لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۵۰

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه فرمانی را امضا کرد که براساس آن محدودیت‌هایی برای اتباع چند کشور جهت سفر به آمریکا اعمال می‌شود.

پیشتر گفته شده بود که این فرمان شامل ایران، عراق، سوریه،یمن، لیبی، سودان و سومالی است. ممنوعیت صدور ویزای آمریکا برای اتباع عادی این کشورها ۹۰ روز و برای پناهندگان ۱۲۰ روز اعلام شده است.

در این فرمان نامی از کشور ایران برده نشده اما به قوانینی اشاره شده است که به گفته رسول نفیسی، تحلیلگر مسائل سیاسی در آمریکا، «قطعاً اتباع ایران را هم شامل می‌شود».

صدور این فرمان اجرایی، واکنش‌ برخی چهره‌های سرشناس سیاسی و علمی را به دنبال داشت، و وزارت خارجه ایران هم در واکنش به آن تهدید به عمل متقابل کرد.

ترانه‌علیدوستی، هنرپیشه ایرانی و یکی از بازیگران فیلم فروشنده نامزد بهترین فیلم خارجی در اسکار امسال اعلام کرده است که در اعتراض به این فرمان، در مراسم اسکار شرکت نخواهد کرد.

سعید محمودی، کارشناس حقوق بین‌الملل در سوئد می‌گوید: «این فرمان تناقضی با تعهدات بین‌المللی امریکا در چارچوب کنوانسیون ژنو درباره حقوق پناهندگان ندارد».

  • 16x9 Image

    مهتاب وحیدی راد

    مهتاب وحیدی‌راد، از خردادماه سال ۱۳۸۹ به عنوان خبرنگار با رادیو فردا همکاری می‌کند. او علاوه بر کار تهیه خبر و گزارش، برنامه دریچه، مجله هفتگی حقوق بشر، را نیز تهیه و اجرا می‌کند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG