یکشنبه ۶ تیر ۱۳۹۵ تهران ۲۳:۲۶ - ۲۶ ژوئن ۲۰۱۶

  جهان

  تام گراس: اسرائيل حتی برای لحظه ای ايران هسته ای را نمی پذيرد

  تام گراس
  تام گراس
  تام گراس، تحليلگر روابط بين الملل، نويسنده روزنامه وال استريت جورنال،ساندی تلگراف و نيز نشنال رويو در گفت وگو با وبسايت راديو فردا، به تحولات منطقه، احتمال تغيير استراتژی اسرائيل در مورد ايران مجهز به سلاح اتمی و نيز بحث ناآرامی ها در کشورهای عربی و اسلامی منطقه پرداخته است.

  به تازگی مئير داگان، رئيس پيشيين موساد، اعلام کرد که حمله نظامی اسرائيل به ايران «احمقانه» خواهد بود. منابع دفاعی اسرائيل نيز آن را تاييد کردند. آيا معنی اين حرف آن است که اسرائيل استراتژی خود را تغيير داده است و يک ايران مجهز به نيروی هسته ای را پذيرفته است؟

  تام گراس: من اصلا باور ندارم که اسرائيل حتی برای لحظه ای ايران هسته ای را بپذيرد، دست کم با رژيم کنونی تهران. اگر يک دولت دموکراتيک زمام امور را بر عهده داشت و به شرط اين که با اسرائيل سرجنگ نداشت، می شد گفت مسئله ممکن بود فرق داشته باشد. اما با حکومت کنونی ايران اين مسئله تهديدی عليه موجوديت اسرائيل خواهد بود.

  من چنين اظهارنظر عمومی در اين مورد از سوی يک مقام عاليرتبه مانند داگان را به صورت مجرد نگاه نمی کنم. از اين گذشته موساد نيز مانند همه سرويس های اطلاعاتی، گاهی اطلاعات غلط را کنار اطلاعات درست منتشر می کند. من حتم دارم که همه گزينه ها برای اسرائيل همچنان روی ميز است و خواهد بود.

  داگان با چنين اظهارنظری شايد خواسته است که تنش ميان تهران و اسرائيل را کاهش دهد زيرا اسرائيل از اين هراس دارد که رژيم دمشق (سوريه)، يار نزديک ايران، از تهران بخواهد که به حزب الله فرمان حمله به اسرائيل را صادر کند. دمشق با اين کار شايد اميدوار باشد که بتواند جنگی را در منطقه شعله ور سازد و توجه عمومی را از سرکوب خونين مردم سوريه منحرف کند.

  دکترين اوباما در خاورميانه و به ويژه در رابطه با ايران به گمان شما چگونه ارزيابی می شود؟ تفاوت های آن با روزهای آغازين رياست جمهوری او را در کجاها می توان ديد؟

  طی دو سال نخست، دولت باراک اوباما بيش از هر دولتی در ايالات متحده، از زمان جيمی کارتر به اين سو، در برخورد با سياست خارجی اين کشور از خود دست پاچگی و ناشيگری نشان داده است.
   
  علائمی وجود دارد که اوباما خود، اکنون به خوبی متوجه شده زمانی که در پشتيبانی از جنبش دموکراسی خواهی ايران در پيآمد انتخابات ۸۸ اين کشور اقدامی نکرد، چه اشتباه بزرگی مرتکب شد. او به حکومت ايران وقت داد که بتواند بر اوضاع مسلط شود و سرکوبی را که هم اکنون نيز ادامه دارد، نهادينه کند.

  پيآمدهای اين شکست اوباما و ديگران در سال ۸۸ تنها به ايران بر نمی گردد. اگر دولتی غير از آنچه که در ايران بر سر کار است، اکنون در اين کشور در قدرت بود،چه بسا امروز برای غرب اعمال فشار بر بحرين و سوريه ساده تر می بود.

  برخی از رسانه های می گويند که اسرائيل، بشار اسد را بر هر گزينه ديگر ناشناخته و يا احتمالا اسلامگرا، ترجيح می دهد. آيا شما با چنين برداشتی موافق هستيد؟

  بشار اسد همانند پدر خود يک ديکتاتور خون آشام است. گرچه برخی شخصيت های برجسته مانند شماری از روزنامه نگاران و وزيران خارجه در غرب به گونه ای باورنکردنی همچنان بهانه هايی برای او می تراشند. اما در اسرائيل کسی در مورد او خيال پردازی نمی کند. اسرائيل ترجيح می دهد با يک سوريه ليبرال دموکرات در صلح وآشتی به سر ببرد.

  طبيعی است که اسرائيل نسبت به پيامدهای سوريه پس از بشار اسد نگران باشد، نگران از اوضاع درهم ريخته ای مانند وضعيت لبنان در سال های ۷۰ و ۸۰ ميلادی و يا عراق چند سال پيش. اما اسرائيل می داند که در درازمدت کنار آمدن با رژيم اسد که محبوبيتی در سوريه ندارد، کارگشا نيست. تنها با توافق با دولتی برآمده از مردم در سوريه می توان به يک صلح پايدار در منطقه دست يافت.

  نتايج بررسی ها در مصر نشان می دهد که اکثريت مردم اين کشور مخالف قرارداد امضا شده صلح با اسرائيل اند. آيا می شود نتيجه گرفت که يک مصر دموکراتيک به معنای پايان قرارداد سی ساله صلح با اسرائيل است؟

  اسرائيل و همه کسانی که دلشان برای صلح خاورميانه می تپد، نگران تحولات مصر هستند. اما به باور من هنوز زود است که بشود گفت مصر پس از مبارک يعنی پايان صلح ۳۰ ساله با اسرائيل. از اين گذشته صلح رژيم حسنی مبارک، در حقيقت يک صلح سرد بود. برای نمونه نگاه کنيد به محتوای ضد يهودی گسترده در رسانه های دولتی مبارک. از اين رو به گمان من دولت بعدی نمی تواند خيلی بد تر از مبارک باشد. ولی شکی نيست که اسرائيل شديدا نگران قاچاق اسلحه از راه مصر برای نيروهای حماس در غزه است.

  هيلاری کلينتون، وزير خارجه ايالات متحده آمريکا، به تازگی از پوشش تلويزيونی الجزيره تمجيد کرد. اين اظهار نظر با نظر آشکارا دشمنانه دولت بوش نسبت به اين شبکه تلويزيونی در تضاد است. چنين چرخش سياسی از کجا ناشی می شود؟

  مقام های ارشد دولت باراک اوباما يک روز يک چيزی می گويند و روز ديگر يک چيز ديگر. در جريان آخرين رقابت های رياست جمهوری آمريکا، هيلاری کلينتون اوباما را مسخره کرد که او از عهده پاسخگويی به مسائل غيرمنتظره سياست خارجی آمريکا برنمی آيد.

  من هنوز متقاعد نشده ام که کدام يک از آنها اين توانايی را دارند. شکی نيست که برنامه انگليسی شبکه الجزيره نسبتا بی طرف است. برای نمونه اين شبکه در برخورد با اسرائيل از بی بی سی و ديگر رسانه های غرب کمتر متعصبانه رفتار می کند. اما در مورد بخش عربی آن که نفوذ و گسترش بيشتری دارد، وضعيت متفاوت است.

  برخی تحليلگران می گويند «بهار عربی» نشانه آن است ک ايدئولوژی بن لادن در ميان توده های عرب و به ويژه جوانان در جهان عرب به خاک سپرده شده است. آيا شما با اين نظر موافق ايد؟ نظر شما درباره قدرت عملياتی القاعده پس از بن لادن در جهان چيست؟

  من گمان نمی کنم که بن لادن از چنان حمايتی در ميان جوانان در جهان عرب و ايران برخوردار بود. بسياری از مردم در خاورميانه، مانند مردم ديگر جاها در جهان، می خواهند در جامعه ای آزاد زندگی کنند و بتوانند رهبران خود را خودشان انتخاب کنند و اقتصاد خود را در جهت منافع همگانی رشد دهند.

  بن لادن تا زمانی محبوبيت داشت که کسانی مانند صدام حسين (عراق)، معمرقذافی (ليبی) يا بشار اسد (سوريه) بر کرسی قدرت تکيه داشتند. در اين معنا نظر نومحافظه کاران درست است و همواره درست بوده است.

  خواست واقعی بسياری از مردم خاورميانه زيستن در جوامعی آزاد مانند ديگر مردم جهان از ژاپن گرفته تا کانادا و برزيل و آفريقای جنوبی است. اما شکی نيست که در اين روزهای پس از مرگ بن لادن، حاميان افراط گرای او خواهند کوشيد چند صباحی دست به عمليات تروريستی بزنند.

  ويکی ليکس فاش کرده که مقام های فلسطينی حاضر به دادن امتيازهای عمده ای به اسرائيل بودند اما مذاکرات بدون نتيجه ماند. آيا به همين دليل است که محمود عباس، رييس تشکيلات خودگردان فلسطينی با حماس ائتلاف کرده است؟

  به نظر می رسد که محمود عباس هرگز صلح با اسرائيل را جدی نگرفته است. دست کم صلحی که شامل همزيستی مسالمت آميز فلسطين عربی با کشور يهودی نشين اسرائيل باشد. اهود اولمرت، نخست وزير پيشين اسرائيل با هرآنچه که او پيشنهاد کرد، موافقت کرده بود.
   
  با اينهمه عباس راهش را کشيد و رفت. بنيامين نتانياهو، نخست وزير کنونی اسرائيل طی دو سال گذشته بارها از عباس درواقع عاجزانه درخواست کرده که به سر ميز گفت و گو ها برگردد اما او رد کرده است.

  اصلا آيا برای شما قابل تصور است که مثلا روس ها، ترک ها و اسپانيايی ها با ۹۷ درصد خواسته های رهبران چچن (روسيه)، کرد (ترکيه) يا باسک (اسپانيا) موافقت کنند و آنها راهشان را بکشند و ميز مذاکره را ترک کنند؟

  رهبران اسرائيل در سال ۱۹۴۸ با شرايط صلحی موافقت کردند که طی آن اسرائيل از برخی از مناطق مهم خود مانند «هبرون» و «مقبره يعقوب» در «نابلس» چشم پوشی می کرد. رهبرانی که صلح می خواهند آمادگی اين را هم دارند که سازش و مصالحه کنند.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۲
      بعدی 
  توسط: پلنگ از: قم
  ۲۸ ۰۲ ۱۳۹۰ ۰۶:۲۱
  اسراییلیها هفت میلیون انسانند که نمیتونن منتظر بشینند که یک حکومت معتقد به ظهور امام زمان در میان خونریزی عظیم اونا رو بعنوان مقدمه ظهور ازروی زمین محو کنه و خونشونو تقدیم حضرتش کنه شما جای اسراییل بودید دست روی دست میگذاشتید
  ?

  توسط: نکته سنج ایرانی از: ایران
  ۲۷ ۰۲ ۱۳۹۰ ۲۲:۴۸
  در جواب آقا پلنگ از: ایران
  اگر راستی باغیرت و ناموسی هستی چرا اسلحه برنمیداری بری با پاسدارهایی که الان دارن به دختر و پسر هموطنت وسط تهران در زندانها تجاوز میکنن نمیجنگی ?

  توسط: الهه از: ایران
  ۲۷ ۰۲ ۱۳۹۰ ۲۲:۳۵
  بدانید که اسراییل شصت سال از خود دفاع کرده نه حمله
  پاینده اسراییل و پاینده ایران آزاد و دوستی آنها

  توسط: ایرانی از: قم
  ۲۷ ۰۲ ۱۳۹۰ ۲۲:۳۳
  در جواب تماشاگر از: قم
  لطفا از طرف ایران حرف نزن جمهوری اسلامی یک چیز است و ایران چیز دیگری ایران واقعی دوست اسراییل است و دشمن رژیم منحوس خامنه ای و احمدی نژاد

  توسط: تماشاگر از: قم
  ۲۵ ۰۲ ۱۳۹۰ ۰۰:۰۲
  مستر گراس : ایران هم حتی برای لحظه ای موجودیت اسرائیل را نمی پذيرد .

  توسط: danna از: London
  ۲۴ ۰۲ ۱۳۹۰ ۱۸:۴۵
  با سلام به راديو فردا و هموطنان عزيز
  اگر اقای محمود عباس ميز مزاکره را ترک کرد صرفآ بخاطره تعليق نکردن شهرک سازی از طرف اسرائیل بود و بس. نه اين که آقای عباس راهش را کشيد و رفت ! ونه آقاي بنيامين نتانياهو بارها از عباس درواقع عاجزانه درخواست کرده.

  توسط: راه رهائی
  ۲۴ ۰۲ ۱۳۹۰ ۱۵:۲۱
  با درود به هم میهنان مهربانم
  ایرانیان این بازی سیاسی است والا نخست وزیر اسرائیل نمی گفت ایران هرگز به اسرائیل حمله نمی کنه.چون پشت پرده دستش با رژیم ایران تو یه کاسه هست.دوما کدام تکنولوژی است این وسیله جنگ افروزی بهتر که در هیچکجا این پیشرفت نباشد نه در ایران ونه در هیچ جای دیگه از این خاک زمین وسیله کشتار جمعی که تکنولوژی نیست.در فارسی میگن یه چاقو را اگر به فردی نا صالح بهی قاتل از آب در میاید واگر به دست جراح بدهی فردی را از مرگ میرهاند .پس رسیدن ایران به اتم یعنی همان چاقو به دست انسانهای جاهلی که قتل وکشتار می کنن ولی در دست افراد انسان دوست باشد وسائلی میسازند برای مقابله با سرطان ودیگر دردهای جان کاه بشری . یا تولید انرژی .ولی کجا انسان پاک در ؤزیم اشغالگر اسلامی میتوان یافت .آنها با نام امام واسلام تجاوز میکنن به هم میهنانمان وبه خاطر خدا انسانها را میکشند .این رژیم اشغالگر باید برود .وبعد از آن تکنولوژی هم باید به مردم ایران برسد در تمام زمینه ها

  توسط: اسی
  ۲۴ ۰۲ ۱۳۹۰ ۱۱:۱۴
  آخی ...دلت میاد به بهترین دوست وشریکتون اینگونه بی اعتمادباشید
  این دیگه واقعا بی انصافی

  توسط: پلنگ از: ایران
  ۲۴ ۰۲ ۱۳۹۰ ۰۱:۳۸
  ما ممکن از برخی اوضاع ناراضی باشیم .ولی این رو بدونید . مطن ما ناموس ماست. با اون شوخی نکنید ......

  توسط: نام مستعار
  ۲۴ ۰۲ ۱۳۹۰ ۰۱:۳۳
  لعنت به همتون بیاد، شما همتون با سیاستمدارای ایرانی یه جا برید به جهنم.

  توسط: محمد از: ايران
  ۲۴ ۰۲ ۱۳۹۰ ۰۰:۱۲
  اين مشکلات همش سر اين عرب ها هستش.به ما چه با عرب ها.خودشون مشکلشونو حل کنند.چرا ما بايد به خاطر عربها بدبختي بکشيم.

  توسط: ناشناس
  ۲۳ ۰۲ ۱۳۹۰ ۲۲:۲۶
  آخه به قیافه اسراییل می خوره که دنبال صلح باشه. 60 ساله دنبال صلحه؟ جون عمش. بدبخت غزه!

  توسط: azad از: tehran
  ۲۳ ۰۲ ۱۳۹۰ ۲۰:۳۰
  خانم الهه از اطلاعات تبریز!سری به روستاهای اذربایجان یا محلات کمتر مرفه شهر بزنید تا معنای پیشرفت را ببینید(طی سه سال گذشته ایران بیشترین درامد نفت را طی 3000سال گدشته داشته!!!) پیشرفت اسباببازی چند میلیون دلاری نیست.کشورهای اسکاندیناوی اینها را ندارد ولی انسانیت و برابری حقوق ملت را دارند و خوشبختانه روی سرشان سایه ولایت متعفن فقیه وجود ندارد!!!!

  توسط: Ali از: Virginia
  ۲۳ ۰۲ ۱۳۹۰ ۱۹:۴۳
  ببخشید کسی‌ از اسرائیل نظر خواسته بود؟

  توسط: Hamideh از: Tehran
  ۲۳ ۰۲ ۱۳۹۰ ۱۷:۵۶
  در جواب Hamed از: Tehran
  لطفا برای تشخیص بوی نفرت به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه فرمایید!
  تنها بوی نفرت و قدرت طلبی را از احمدی نژاد بلند میشود که بیدلیل اسراییل را که کاری با ایران ندارد منحوس میخواند و تهدید به محو از روی زمین میکند آیا یکبار هم گفته ایران باید محو شود ?

  صفحه از ۲
      بعدی 

  به ما بپیوندید