جمعه ۷ خرداد ۱۳۹۵ تهران ۰۲:۴۷ - ۲۷ مه ۲۰۱۶

  ايران / اجتماعی

  لغو طرح «دورکاری» محمود احمدی‌نژاد در دستور کار دولت

  محمدباقر نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور
  محمدباقر نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور
  در ادامه لغو مصوبات و طرح‌های دولت محمود احمدی‌نژاد، محمدباقر نوبخت، معاون برنامه‌ريزی و نظارت راهبردی حسن روحانی، از لغو مصوبه دورکاری که دولت احمدی‌نژاد در سال ۸۹ به تصویب رساند خبر داد.
   
  به گزارش خبرگزاری مهر، آقای نوبخت در نامه‌ای به اسحاق جهانگيری، معاون اول رئيس جمهور، گفته است که اين مصوبه به ۱۰ دليل از جمله «فراهم نبودن زيرساخت‌ها، نارضايتی کارکنان، دورشدن افراد از محيط کار و کاهش امنيت شغلی» لغو می‌شود.
   
  اين گزارش افزوده است که لغو رسمی مصوبه دورکاری دولت دهم برای تصويب و ابلاغ در دستور کار هيئت وزيران قرار گرفته است.
   
  در سال‌های اخير، تعداد زیادی از مصوبات دولت محمود احمدی‌نژاد مغاير قوانين کشور تشخيص داده شده و عمدتا توسط علی لاريجانی، رئيس مجلس شورای اسلامی، لغو شده است. با روی کار آمدن دولت حسن روحانی نيز روند لغو مصوبات دولت قبلی ادامه يافته است.
   
  بر اساس آمار منتشر شده در رسانه‌های ايران، در سه ماه گذشته حدود ۱۴۰ مصوبه دولت دهم لغو شده‌ است.

  وب‌سایت خبری خبرآن‌لاين نيز پيش از اين گزارش داده بود که در ۶۶ روزی که دولت يازدهم جايگزين دولت دهم شده، تقريبا هر دو روز، يک مصوبه دولت پيشين از سوی رئيس مجلس لغو شده است.
   
  مغايرت با قانون برنامه پنجم توسعه، قانون مديريت خدمات کشوری و پيش‌بينی نشدن امين منابع مالی برای قوانين جديد، عمده‌ترين دلايلی هستد که برای لغو مصوبات دولت آقای احمدی‌نژاد ذکر می‌شوند.
   
  در واکنش به لغو مصوبات دولت دهم توسط رئيس مجلس شورای اسلامی، رئيس جمهور پيشين ايران در بخشنامه‌ای که آن را سال گذشته به دستگاه‌های اجرايی کشور صادر کرد، اين اقدام رئيس مجلس را «خلاف نص صريح قانون اساسی» و «فاقد وجاهت حقوقی» دانست و از دستگاه‌های اجرايی خواست که نسبت به مکاتبات رئيس مجلس بی‌توجه باشند.
   
  در نامه معاون برنامه‌ريزی و نظارت راهبردی حسن روحانی به معاون اول رئيس جمهور درباره لغو مصوبه دورکاری دولت محمود احمدی‌نژاد نيز آمده است که اين طرح با هدف «برون‌رفت از شرايط اضطرار و آلودگی شديد هوای تهران با فوريت و بدون بررسی کارشناسی لازم» تصويب شد و «دستگاه‌های اجرايی نيز بدون آمادگی و فراهم بودن شرايط و زيرساخت‌های لازم مبادرت به اجرای اضطراری مفاد تصويب‌نامه نمودند».
   
  در نامه آقای نوبخت آمده است که جز دلايل ذکر شده، به دليل «ايجاد تبعيض ميان کارکنان و کاهش انگيزه کارکنان غير دورکار و نگرانی کارکنان دورکار از امنيت شغلی‌شان و در مجموع کاهش محسوس کارآيی در برخی از دستگاه‌های اجرايی»، پيش‌نويس متن مصوبه مبنی بر لغو اين مصوبه برای تصويب نهايی به هيئت وزيران ارائه می‌شود.
   
  لغو طرح کار از راه دور در حالی آماده تصویب است که محمود احمدی‌نژاد به شدت از این طرح دفاع می‌کرد و معتقد بود که «می‌توان با دورکاری هزينه‌های اداری کارمندان را کم کرد، حمل و نقل در نظر گرفتن سرويس برای کارمندان، مهد کودک، هزينه ناهار و... هزينه‌هايی است که به کارمند وارد می‌شود».
   
  به گفته آقای احمدی‌نژاد، فردی که در خانه می‌ماند و دورکاری انجام می‌دهد می‌تواند از زمان خود استفاده‌های ديگری نيز داشته باشد و حتی شغل دوم اختيار کند. 
   
  رئيس جمهور پيشين ايران حتی در واکنش به ماجرای مشهور خانه‌نشينی خود در اعتراض به دستور علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی،‌ مبنی بر ادامه کار حيدر مصلحی، وزير پيشين اطلاعات، گفته بود: «آن ۱۱ روز دورکاری بود.»
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: 115 از: قائمشهر
  ۱۰ ۰۹ ۱۳۹۲ ۲۲:۱۵
  دور کاری موجب تبعیض بین کارکنان شده و مدیران نورچشمی های خود را در این طرح شرکت دادند در اسنادپزشکی مازندران که این طور است

  توسط: نام مستعار
  ۱۰ ۰۹ ۱۳۹۲ ۱۷:۲۰
  دورکاری یا دوردزدی ؟؟؟ :)))

  توسط: نام مستعار
  ۱۰ ۰۹ ۱۳۹۲ ۱۲:۴۷
  کارمندان دولت کار شاقی انجام نمیدهند اما به نسبت بقیه افراد جامعه حقوق بالایی دریافت میکنند، کم نیستند در اطراف ما کارمندانی که از وقتی استخدام شدند زندگیشان از این رو به آن رو شده.
  کامندان با حقوق حداقل بالای یک میلیون و پانصدهزارتومان، خدمات درمانی و بیمه تکمیلی، عیدانه آخرسال، مرخصی باحقوق، سبدکالای رمضان و غیره، امکان خرید از فروشگاههای ویژه ی سازمانی، خریدهای قسطی به پشتوانه حقوق کارمندی، گاها سرویس ایاب و ذهاب و بسیاری مزایای دیگر از اولین جوامعی هستند که دولت نگران وضعیت آنهاست و گاها تا تقی به توقی میخورد فریادشان به آسمان میرود که حقوقمان کم است.

  توسط: Amir
  ۱۰ ۰۹ ۱۳۹۲ ۰۷:۵۰
  پیاده سازی یک همچین طرحی اول از همه به یک شبکه ارتباطاتی امن و پایدار احتیاج دارد، چیزی بسیار شبیه به زیر ساختهای مورد نیاز در بانکداری آنلاین.
  به نطر میرسه که شروع یک پروژه بدون برنامه ریزی و تحقیقات اولیه از ویژگیهای اصلی دولت احمدی نژاد بوده.

  توسط: نیما از: تهران
  ۰۹ ۰۹ ۱۳۹۲ ۲۱:۵۰
  دورکاری در ایران داستان مسخره ای بیش نیست . احمدی نژاد تمام طرحهایش فاقد ذره ای کار کارشناسی بود که مملکت به این روز انداخت .دورکار در ایران یعنی فرستادن مشتی کارمند برای مسافر کشی و یا سایر در آمدهای دلالی مانند دلار و سکه فروشی و بساط دستفروشی پهن کردن. بد نیست در این مورد مسولان از تعداد افراد دور کار در استانها و شهرهای بزرگ و گوچک به اطلاع مردم برسانند.

  توسط: نام مستعار
  ۰۹ ۰۹ ۱۳۹۲ ۱۷:۵۸
  کارمندان جمهوری اسلامی در شرایط معمول تمایلی به انجام وظیفه خود در ازای حقوق دریافتی خود ندارند چه رسد به زمانی که در خانه هایشان بخواهند دور کاری هم انجام دهند! بجای اصطلاح دور کاری بفرمایند حقوق مفت بدون هیچ تعهدی در قبال انجام وظیفه...!

  توسط: کیانوش از: اندونزی
  ۰۹ ۰۹ ۱۳۹۲ ۱۴:۵۸
  ی مشت پت و مت دور هم جمع شدن اول قانون میسازن بعد قانون رو بر میدارن آخرشم با غرور باهم دست میدن :)))))

  به ما بپیوندید