لینک‌های قابلیت دسترسی

logo-print
شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۵ تهران ۱۳:۲۲ - ۳ دسامبر ۲۰۱۶
در روز نخست رقابت‌های کشتی آزاد جوانان جهان که در رومانی برگزار می‌شود، تیم ملی جوانان ایران به یک نشان طلا دست پیدا کرد.

حامد طالبی زرین کمر که سخت‌ترین قرعه را در این رقابت‌ها داشت، تمام رقبای خود را مغلوب کرد تا روی سکوی نخست قرار بگیرد.

او چند ثانیه پس از کسب مدال طلا، در حالی که نفس نفس می‌زد، در مقابل میکروفن رادیوی دولتی ایران، ۲ بار پیاپی گفت: «این مدال طلا را به مردم ایران زمین تقدیم می‌کنم.»

زرین کمر با این قهرمانی، کمربند زرین را روی سکوی قهرمانی نصیب خود کرد تا طلسم ناکامی تیم‌های جوانان ایران در کسب مدال طلای جهانی را بشکند.

ایران پارسال در هر دو رشته آزاد و فرنگی از دستیابی به مدال طلای جوانان جهان بازمانده بود.

امسال هم تیم ملی کشتی فرنگی جوانان ایران در همین رقابت‌ها با ۲ نقره و یک برنز به کار خود خاتمه داد.

کارنامه زرین کمر

این کشتی‌گیر مازندرانی فصلی رویایی را سپری کرده بود. مدال طلای جوانان آسیا در اندونزی، قهرمانی در جام جهانی ۲۰۱۱ جوانان در آلمان، قهرمانی در جام بین‌المللی باکو و قهرمانی در جام سیراکوف بلغارستان.

این در حالی است که او سال گذشته در فینال جام بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد در بهشهر، مغلوب نماینده گرجستان شده بود.

اما تمرینات اختصاصی زیر نظر علیرضا رضایی سرمربی تیم ملی جوانان و پیشرفت قابل توجه در اردوی تیم ملی، او را تا سکوی شماره یک جهان ارتقا داد.

حامد طالبی زرین کمر در وزن ۹۶ کیلوگرم رقابت‌های جوانان جهان در رومانی در دور اول آسیگریتوس مورانتیدیس از یونان را ۷-۰ شکست داد.

او در دور دوم مقابل ایوتیم ایوتیموف از بلغارستان با نتیجه ۸-۱ پیروز شد تا پابه دور سوم بگذارد.

در مرحله یک چهارم نهایی مقابل ماگومد گاژی نوراسلوف از روسیه قرار گرفت تا فینال زودرس این وزن را برگزار کند.

پیروزی ۸-۳ نصیب نماینده ایران شد تا او راهی نیمه نهایی شود. رافائل توث از از مجارستان هم ۴-۰ به پدیده سنگین وزن ایران باخت تا او راهی فینال شود.
یک پای دیگر دیدار نهایی؛ ماکوما کوردزایا از گرجستان بود که بر رقبایی از کانادا، ژاپن و جمهوری آذربایجان غلبه کرده بود.

نتایج سایر نمایندگان ایران

در وزن ۶۰ کیلو بهنام احسان‌پور در دور نخست، ۴-۰ گوچوشویلی از گرجستان را مغلوب کرد.

کاپیتان تیم ملی جوانان ایران در دور دوم مقابل عمر اوزان از ترکیه پیروز شد اما در تایم سوم در حالی که داوران ۲ امتیاز را برایش در نظر گرفته بودند، هیئت ژوری رای را برگرداند.

در تایم دوم نیز در حالی که داوران نتیجه را به سود احسان‌پور اعلام کرده بودند؛ باز هم رای تغییر کرد تا نماینده ایران از دور رقابت‌ها حذف شود.

در ۷۴ کیلو امیر شریعتی عدل در دور اول مقابل راماس یوتا از رومانی به پیروزی رسید، اما در کشتی دوم مغلوب عبدالغدیر اوزون قهرمان اروپا از ترکیه شد.

با توجه به حضور کشتی گیر ترکیه‌ای در فینال، شریعتی عدل در گروه بازنده‌ها آندری ناگونی از اوکراین را ۱۰-۰ شکست داد.

سپس سباستین یزیرزانسکی از لهستان را شکست داد تا راهی دیدار رده بندی شود.

ابراهیم یوسوبوف از جمهوری آذربایجان اما به دلیل شکست در نیمه نهایی، استراحت بیشتری نسبت به نماینده ایران داشت و با غلبه بر او، روی سکوی سوم ایستاد.

در وزن ۵۵ کیلوگرم علیرضا حاتمی پس از استراحت در دور نخست، با ضربه فنی بر نیکولاس اسکات از آمریکا غلبه کرد.

حاتمی که قهرمان جوانان آسیاست، در دور سوم مقابل دیپاک از هند در دو تایم با نتیجه صفر بریک شکست خورد، هر دو تایم این مسابقه به کلینچ کشیده شده بود.

به این ترتیب او نیز از گردونه رقابت‌ها حذف شد.این در حالی است که او در فینال جوانان آسیا، همین کشتی گیر هندوستانی را مغلوب کرده بود.

رده بندی روز اول

۵۰ کیلو: ۱- ماگومد علی یف (روسیه) ۲- گئورگی وانگلوف (بلغارستان) ۳- آناتولی برویان (مولداوی) و نور سلطان نیازبیکوف (قزاقستان)
علیرضا حاتمی از ایران در این وزن هشتم شد.
۶۰ کیلو: ۱- طغرل عسگروف (آذربایجان) ۲- لوگان استایبر (آمریکا) ۳- ماکسیم پرپلیتا (مولداوی) و عمر اوزان (ترکیه)
۷۴ کیلو: ۱- تامرلان آخمدوف (روسیه) ۲- عبدالغدیر اوزمن (ترکیه) ۳- ابراهیم یوسوبوف (جمهوری آذربایجان) و می‌روسلاو کایروف (بلغارستان)
امیر شریعتی عدل از ایران نیز در رده پنجم ایستاد.
۹۶ کیلو: ۱- حامد طالبی زرین کمر (ایران) ۲- ماموکا کوردزایا (گرجستان) ۳- اصلانبک آلبروف (جمهوری آذربایجان) و ماگومد گاژی نوراسلوف (روسیه)

رده بندی تیمی در پایان روز اول

۱- روسیه ۳۴ امتیاز
۲- آذربایجان ۳۰ امتیاز
۳- ترکیه ۲۷ امتیاز
۴- بلغارستان ۲۶ امتیاز
۵- ایران ۱۹ امتیاز
۶- مولداوی ۱۷ امتیاز

تیم‌های گرجستان، مجارستان، آمریکا، قزاقستان و آلمان در رده‌های بعدی قرار دارند.

در روز دوم، رقابت‌های چهار وزن ۵۵ کیلو، ۶۶ کیلو، ۸۴ کیلو و ۱۲۰ کیلوگرم برگزار خواهد شد.
XS
SM
MD
LG