شنبه ۵ تیر ۱۳۹۵ تهران ۱۶:۴۳ - ۲۵ ژوئن ۲۰۱۶

  دانش و فناوری

  ربات انسان‌نمای جدید ژاپنی پرستار می‌شود

  یک انسان (سمت راست) در حال لمس کردن صورت انسان‌نمای «جیمینوئید-اف» (چپ)، که مدل غیر تجاری ربات جدید «اکتروئید-اف» است. اوساکا، ژاپن.
  یک انسان (سمت راست) در حال لمس کردن صورت انسان‌نمای «جیمینوئید-اف» (چپ)، که مدل غیر تجاری ربات جدید «اکتروئید-اف» است. اوساکا، ژاپن.
  «اَکتروئید-اف» نام ربات جدید انسان‌نمای ژاپنی است که قادر است با دقتی بیش از گذشته برخی از حرکات چهره و بدن انسان را شبیه‌سازی کند. از این ربات قرار است به عنوان «پرستار» در بیمارستان‌ها استفاده شود و به هنگام آزمایش‌های اولیه در کنار تخت بیماران بنشیند.
  به گفته مسئولان شرکت «کوکورو»، شرکت سازنده این ربات، حضور اکتروئید با چهره آرام و زیبایش در کنار بیماران «به آنها حس امنیت بیشتری می‌دهد.»

  به نوشته خبرنامه شرکت کوکورو، کتاب مرجع «رکوردهای جهانی گینس» که هر سال با اطلاعات جدید تجدید چاپ می‌شود در شماره تازه خود «اَکتروئید-اف» را به عنوان «نخستین ربات انسان‌نمای واقعی» ثبت کرده‌است.

  شرکت «کوکورو» که سازنده مدل‌های مختلف «انسان‌نماها» است در وب‌سایت خود تبلیغ می‌کند که هرکسی می‌تواند تنها با یک تماس تلفنی ربات‌های ساخت این شرکت را اجاره کند.

  به نوشته وب‌سایت این شرکت، اکتروئید-اف را در خانه، بیمارستان یا اداره‌ها می‌توان با پریزی به برق معمولی ساختمان وصل کرد و آن را از طریق اینترنت یا دستگاه کنترل از راه دور، کنترل کرد. پس از وصل شدن به اینترنت، این ربات می‌تواند با استفاده از برنامه‌ای رایانه‌ای بسیاری از حرکت‌های بدنی متصدی را تقلید کند.

  ACTROID-Fi
  || 0:00:00
  ...  
   
  X
  ۱۳۸۹/۰۹/۰۲


  «اکتروئید-اف» ۱.۴ متر قد و ۳۰ کیلوگرم وزن دارد و می‌تواند بنشیند، چشم‌هایش را تکان دهد، دهانش را باز و بسته کند، سرش را بالا بگیرد، لبخند بزند، ادای تنفس را در بیاورد و به سبک ژاپنی تعظیم کند.

  آخرین مدل از اکتروئیدها در سال ۲۰۰۵ رونمایی شده‌بود و مشتاقان پیشرفت‌های ربات‌سازی انسان‌نما از آن تاریخ تاکنون در انتظار ارائه مدل جدیدی از این ربات‌ها مانده بودند. اکتروئید-اف به تازگی در «مؤسسه ملی علوم و فناوری پیشرفته صنعتی» ژاپن رونمایی شده و مدل تجاری ربات «جیمینوئید-اف» است که پیش از این در شرکت کوکورو ساخته شده‌بود.

  شرکت کوکورو اعلام کرده که در حال معرفی این انسان‌نمای تازه به بخش پزشکی است و در حال بررسی استفاده‌های تجاری از این ربات در دیگر بخش‌ها نیز هست.

  پژوهشگران می‌گویند این امکان در آینده به‌وجود خواهد آمد که هر شخص بتواند انسان‌نمای مشابه با خود را برای ساخت سفارش دهد. چنین انسان‌نمایی می‌تواند در کنار دوستان و بستگانی که دور از ما زندگی می‌کنند بنشیند و پیام‌های صوتی یا ایمیلی ما را به حالتی نزدیک به واقعی برای آن دوستان و بستگان بازگو کند.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۲
      بعدی 
  توسط: amir
  ۰۴ ۰۹ ۱۳۸۹ ۱۳:۱۲
  دیری نمی بینم که اینها یک انسان واقعی بدون داشتن پدر و مادر و فقط در محیط گلدان پرورش دهند.....

  توسط: نام مستعار
  ۰۴ ۰۹ ۱۳۸۹ ۱۰:۵۹
  بسیار عالی
  بزرگترین حسنش اینه که غر نمیزنه

  توسط: نام مستعار
  ۰۴ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۰:۱۹
  خوشحالم که هنوز در سنه ۵۰ سالگی ازدواج نکردم. با اومدنه این ربات کم کم باید دستی‌ برایه من بالا بزنندو بریم خواستگاری...

  امیدوارم مهریش گرون نباشه !  توسط: irani
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۲۲:۳۷
  nemidoonam az koja begam, az elm va tamadon inha ke dar faghr va tamadoni na chandan chenin hastan, ya az bachehaye bahoosh irani ke ham sahebe farhang va tamadon hastan. inha be hooshe javoonashoon arzesh midan ama keshvare ma javoonaye nokhbaboono dar ye dasisey zirakane az beyn mibaran va beheshoon gherti migan.... vaghean jaye afsooss dare. :(

  توسط: Kambiz از: Turkey
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۲۰:۱۸
  Zhaponia akharesh jahannami hastan chon be velayateh vaghih eiman nadaran, shoma khodetoono narahat nakonin. Alalhesab be in soal pasokh bedin ke ba kodom pa bayad varedeh mostarah shod? in mohemtareh.

  توسط: پسر مجرد
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۱۸:۱۲
  ای کاش این روبات برای مسائل جنسی هم کارایی داشت تا بزرگترین مشکل پسرای مجرد ایران حل میشد.

  توسط: آشیخ مرتضی از: قم
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۱۴:۰۳
  چقدر خوب میشد اگه میتونستم خانمم را با یکی از این ربات ها عوض کنم. لطفا بنویسید این ربات ها دیگه چه کار هائی ازشان بر میاید؟

  توسط: مهیار از: ایران بزرگ
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۸:۰۷
  آیا به ولایت فقیه اعتقاد دارد؟

  توسط: razmjoo.kafar@yahoo.com از: razmjoo.kafar@yahoo.com
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۳:۲۸
  نمی دانم چرا با مشاهده این اختراع فوق العاده, چرندیات سران حکومت نامنزه ولائی در نظرم رژه رفتند که گاهی از تولید بیل و کلنگ و نیز زمانی از ساختن افتابه سخن میرانند؟؟؟

  توسط: نام مستعار
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۱:۵۸
  ena kogan ma kogaeeem dar avaz ma az felesten va hasan nasr ola avaze hemayat mekonem dar sorate ke mogeeee ke iran zamin sare to sara dasht ena to mazrae hashon berenj mekashtan afaren be en mardom

  توسط: نام مستعار
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۱:۰۳
  مسلمأ پس از القای احساسات انسانی همچون حس همدردی ، دلسوزی ، غم ویا شادی گام بلندی در مقوله روبوتیک برداشته خواهد شد . به نظر من خواندن ایمیل را میتوان با نرم افزارهای متداول نیز انجام داد . با آرزوی موفقیت روزافزون برای محققان ، سازندگان ، راویان خبر ، جویندگان علوم ومصرف کنندگان

  توسط: Moein
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۰:۳۶
  TERMINATOR

  توسط: نام مستعار
  ۰۳ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۰:۳۴
  robat ensan nama

  توسط: افسوس
  ۰۲ ۰۹ ۱۳۸۹ ۲۳:۰۲
  ببین اینها کجا هستند و ما ایرانیها کجا!! ما هنوز در قرن بیست و یکم (و با وجود اینکه اروپا چند صد سال پیش به این حقیقت پی برد که دین با حکومت جور در نمیاید) هنوز گرفتار این هستیم که آیا مردم سالاری و دموکراسی با دین اسلام جور در میاید یا نه و اینها دارند رباط انسان نما میسازند که کمک دستشان باشد! واقعا به حال خودمان افسوس میخورم!

  توسط: آسمان آزادی
  ۰۲ ۰۹ ۱۳۸۹ ۲۲:۲۱
  پیشرفت کشوری کوچک در آسیای شرقی که در جریان جنگ دوم جهانی به ویرانه ای تبدیل شد براستی قابل تحسین است. البته امیدوارم پیشرفتهای فن آوری باعث نشود تا این حقیقت مسلم فراموش شود که این فن آوریها همواره باید در خدمت انسان و ارزشهای حقیقی انسانی باشد و انسان نباید هیچگاه مقهور فن آوری ساخت خود شود.
  صفحه از ۲
      بعدی 

  به ما بپیوندید