دوشنبه ۷ تیر ۱۳۹۵ تهران ۱۰:۱۵ - ۲۷ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / سياسی

  ‌حدادعادل: همه حامیان میرحسین موسوی پشت هاشمی‌ جمع شده‌اند

  غلامعلی حداد عادل، نامزد گروه ۱+۲ برای ریاست‌‌جمهوری با هشدار نسبت به اختلاف و افتراق در میان اصولگرایان گفته است امروز همه کسانی که از میرحسین موسوی حمایت کرده‌اند، از  اکبر هاشمی رفسنجانی حمایت می‌کنند.

  به گزارش خبرگزاری مهر، حداد عادل، روز سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت، در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد واحد جنوب تهران، در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه آیا او با آمدن هاشمی و مشایی و نیز سعید جلیلی از کاندیداتوری انصراف می‌دهد، گفت: «از چند ماه پیش که با آقایان ولایتی و قالیباف صحبت کردیم بنایمان این بود که بین اصولگرایان وحدت ایجاد شود... این تصمیم را چند ماه پیش که معلوم نبود چه کسانی حضور پیدا می‌کنند، گرفتیم، اما در روزهای قبل با ثبت‌نام مشایی و هاشمی این ضرورت را بیشتر احساس می‌کنیم که اصولگرایان باید وحدت داشته باشند.»

  غلامعلی حداد عادل که نماینده مجلس و مشاور رهبری است، به گفته‌ چهره‌ها و رسانه‌های نزدیک به اصولگرایان دارای بخت کمتری برای رای‌آوری است. وی با این حال به همراه دو  عضو دیگر این ائتلاف، علی‌اکبر ولایتی و محمدباقر قالیباف، در وزارت کشور برای ریاست جمهوری ثبت‌نام کرد. 

  گروهی دیگر از  اصولگرایان که  زیر چتر محمدتقی مصباح یزدی گرد آمده‌اند، کامران باقری لنکرانی وزیر بهداشت دولت اول محمود احمدی‌نژاد، را نامزد جبهه پایداری معرفی کرده‌اند که با آمدن سعید جلیلی، زمزمه‌هایی از تغییر جهت احتمالی در این گروه شنیده می‌شود.

  ائتلاف پنجگانه اصولگرایان هم محمد حسن ابوترابی را نامزد معرفی کرد اما دیگر اعضای ائتلاف به آن اعتراض کرده و منوچهر متکی هم از این ائتلاف نامزد شد. اینها همه در کنار دیگر نامزدهای اصولگراست که به صورت مستقل ثبت‌نام کرده‌اند.

  غلامعلی حداد عادل در ادامه سخنان روز سه‌شنبه خود گفت: «پیش از این گفته بودیم که این سه نفر (ائتلاف ۱+۲) می‌تواند به چهار نفر افزایش پیدا کند ولی شرطمان این بود که اگر کاندیدای اصولگرایی ثبت نام کرد و رأی قابل توجهی داشت او را در ائتلاف قبول می‌کنیم؛ اگر آقای جلیلی در روزهای آینده آراء بالایی کسب کند او را در ائتلاف قبول می‌کنیم، ما بنا نداریم در جبهه اصولگرایان رقابت راه بیندازیم بنابراین اگر دیروز وحدت اصولگرایان مستحب بود امروز با آمدن هاشمی و مشایی این وحدت واجب است.»

  هشدار حداد عادل در حالی است که در همین  روز حسین قاضی‌زاد، سخنگوی جبهه پایداری، صریحا گفت، که  گروه آنها از شورای نگهبان می‌خواهد صلاحیت رقبایشان اسفندیار رحیم مشایی کاندیدای دولت و نیز اکبر هاشمی رفسنجانی را رد کند.

  سخنگوی جبهه پایداری گفت در صورتی که  صلاحیت مشایی و هاشمی رد شود این گروه دلیلی نمی‌بیند که نظر خود را درباره کامران باقری لنکرانی تغییر دهد.

  حداد عادل همچنین با اشاره به رویدادهای پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ و نیز مواضع اکبر هاشمی در سال‌های اخیر گفت: «واقعیت نشان می‌دهد همه کسانی که سال ۸۸ پشت سر موسوی جمع شده بودند امروز پشت هاشمی جمع شده‌اند.»

  حداد عادل در پاسخ به پرسشی دیگر، حصر میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد را «حداقل کاری» دانست، که «نظام برای این دو نفر انجام داد» و آن را  «به سود خود آنها و به سود نظام» تلقی کرد.

  وی  در پاسخ به یکی دیگر  از دانشجویان که پرسید  «اینکه شما گفتید حبس خانگی موسوی و کروبی کمترین کاری بود که نظام با آنها انجام داد آیا این کار با فقه شیعه هماهنگ است»، گفت: «اگر قرار بود اینها را محاکمه می‌کردند اولین جرمشان ایستادن در برابر ولی فقیه بود؛ رهبری فرمودند با قشون‌کشی خیابانی در هیچ کجای دنیا تکلیف انتخابات را روشن نمی‌کنند، فرمودند ممکن است شما این تظاهرات را راه بیندازید اما بعد به جایی می‌رسد که نمی‌توانید آنها را جمع کنید، خون‌هایی که به زمین می‌رسد به گردن شماست.»

  یک عضو دیگر این ائتلاف، یعنی محمد باقر قالیباف، شهردار تهران، نیز پیشتر حصر میرحسین موسوی و کروبی و زهرا رهنورد را «قانونی» دانسته بود.

  غلامعلی حداد عادل بخش دیگر از سخنان خود را به انتقاد از سیاست‌های دولت به ویژه در زمینه اقتصاد اختصاص داد.

  رئیس پیشین مجلس گفت: «معتقدیم که با مدیریت بهتر دولت می‌شود در همین شرایط تحریم کشور را از نظر اقتصادی بهتر اداره کرد، کارهای زیادی می‌توان انجام داد که لازمه آن همکاری قوای سه گانه به خصوص دولت و مجلس است که متأسفانه در این قضیه شاهد وضع خوبی نبودیم.»

  این اظهارات در حالی است که غلامعلی حداد عادل، یکی از پشتیبانان اصلی محمود احمدی‌نژاد، در به قدرت رسیدن وی بود. در همین حال  کم نیستند منتقدان و نمایندگانی که وی را در دوره ریاستش بر مجلس به مماشات در برابر دولت متهم می‌کنند. حداد عادل سرانجام ریاست مجلس را به رقیبش علی لاریجانی واگذار کرد.

  یکی از منتقدان حداد، علی مطهری، نماینده اصولگرای مجلس است که معتقد است حداد برای ریاست مجلس مناسب نیست و  آن را «ذلیل» خواهد کرد.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  نظرات
       
  توسط: mohamaad از: iran
  ۲۵ ۰۲ ۱۳۹۲ ۱۵:۲۵
  ‌حدادعادل: همه حامیان میرحسین موسوی پشت هاشمی‌ جمع شده‌اند :بهتره یادتون نره همین حامیان؛ ایرانی هستند وباید به رای آنها احترام گذاشت بی گانه که رای نداده دارید خودتون رو به آب وآتیش میزنید ما مردم ایران به هاشمی رای می دهیم وبه شما هیچ مربوط نیست

  توسط: بی نام
  ۲۵ ۰۲ ۱۳۹۲ ۱۱:۰۶
  در جواب این مفلس وطن فروش فقط 1 جمله و بس...

  خدایا روا مدار که گدا معتبر شود....

  توسط: MrHonest
  ۲۵ ۰۲ ۱۳۹۲ ۰۶:۳۰
  از چه می ترسید اینها همه خس و خاشاکند

  توسط: نام مستعار
  ۲۵ ۰۲ ۱۳۹۲ ۰۵:۵۶
  من به کلیه هموطنان عزیزم توصیه می کنم که از فرصت رای دادن استفاده کرده و بانوشتن جملات زیر و یاعباراتی مشابه بر روی برگه رای, رفراندوم خودجوشی پدید اورند :
  " من با قانون اساسی فعلی کشور مخالفم و به حذف ولایت فقیه, شورای نگهبان, قوانین انتخابات, و بازنویسی قانون اساسی رای میدهم. هیچیک از کاندیداها در انتخابات! فعلی را شایسته اداره کشور نمی دانم "
  امیدوارم ملت سربلند ایران بر حق خود بر شمارش کامل و صحیح این ارا و گزارش ان به ملت در اسرع وقت اصرار بورزند. به امید ایرانی ازاد.
  از همه شما عزیزان درخواست کمک فکری در اعتلای این ایده و راهکارهای اجرایی ان را دارم.

  توسط: نام مستعار
  ۲۵ ۰۲ ۱۳۹۲ ۰۵:۱۶
  فرستادن رفسنجانی به صحنه برای خوشحال کردن اصلاح طلبها بود وگرنه نميگذارند از صندوق نام او در آيد.

  توسط: علی حسینی از: تهران
  ۲۵ ۰۲ ۱۳۹۲ ۰۳:۲۱
  آقای دکتر جاذبه های اصولگرایان فقط شعار های تکراری "عدم کار آمدی در امور اجرایی و چسبیدن به منافع شخصی است مثلا جنابعالی در زمان ریاستتان در مجلس زمینهای بارانداز پدرتان را درحالی که معلمین جلو مجلس تقاضای رسیدگی به حقوقشان را داشتند شما در همان زمان غیر قانونی تبدیل به تجاری کردید و برای معلمین وقت نگذاشتید. هاشمی ایده آل مردم نیست ولی حداقل مدیر لایغی است میخورد ولی می سازد شما مدیر لایغی که نخورد و بسازد اگر بخواهید باید خاتمی یا موسوی را بپذیرید. بخاطر خدا دست از سر ملت بیچاره بردارید بگذارید کشور سروسامان بگیرد. بازور نمی شود مردم را فلسطینی کرد حداقل افکار عمومی را مدتی از این حرفها دور کنید و بداخل بپردازید.

  توسط: بسیجی سابق
  ۲۵ ۰۲ ۱۳۹۲ ۰۱:۰۹
  این حکومتیها دهن که باز کنند یعنی توهین به شعور مردم ایران.
  اقای محترم تو و رهبرت کل نظام امنیتیتون مدعی هستید که آزاد ترین کشور دنیا هستید.
  پس چرا اینقدر میترسید؟
  من حقیر وقتی نبز جامعه را میگیرم همه مخالف این همه بی عدالتی هستند.
  شما و رهبرتون فقط با زور دارید حکومت میکنید.
  اگه راست میگید دوباره نظام الهی تون را را به رفراندوم بگذارید و برای اخرین بار با نظارت سازمان های بی طرف بین المللی.

  خودتونید!!!

  ایران را به دم پرتگاه رسوندید.
  بعنوان بزرگترین ترسوها ابروی ایرانیان شجاع را بردید.

  رفراندوم ارزوی بزرگ مردمه نه انتصابات.

  اگه ترسی ندارید چرا رفراندوم دوباره را انجام نمی دید؟

  توسط: حراست نظام
  ۲۵ ۰۲ ۱۳۹۲ ۰۱:۰۴
  رفسنجانی‌ نه موسوی هست و نه کروبی! اگر خامنه‌ای و پاسداران ایشان را از صندوق رای در نیاورند ایشان درست مثل سال ۸۴ نتیجه را بلافاصله به بهانه حفظ و حراست از نظام، قبول و مثل آن بار فقط "شکایت خودشان را پیش خدا میبرند". موسوی و کروبی هر دو نتیجه انتصابات را منتفی دانسته و خامنه ای و پاسداران را علنا به مبارزه طلبیدند.

  توسط: علی از: تهران
  ۲۵ ۰۲ ۱۳۹۲ ۰۱:۰۲
  آیا دیگر میرحسین و رفسنجانی هم طرفدار دارند؟ چه حرفها. مگر 100 بار شریعت نداری، سپاه و رهبر و غیره نگفتند که مردم آنها را قبول ندارند؟

  توسط: فرزاد
  ۲۵ ۰۲ ۱۳۹۲ ۰۰:۳۱
  یکنفر به این بنده خدا بگه موسوی به گفته خودتون حداقل ۱۳ میلیون رای رسمی داشت البته همه می دانیم أرائ واقعی این مرد غیور حداقل ۲۴ میلیون بود پس لطفا ساکت باشید و بترسید از خروش ملت قهرمان ایرانزمین یا سعی کنید درک کنید چطور و چرا ایشان أنقدر محبوب شدند

  توسط: ژاله
  ۲۴ ۰۲ ۱۳۹۲ ۲۳:۲۸
  "همسایه ها یاری کنید تا من عروس داری کنم!"
  حال این فرقه مصباحیه هم که نام جبهه بر خود گذاشته از آنجا که در خود توان جذب آرای مردم را نمی بیند و نیز تقلبی کودتایی از نوع کودتای 88 با ریسک بسیار بالایی همراه خواهد بود، دست به دامن جنتی شده تا بدین شکل شاید بتوانند هلوی خود را در حلقوم نظام فرو کنند.
  غافل از اینکه با رد صلاحیت هاشمی آخرین شانس حکومت برای آشتی ملی نیز خواهد سوخت.

  توسط: تجلی از: آلمان
  ۲۴ ۰۲ ۱۳۹۲ ۲۳:۱۸
  با استدلال به حرف حداد عادل همه کسانی که به موسوی رای داده بودند میایند و به هاشمی رای میدهند. با همین استدلال دوباره تقلب صورت میگیرد. با همین استدلال هاشمی به انتخابات می بازد. با همین استدلال هاشمی حبس میشود. با همین استدلال فتنه 92 شکل میگیرد. و بنا به همین استدلال ...

  توسط: نام مستعار
  ۲۴ ۰۲ ۱۳۹۲ ۲۳:۰۲
  این جنتی اینجا چیکار میکنه؟ من میاخم به جنتی رای بدم!
  یک مدتی نبود سرمان گرم بنیامین بود.

  توسط: رها
  ۲۴ ۰۲ ۱۳۹۲ ۲۲:۵۸
  دردناک است... گریه آور است ...و غم انگیز است ...جایی در تنم نمانده است که شاخی در آن بروید. گوشم درست می شنود ؟ این صدای تبعیدیان در بدر است که درباره ی انتخابات ایران حرف می زنند ؟...پذیرفته اند که خاتمی بیاید که روزگار غصه به سر آید؟ یا ...اگرلاریجانی بیاید کمتر خونریزی می شود؟ ...یا اگر رفسنجانی کاندید بشود چند ساختمان به بنا های امیرکبیری اضافه میشود ؟ راست است که تخم آدمها را کشیده اند وشان انسان اینهمه پایین آمده است که به سوی آدمکشان دست یاری دراز می کند و از یکی از آنها می خواهد که به صحنه بیایند و ما را از دست احمدی نژاد خلاص کنند؟ یعنی پس از این همه سال رنج و عذاب و خفت و خواری باگردن کج برگردیم و به رویم سر قبر مادر مان و فاتحه به خوانیم ؟ . این بود همه ی آرمان های شما ؟ خوب گوش کنید میهن معشوقی نیست که شما سی و چهار سال پیش ترکش کرده اید. خرمن گیسوان ندارد...چشمهایش نرگس شهلا نیست...پایش می لنگد... و دستهایش از کار افتاده است...سر و شکل امروزش را که ببینید حالتان بد می شود ...دل پیچه می گیرید...استفراغ می کنید...از خانه ی مادری یا پدری خبری نیست. رندان ارث و میراثتان را خورده اند...همه ی دوستانتان را کشته اند ...یا خودشان مرده اند...کمی صبر کنید و دندان روی جگربگذارید... این آدمها به من و شما ربطی ندارند...دنبال ثبت نام خودشان در تاریخند ...من که دزد نمی دهم به دست این ها که به کلانتری ببرند ..به.یقین می دانم که نرسیده به کلانتری جیب دزد را می زنند... تاب بیاورید خط سومی هم هست ...جوانان در راهند.

  مینا اسدی.... یازدهم ماه مه دوهزار و سیزده/ استکهلم

  به ما بپیوندید