لینک‌های قابلیت دسترسی

logo-print
دوشنبه ۳ آبان ۱۳۹۵ تهران ۲۲:۰۲ - ۲۴ اکتبر ۲۰۱۶

گمانه‌زنی رسانه‌ها درباره کابینه حسن روحانی


از محمدرضا عارف (راست) به عنوان یکی از گزینه‌ها برای پست معاون اولی رئیس جمهور یاد می‌شود

از محمدرضا عارف (راست) به عنوان یکی از گزینه‌ها برای پست معاون اولی رئیس جمهور یاد می‌شود

محمدرضا باهنر و محمدباقر نوبخت، به عنوان نمایندگان علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی و حسن روحانی، رئیس‌جمهوری منتخب ایران برای ایجاد ارتباط و تعامل دو قوه برای تعیین کابینه یازدهم، انتخاب شدند.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، این دو نفر به نمایندگی از دو قوه، «برای چگونگی تشکیل کابینه یازدهم و تعامل بهتر قوای مجریه و مقننه مشخص شده‌اند.»
در دیدار روز یکشنبه علی لاریجانی با حسن روحانی تصریح‌شده بود که آن‌ها درباره چگونگی تشکیل کابینه هماهنگی‌هایی را انجام داده‌اند.
از همان زمان و حتی پیش‌تر نیز، برخی رسانه‌ها در کار گمانه زنی برای نفرات احتمالی کابینه یازدهم بودند، اقدامی که واکنش شماری از چهرهای سیاسی را به همراه داشت که رسانه‌ها را از این کار منع می‌کردند.
در این میان، الیاس نادران، نماینده مجلس و عضو کمپین انتخاباتی غلامعلی حداد عادل به خبرگزاری خانه ملت گفته است: «کابینه دولت یازدهم باید بدون هیچ فشار و به صورت مستقل تشکیل شود.»
محمدرضا باهنر که نماینده علی لاریجانی برای تعامل با پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری شده است، دولت آینده را «دولت ژنرال‌ها» نامیده و در عین حال گفته، «تاکنون پیشنهادی برای معاون اولی دولت روحانی دریافت نکرده‌ام.»
محمدرضا نعمت زاده، رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی روز پنج‌شنبه به خبرگزاری فارس گفته، «در دولت آینده حق به حق دار می‌رسد و متملقان و چاپلوسان در آن جایی ندارند و منتقدان دلسوز جایگاه خواهد یافت.»
نعمت زاده که در گمانه زنی رسانه‌ها برای تعیین کابینه آینده، در پست‌های مختلفی از او یاد می‌شود، گفته در دولت آینده «شایسته‌سالاری» حاکم خواهد بود.
خبرگزاری تسنیم، هفته‌نامه تجارت فردا، روزنامه اعتماد، روزنامه بهار، سایت خبری پارسینه، اعتدال، ندای انقلاب از جمله رسانه‌هایی بودند که در این روزها، گمانه‌زنی‌هایی برای تشکیل کابینه و گزینه‌های احتمالی پست‌های مختلف در دولت آینده منتشر کرده بودند.
مجموع این گمانه زنی‌ها فارغ از درستی یا نادرستی آن‌ها در جدول زیر گردآوری شده است تا نمایی کلی از افراد احتمالی حاضر در کابینه یازدهم به دست آید.
غالب افرادی که نام آن‌ها بر سر زبان است، همکاران حسن روحانی در مرکز تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام، دولت مردان دولت هاشمی و خاتمی و اعضای شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه هستند.
به نوشته روزنامه اعتماد، کمیته ای تحت عنوان «کمیته انتصابات» راه اندازی شده که قرار است اعضای کابینه را انتخاب و به رییس‌جمهوری منتخب معرفی کند.
بر اساس شنیده‌های روزنامه اعتماد، علی یونسی، وزیر اطلاعات دولت محمد خاتمی، اکبر ترکان، وزیر دفاع و راه در دولت هاشمی و معاون وزیر نفت در دولت خاتمی، محمدرضا نعمت زاده، معاون وزیر نفت در دولت خاتمی و رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی، محمدباقر نوبخت، معاون حسن روحانی در مرکز تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام، حسین روحانی، برادر حسن روحانی، محمود واعظی، معاون پژوهش‌های سیاست خارجی مرکز تحقیقات استراتژیک، محمدعلی نجفی، وزیر آموزش و پرورش دولت هاشمی و رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت خاتمی، اسحاق جهانگیری، وزیر صنایع و معادن در دولت خاتمی، محمدرضا صادق، مشاور حسن روحانی و حسام‌الدین آشنا، مشاور رسانه‌ای حسن روحانی در انتخابات یازدهم ریاست‌جمهوری اعضای این کمیته را تشکیل می‌دهند.
جدول گزینه‌های احتمالی برای وزات‌خانه‌ها و پست‌های کابینه یازدهم


این جدول از گمانه‌زنی‌های مختلف منتشرشده در سایت‌ها، نشریات و رسانه های فارسی‌زبان استخراج شده‌است.

XS
SM
MD
LG