لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۰۴

«توقف اجرای حکم اعدام قاچاقچیان مواد مخدر در ایران تا زمان‌ تصمیم‌گیری درباره قوانین مربوط به مجازات این دسته از جرایم» موضوع بیانیه اخیر زید رعدالحسین کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران است.

ایران پس از چین بالاترین شمار اعدام‌ها را در جهان دارد و براساس آخرین گزارش سازمان عفو بین‌الملل طی سال گذشته میلادی حدود یک‌هزار تن در ایران اعدام شدند.

اعدام‌هایی که حدود دوسوم آنها در رابطه با جرایم مواد مخدری صورت گرفته است؛ جرمی که سازمان ملل متحد و نهادهای مدافع حقوق بشر می‌گویند برابر قوانین جهانی، در ردیف جرایمی قرار نمی‌گیرد که مستوجب حکم اعدام باشد.

اما با وجود ادامه انتقادها از شمار اعدام‌ها در ایران، استفاده از این مجازات همچنان ادامه دارد و طی هفته گذشته نیز دست‌کم ۱۳ تن در شهرهای مختلف ایران اعدام شدند.

مهتاب وحیدی‌راد در برنامه دریچه این هفته، در گفت‌وگو با کارشناسان و مدافعان حقوق بشر، به بررسی موضوع اعدام قاچاقچیان مواد مخدر پرداخته است:

  • 16x9 Image

    مهتاب وحیدی راد

    مهتاب وحیدی‌راد، از خردادماه سال ۱۳۸۹ به عنوان خبرنگار با رادیو فردا همکاری می‌کند. او علاوه بر کار تهیه خبر و گزارش، برنامه دریچه، مجله هفتگی حقوق بشر، را نیز تهیه و اجرا می‌کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG