لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ تهران ۰۶:۰۳

رجب طيب اردوغان، نخست وزير ترکيه روز دوشنبه برای شرکت در اجلاس دوستی تمدنها وارد نيويورک شد.


آقای اردوغان ضمن شرکت در اجلاس ائتلاف و دوستی تمدن ها در مقر سازمان ملل متحد، قرار است که با برخی مقامات سياسی و سناتورهای آمريکايی در خصوص مسائل مهم منطقه ديدار و گفت وگو کند .


رجب طيب اردوغان از قونيه عازم نيويورک شد چرا که شامگاه گذشته در مراسم هفتصد و سی و سومين سالروز درگذشت مولانا محمد جلال الدين بلخی معروف به مولوی، شاعر و عارف بزرگ ايرانی در شهر قونيه، حضور داشت.


آقای اردوغان، هدف از سفر به آمريکا را تلاش جهت عملی کردن انديشه دوستی و ائتلاف تمدن ها توصيف کرد .


نماینده کشورهای مسلمان


طرح ائتلاف و دوستی تمدنها ماه گذشته ميلادی در اجلاس استانبول به کوفی عنان دبيرکل سازمان ملل متحد تحويل داده شد. رجب طيب اردوغان ، به عنوان نماينده کشورهای مسلمان نشين و خوزه لو ییس زا پاترو ، نخست وز يراسپانيا ، به عنوان نماينده کشورهای غربی، رياست طرح ائتلاف و دوستی تمدن ها را بر عهده دارند که از سوی سازمان ملل متحد حمايت می شود .


دراجلاس نيويورک، نخست وزير اسپانيا، کوفی عنان ، دبیر کل سابق سازمان ملل متحد و نيز بان کی مون، دبيرکل جديد سازمان ملل متحد حضور دارند.


طرح ائتلاف و دوستی تمدن ها اختلاف و درگيری ميان تمدن ها را ناشی از انگيزه ها و الگوهای دينی و مذهبی نمی داند بلکه ریشه های آن را در مسایل سیاسی می بیند. از همين روسياستمداران می توانند در ايجاد دوستی تمدنها نقش ويژه ای داشته باشند.


طرح ائتلاف و دوستی تمدن ها اختلاف و درگيری ميان تمدن ها را ناشی از انگيزه ها و الگوهای دينی و مذهبی نمی داند بلکه ریشه های آن را در مسایل سیاسی می بیند

رجب طيب اردوغان پس از شرکت در اجلاس دوستی و ائتلاف تمدن ها در نيويورک ، قرار است با برخی مقامات سياسی و سناتورهای آمريکايی دیدار و گفت و گو کند. مسایل مهمی چون اوضاع عراق، برنامه هسته ای ايران، روند صلح خاورمیانه ، اوضاع لبنان و عضويت ترکيه در اتحاديه اروپا از مهم ترین این مباحث است.


همچنین نخست وزير ترکيه با نماينده يهوديان جامعه آمريکا و مسوولان روزنامه نيويورک تايمز، در خانه ترک در نيويورک ملاقات می کند.


XS
SM
MD
LG