لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۶ تهران ۱۲:۲۶

معاون حقوقی روحانی: ۴۰ میلیون ایرانی با مسائل قضایی درگیر هستند


الهام امین‌زاده، معاون حقوقی رئیس جمهور ایران

الهام امین‌زاده، معاون حقوقی رئیس جمهور ایران

معاون حقوقی رئیس جمهور ایران از وجود ۱۹ میلیون پرونده در محاکم قضایی، شورای حل اختلاف و محاکم دادگستری خبر داد و گفت که ۴۰ میلیون ایرانی با «مسائل حقوقی و قضایی درگیر هستند.»

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، الهام امین‌زاده، روز دوشنبه، ۸ دی، گفت: «در حال حاضر ۱۰ میلیون پرونده در محاکم قضایی، ۳٫۵ میلیون پرونده در شورای حل اختلاف و ۵٫۵ میلیون پرونده در محاکم دادگستری وجود دارد.»

وی اضافه کرد: «اگر هر خانواده ۴ عضو داشته باشد؛ این مسئله نشان از درگیری ۴۰ میلیون نفر با مسائل حقوقی و قضایی دارد.»

مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری، خرداد ماه گفته بود که در سال گذشته مجموع ۹ میلیون و ۸۱۶ هزار و ۴۲۸ مورد پرونده به قوه قضائیه وارد شده که شش میلیون و ۲۲۰ هزار و ۹۹۵ پرونده در واحدهای مختلف قضایی و سه میلیون و ۵۹۵ هزار و ۴۳۳ پرونده در شعب شورای حل اختلاف است.

حمید شهریاری، رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضائیه، نیز ۸ تیر گفته بود که تعداد پرونده‌های وارده به دادگستری‌ها در سال ۹۲ با محاسبه پرونده‌های تکراری بیش از ۱۰ میلیون و ۳۱۱ هزار است.

به گفته آقای شهریاری، تعداد پرونده‌های غیرتکراری واردشده به دادگستری‌ها در این مدت بیش از شش میلیون و ۲۲۰ هزار بوده‌است.

معاون حقوقی رئیس جمهور ایران در سخنان خود همچنین گفت که با آموزش به افراد، میزان جرایم کاهش و نیاز به دسترسی به وکیل نیز کم می‌شود.

وی اضافه کرد: «متأسفانه اکنون شاهدیم که آموزش‌های حقوقی بیشتر برای افراد متوسط و توانمند در جامعه صورت می‌گیرد، در حالی که این آموزش‌ها باید در میان افراد محروم نیز وجود داشته باشد.»

به گفته خانم امین‌زاده در حال حاضر برخی مساجد و مراکز خیریه این آموزش‌ها را ارائه می‌دهند اما این روند سیستماتیک نیست.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG