لینک‌های قابلیت دسترسی

logo-print
جمعه ۳۰ مهر ۱۳۹۵ تهران ۱۵:۱۵ - ۲۱ اکتبر ۲۰۱۶
خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) روز یک‌شنبه یکم تیرماه طی گزارشی، آماری را از تعداد اتباع ایرانی زندانی در خارج از کشور منتشر کرد که به‌دست این خبرگزاری رسیده‌است.

به نوشته ایسنا، این آمارها نشان می‌دهد که تا آبان‌ماه سال ۹۲ میلادی ۳۳۰۰ نفر از شهروندان ایرانی به جرم قاچاق مواد مخدر، ورود غیر مجاز و دیگر جرائم، پشت میله‌های زندان در خارج از کشور به سر می‌برند.

ایسنا می‌نویسد این آمار «که کمتر منتشر می‌شود» نشان می‌دهد که تعداد زندانیان ایرانی در خارج از کشور «رقم پایینی نیست.»

جدول آماری

برپایه گزارش ارائه‌شده در خبرگزاری ایسنا، آمار ایرانیان زندانی در خارج از کشور به تفکیک کشور یا منطقه بدین قرار است:

نزدیک به دویست زندانی ایرانی محکوم به اعدام در خارج از کشور

به نوشته ایسنا، مرتضی جاویدان کنسول ایران در مالزی در اوایل سال اعلام کرد که بر اساس آخرین آمار منتشرشده از سوی سازمان زندان‌های این کشور تا تاریخ ۲۵ فوریه سال جاری میلادی در مجموع تعداد کل زندانیان ایرانی در مالزی برابر با ۲۲۱ نفر بوده‌است که ۳۱ نفر از آنان را زنان و مابقی ۱۹۰ نفر را مردان تشکیل داده‌اند. همچنین ۸۶ مرد و زن ایرانی در مالزی به مجازات اعدام محکوم شده‌اند.

۱۷۲ نفر از شهروندان ایرانی در زندان‌های تایلند به سر می‌برند که بیشتر آنان متهم به قاچاق موادمخدر هستند. تا پایان سال ۹۲ برای ۱۱۰ نفر از آنان حکم اعدام صادر شده‌است.

به طور کلی ۱۹۰۰ نفر از مجموع ایرانیان زندانی در خارج از کشور در کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس حضور دارند که بالغ بر ۹۰ درصد آنها محکوم به قاچاق موادمخدر هستند.

در میان کشورهای اروپایی ۴۸۵ ایرانی در زندان به سر می‌برند که بر اساس آمار رسمی ثبت‌شده، در یونان ۹۰ نفر و در ایتالیا ۴۰ نفر ایرانی در زندان هستند.

در سال ۹۰ میلادی، ۶۵۶ زندانی ایرانی و در سال ۹۱، تعداد ۷۰۰ نفر و در هشت ماه سال ۹۲، تعداد ۶۲۸ نفر زندانی ایرانی به کشور بازگشته‌اند.

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG