چهارشنبه ۹ تیر ۱۳۹۵ تهران ۰۶:۱۹ - ۲۹ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / اجتماعی

  تجمع صدها کارگر ساختمانی در مقابل مجلس

   اجتماع کارگران ساختمانی دربرابر مجلس
  اجتماع کارگران ساختمانی دربرابر مجلس

  خبرگزاری ايلنا گزارش داد که چند صد نفر از کارگران ساختمانی روز دوشنبه با حضور در مقابل مجلس شورای اسلامی خواستار اجرای قانون بيمه اجباری شدند.

  اين تجمع همزمان با بحث و بررسی تعليق اجرای قانون بيمه اجباری يک ميليون و ۶۰۰ هزار کارگر ساختمان در پنج سال آينده صورت گرفت.

  درخواست برای اجرای قانون بيمه اجباری کارگران ساختمانی در شرايطی ابراز شده است که پيشتر، جمعی از شهرداران شهرهای ايران و نيز شرکت‌های ساختمانی خواستار تعليق اين قانون شده بودند.

  در اين ارتباط نصرالله ترابی، عضو کميسيون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، چند روز پيش گفت که کميسيون تلفيق برنامه پنجم توسعه مجلس، توقف اجرای قانون بيمه اجباری کارگران ساختمانی به مدت پنج سال را تصويب کرده است.

  آقای ترابی اين اقدام را تحت تاثير تبليغات منفی عليه قانون بيمه اجباری کارگران ساختمانی دانست.

  دليل مخالفان قانون بيمه اجباری کارگران ساختمانی، معطل ماندن ساخت و ساز در ايران و افزايش هزينه ساخت و ساز برای کارفرمای دولتی و خصوصی است.

  اين قانون که در سال ۱۳۸۶ خورشيدی به تصويب مجلس شورای اسلامی رسيد، در شرايطی اجرا نشده است و حتی امکان به تعيوق افتادن آن به مدت پنج سال وجود دارد که بيشترين خسارات و حوادث ناشی از کار در بخش ساختمان و معدن رخ می‌دهد.

  به گزارش خبرگزاری مهر، آمارهای سال گذشته نشان می‌دهد که ۳۵ درصد سوانح به وجود آمده برای کارگران در بخش ساختمان بوده است.

  در اين ميان، بر اساس برآوردهای وزارت کار و امور اجتماعی، فوت هر کارگر در اثر حوادث ناشی از کار، هزينه‌ای بالغ بر ۴ ميليارد تومان در پی خواهد داشت.

  در همين حال، اجرا نشدن اين قانون تاکنون، انتقادهايی را به همراه داشته است.

  طرفداران اين قانون می‌گويند که يک ميليون و ۶۰۰ هزار کارگر ساختمانی، به دليل نبود پشتوانه حمايتی از جمله بيمه، هيچ اطمينانی از بابت تامين بودن فردای خانواده خود ندارند و حتی فاقد دفترچه بيمه تامين اجتماعی هستند. 

  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: آواره
  ۰۲ ۰۹ ۱۳۸۹ ۱۳:۳۱
  فقط منافع خودشون رو در نظر می گیرند. روزی فرا خواهد رسید، که ثروتمندان سزا اعمال ناجوانمردانه خود را پاسخ دهند.

  توسط: بیتا از تهران
  ۰۲ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۹:۰۷
  هموطنان عزیزم ،این تجمع سرآغاز خوبی برای از سرگیری مبارزات و تجمعات است ،بیایید بیایید تا با هم یکدل ویکصدا شویم و اشغالگران جمهوری اسلامی را از خانه و کاشانه خود برای ابد بیرون سازیم چرا که ... من اگر برخیزم تو اگر برخیزی همه بر می خیزند .... یا حسین میر حسین

  توسط: چکامه از: تهران
  ۰۲ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۴:۳۱
  آفرین بر این کارگران.امیدوارم تا تصویب شدن بیمه اجباری به اعتصاب خود ادامه دهند و هیچ کارگری بدون بیمه به در سر کار حاضر نشود.

  توسط: امید فردایان از: از آلمان
  ۰۲ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۳:۱۰
  اینجاست که باید جنبش سبز خود را نشان بدهد! حمایت از خواسته ها و اعتراضات کارگران! صدها کارگر برای رسیدن به خواست برحق شان در برابر مجلس تجمع کرده اند،درحالیکه یک طرفدار جنبش سبز در میان شان نیست!! جالب است که سال گذشته طرفداران جنبش سبز بارها تظاهرات در جلوی بازار تهران براه انداختند،با آن امید که بازاریان را همچون سال ۵۷ به اعتصاب بکشانند! درحالیکه رژیم شاهی را نه اعتصاب بازار تهران که اعتصابات سراسری کارگران کارگاه ها و کارخانه های کشور و بویژه کارگران دلیر شرکت نفت فلج ساخت!

  هر جنبشی که اهمیت به نقش کارگران و زحمتکشان این صاحبان اصلی ی جامعه ما ندهد،سرنوشتش همان خواهد شد که سرنوشت جنبش سبز گردید!

  من از همین جا به تمامی کارگران و زحمتکشان کشورم درود می‌فرستم و امیدم بعد از خدای بزرگ به حضور قدرتمند آنان در میدان مبارزه علیه حکومت دیکتاتوری است!

  با آن آرزو که حضور رهایی بخش کارگران عزیز را در پیکار علیه رژیم فاشیستی مذهبی جمهوری اسلامی در آینده ای نزدیک مشاهده کنیم !

  امید فردایان

  سه شنبه دوم آذر ۱۳۸۹

  توسط: کارگر از: کارخانه
  ۰۲ ۰۹ ۱۳۸۹ ۰۲:۳۱
  چه عجب نگفته اند که انها وابسته انگلیس و آمریکا هستند!!!!

  به ما بپیوندید