لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ تهران ۰۲:۲۹
محمود احمدی نژاد، رئيس جمهوری ايران، روز چهارشنبه در سخنرانی در کرمان اعلام کرد که «در طول يک سال گذشته شرايط عوض شده و تحولات بزرگی در دنيا رخ داده است. ما بسته پيشنهادی جدیدی را [در برنامه اتمی و مذاکره با غرب] ارائه می کنيم.»

آقای احمدی نژاد توضيحی در مورد اين بسته جديد و اینکه شامل چه پيشنهادهایی است نداد، ولی گفت: اين سند متضمن صلح و عدالت در جهان، احترام به حقوق ملت ها و مشارکت همه دولت ها و ملت ها در حل مسايل جهانی است.

اين سخنان در حالی بيان می شود که گروه ۵+۱ چهارشنبه گذشته، از تهران برای گفت و گوی رو در رو در مورد برنامه هسته‌ایش دعوت کرد.

نمايندگان آمريکا، چين، روسيه، بريتانيا، فرانسه همراه با آلمان، کشورهای موسوم به گروه ۱+۵، در بيانيه خود پس از نشست روز چهارشنبه هفته گذشته در لندن، به ايران پيشنهاد کرده بودند تا از اين فرصت پيش آمده برای تعامل با گروه ۱+۵ بر اساس احترام متقابل استفاده کند.

اين اقدام تازه گروه ۱+۵ در راستای حمايت از رويکرد جديد آمريکا در قبال ايران ارزيابی شده است. تهران نيز از اين دعوت استقبال کرده است.

گروه ۵+۱ پيشتر به ايران پيشنهاد داده بود که در صورت تعليق غنی سازی مشوق های سياسی و اقتصادی در اختيار اين کشور قرار خواهد داد ولی تهران تاکنون چنين امری را نپذيرفته است.

آقای احمدی نژاد همچنين گفت: « آنها امروز بيانيه صادر کرده‌اند که مسائل را از طريق ديپلماتيک و گفت‌وگو حل کنيم. بسيار خب! ملت ايران اهل منطق و گفت‌وگو و همکاری‌های سازنده بر اساس احترام و پايبندی به حقوق ملت‌هاست، ما استقبال می‌کنيم، ولی به آنها چند نصيحت می‌کنيم. به آنها می‌گوييم شما خودتان می‌دانيد امروز در موضع ضعف هستيد و دستتان به جايی بند نيست و از موضع زور ديگر نمی‌توانيد کارتان را جلو ببريد.»

باراک اوباما، رئيس جمهوری آمريکا، اخيرا در پراگ پايتخت جمهوری چک، اعلام کرد که به گفت و گو با ايران متعقد است و اين کشور حق دستيابی به انرژی صلح آميز هسته ای را -به شرط بازرسی های دقيق- دارد.

شورای امنيت سازمان ملل تاکنون با صدور سه قطعنامه تحريمی از ايران خواسته تا غنی سازی را متوقف کند ولی تهران همچنان از اجرای چنین موضوعی سرباز زده و غنی سازی را «حق مسلم» خود اعلام کرده است.
XS
SM
MD
LG