لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۵ تهران ۲۰:۵۸ - ۲۱ ژانویه ۲۰۱۷

يک تبعه استراليا به جرم کفر در عربستان به پانصد ضربه شلاق محکوم شد


پلیس عربستان در مقابل یک ساختمان دولتی

پلیس عربستان در مقابل یک ساختمان دولتی

به گزارش روزنامه « گاردين» يک تبعه استراليايی به جرم « کفرگويی» يا توهين به اصحاب پيامبر اسلام در جريان مراسم حج ، توسط دستگاه قضايی عربستان سعودی به پانصد ضربه شلاق و يک سال زندان محکوم شده است.

اين فرد به نام « منصور المريبه» ۴۵ ساله و ساکن ايالت ويکتوريا در جنوب استراليا است. او ماه گذشته و در حين انجام مراسم حج د رشهر مدينه بازداشت شده است. اعضای خانواده وی به رسانه های استراليايی گفته اند که وی متهم شده است به توهين به اصحاب پيامبر اسلام که طبق قوانين عربستان « کفر » محسوب می شود.

سفير استراليا در عربستان سعودی با مقامات اين کشور تماس گرفته و از آنها تقاضا کرده که در برخورد با اين فرد ملايمت و عطوفت نشان دهند. همزمان کنسولگری استراليا امکانات لازم برای حمايت از اين فرد و همينطور تماس با خانواده اش را فراهم کرده است.

وزارت خارجه استراليا در بيانيه ای اعلام کرد:« دولت استراليا به عنوان يک معيار جهانشمول و بين المللی با مجازات و شکنجه های بدنی مخالف است.»
محاکمه اين تبعه استراليا روز سه شنبه برگزار شد و وی در حکم اوليه به دو سال زندان و پانصد ضربه شلاق محکوم شده بود. ولی دادگاه سپس حکم زندان وی را به يک سال تقليل داد.

پسر « منصور المريبه » در مصاحبه ای با روزنامه های استراليايی گفت که پدرش به هنگام بازداشت مشغول قرائت قران و دعا بود. فرزندان و اعضای خانواده وی به شدت نگران سلامتی او هستند و می گويند:« پدر ما از درد کمر رنج می برد و بعيد است بتواند ۵۰۰ ضربه شلاق را تحمل کند.»
XS
SM
MD
LG