شنبه ۵ تیر ۱۳۹۵ تهران ۱۸:۳۱ - ۲۵ ژوئن ۲۰۱۶

  فرهنگ و هنر / فرهنگ و هنر ایران

  پرویز کاردان: از تيرهای چراغ برق لس آنجلس، بنر نوروزی آويزان است

  پرویز کاردان
  پرویز کاردان

  پرویز کاردان، کارگردان و هنرپیشه، به مناسبت عید نوروز،  با رادیو فردا به گفتگو نشسته است. خالق «مراد برقی»با رادیو فردا  از مهمترین اتفاقات سال گذشته و عید نوروز در آمریکا سخن می گوید.
   

   پرویز کاردان در مورد مهمترین اتفاق سال گذشته می گوید: من فکر می کنم از نظر حرفه ما ، بزرگترين رويداد سال گذشته برای ما ايرانی ها  که در خارج بوديم و مخصوصا برای ما که در لوس آنجلس بوديم، جايزه ای بود که فيلم جدايی نادر از سيمين گرفت و آن شب اسکار برای ما بسيار هيجان انگيز بود.

  البته بايد بگويم وقايع مهمی در سال گذشته در سراسر دنيا اتفاق افتاد. ولی برای ما که در زمينه کار هنری فعاليت می کنيم، ديدن اصغر فرهادی که مجسمه اسکار را در آغوش گرفته بود، بسيار جالب توجه بود.

  آقای کاردان، به نظر شما در سال گذشته کدام رويداد جهانی مهم تر از بقيه اتفاق ها بود؟

  از نظر من خيال می کنم واقعه ای که در ژاپن اتفاق افتاد ، يکی از هيجان انگيزترين و اسف بارترين واقعه ای بود که ما ديديم.

   

  گفتگوی حسین قویمی با پرویز کاردان
  گفتگوی حسین قویمی با پرویز کاردانi
  || 0:00:00
  ...    
   
  X  اما بيشتر از همه در جريان آن واقعه برای من مردم ژاپن قهرمان بودند. مردمی که با مقاومتشان و با خونسرديشان و با يک نگاه وِيژه و عشقی که به کشورشان داشتند، در اين واقعه بسيار عظيم و اسف انگيز ايستادگی کردند و آن را پشت سر گذاشتند.

  همان طور که امروز می بينيد که تصاويری که از شهرهايی که بمب اتمی به روی آن انداخته شده، يکی از زيباترين شهرهای کشور ژاپن و حتی شهرهای دنيا را به نمايش می گذارد.
  من برای مردم کشور ژاپن احترام وِيژه ای قائل هستم. به دليل مقاومتی که در مقابل طبيعت از خودشان نشان دادند.

  شايد هر کجای دنيا اين واقعه رخ می داد، مشکلات زيادی ايجاد می کرد. اما ژاپنی ها استثنايی هستند.

  اجازه بدهيد از موقعيت استفاده کنم و سال نو ۱۳۹۱ به همه ايرانيان در سراسر جهان تبريک بگويم و اميدوارم در سال آينده ديگر کسی صحبت از جنگ و خونريزی نکند و صلح در همه جای جهان استيلا پيدا کند و آرامش، آزادی و دموکراسی در مملکت عزيز ما حکمفرما شود. عيد همگی مبارک.

  آيا اين روزهای ايام نوروزی برنامه ويژه و خاصی برای اجرا داريد يا اينکه کماکان در همان فعاليت های تلويزيونی در لوس آنجلس مشغوليد؟

  نه ديگر. در همان کارهای خودمان و کارهايی که قبلا انجام می داديم فعاليم و عيد است اما يک نکته جالب اين است که ما الان چند سال است که در منطقه وست وود که مرکز ايرانی هاست، در يک روز يکشنبه  شهرداری لوس آنجلس خيابان را می بندند و تمام بزرگان اين شهر به اتفاق ده تا ۱۵ هزار نفر ايرانی در اين خيابان نوروز را جشن می گيرند.

  امروز اگر شما به شهر لوس آنجلس بياييد می بينيد که ازتيرهای چراغ برق شهر همگی، بنر نوروزی آويزان است و حالا ديگر آمريکايی ها عيد سعيد ما را که واقعا آغاز سال نو است به رسميت شناخته اند.
   

  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: كاوه از: كرمانشاه
  ۱۴ ۰۱ ۱۳۹۱ ۰۰:۵۴
  باسلام خواستم خدمت دست اندر كاران برنامه راديو فردا كه من از بدو تاسيس اون تا حالا از شنونده هاش بودم بگم خسته نباشيد دستتتان درد نكنه.وسلام خدمت اقاي مراد ويسي فكركنم كرمانشاهي باشند برسانيد بگيد دوستت دارم مردي ازتبار كرد .ضمنا من تا اونجايي كه شبكه هاي اجتمايي رو پيگيري ميكنم هيچئ برنامه اي در اين چند ساله از آقاي پرويز كاردان (مراد برقي)دوران بچگي تا بحال نديدم .لطف كنيدشبكه هايي كه پخش ميكنن بما معرفي كنن.باسپاس كاوه

  توسط: Reza از: Melbourne
  ۱۳ ۰۱ ۱۳۹۱ ۰۶:۳۲
  اتفاقی که در ژاپن افتاد در سال گذشته میلادی۲۰۱۱ بود اما بر اساس سال فارسی این اتفاق در زمستان ۲ سال پیش افتاد.
  آقای کاردان آنقدر از ایران دور بوده است که تاریخها را هم اشتباه می کند

  به ما بپیوندید