چهارشنبه ۹ تیر ۱۳۹۵ تهران ۲۲:۳۳ - ۲۹ ژوئن ۲۰۱۶

  ايران / سياسی

  محسن مخملباف: سپاه به دنبال از بین بردن اسناد است

  محسن مخملباف، کارگردان سرشناس ایرانی
  محسن مخملباف، کارگردان سرشناس ایرانی

  چندرسانه‌ای

  صدا
  محسن مخملباف، کارگردان سرشناس ایرانی که در خارج از کشور مستقر است، در گفت‌وگو با رادیوفردا از دریافت اخباری در زمینه «احتمال بازداشت میرحسین موسوی و مهدی کروبی» دو تن از رهبران اعتراض‌های اخیر در ایران خبر داد.

  محسن مخملباف سه‌شنبه شب به همراه محسن سازگارا، فعال سیاسی، و علیرضا نوری‌زاده، روزنامه‌نگار، با صدور اطلاعیه‌ای ضمن «هشدار به مردم [ایران]» خبر داد که نیروهای امنیتی قضایی جمهوری اسلامی «به‌زودی قصد دستگیری آقایان موسوی و کروبی» را دارند.

  این سه فعال سیاسی ایرانی در اطلاعیه خود از مردم خواسته‌اند در صورت انجام این تصمیم «تا آزادی همه زندانیان سیاسی به خیابان‌ها» بیایند. آنها همچنین در بیانیه خود نوشته‌اند که «رهبری جنبش سبز در غیاب آقایان موسوی و کروبی و خاتمی به خارج از کشور منتقل خواهد شد.»

  محسن مخملباف در گفت‌وگویی که با رادیوفردا انجام داد در پاسخ به این پرسش که آیا دستگیری‌های روز سه‌شنبه و مهروموم دفاتر مهدی کروبی دلیل صدور چنین اطلاعیه‌ای بوده است گفت: «خبرهای دقیقی به دست ما رسیده است که آنها قصد دستگیری رهبران جنبش سبز را دارند و پیش از این هم یک بار تا پای دستگیری رهبران پیش رفتند، اما واکنش مردم باعث شد تا دست نگهدارند.»

  روز سه‌شنبه در اقداماتی هماهنگ و با حکم دادستانی جدید تهران، ماموران دادستانی تهران ابتدا به دفتر کمیته پیگیری امور بازداشت‌شدگان رفتند و تمام اسناد و مدارک موجود در آن را ضبط کردند و در پی آن نیز دفتر مهدی کروبی مهروموم و سردبیر سایت حزب اعتماد ملی بازداشت شد.

  تا شب مرتضی الویری از مشاوران ارشد مهدی کروبی و عضو این کمیته و همچنین علیرضا بهشتی، مسئول کمیته و مشاور ارشد میرحسین موسوی، نیز بازداشت شدند. همچنین دفتر انجمن دفاع از زندانیان نیز مهروموم شد.

  محسن مخملباف در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با رادیوفردا دلیل چنین اقداماتی را «نگرانی بخش‌هایی از سپاه» عنوان کرد و گفت: «اصل قضیه این است که در حال حاضر سپاه به عنوان قدرت در دست استبداد، نگران این موضوع شده که آقای خامنه‌ای یا حتی احمدی‌نژاد بخواهند به همان شیوه گذشته که سعید امامی را قربانی کردند، برای این که اصل قضیه را مخدوش کنند، تعدادی را قربانی کنند.»

  وی افزود: «به همین دلیل آنها به دنبال از بین بردن اسناد و مدارک هستند و هر جا که حمله می‌کنند در پی به دست آوردن اسنادی هستند که در دست سران اصلاحات است.»

  محسن مخملباف با تاکید بر این که «بخشی از سپاه که نگران قربانی شدن است فکر می‌کند با دستگیری نزدیکان موسوی و بعد خود موسوی می‌تواند این غائله را بخواباند» گفت: «این در حالی است که رهبری با مردم است.»

  این کارگردان سرشناس و از حامیان میرحسین موسوی در دوران انتخابات یادآور شد: «آنها فکر می‌کنند با دستگیری‌ها هم می‌توانند جلوی تجمع روز قدس را بگیرند و هم در مذاکرات بین‌المللی که به آن دل خوش کرده‌اند به دنیا بگویند که اوضاع آرام شده است.»

  وی در مورد این که منظور بیانیه اخیر از انتقال رهبری جنبش به خارج چیست گفت: «رهبری جنبش در دست مردم است و آنها هستند که تصمیم می‌گیرند چه کار کنند و وقتی اقدامی جدی می‌شود موسوی و کروبی به آن می‌پیوندند.»

  محسن مخملباف با تاکید بر این که «هر کسی که سرباز جنبش است رهبر آن هم هست» گفت: «اما در لحظه آخر یک صدای واحد لازم است که این صدای ملی را بلندتر کند و معنای رهبری در خارج چیزی جز حمایت از رهبران داخلی نیست.»

  وی افزود: «با چنین اقدامی، این تصور را که استبداد فکر می‌کند می‌تواند با دستگیری‌ها این هماهنگی را قطع کند باطل می‌کنیم.»

  محسن مخملباف تاکید کرد که «رهبری جنبش در خارج فقط یک سخنگو خواهد بود و وظیفه هماهنگی را بر عهده» خواهد داشت.

  در سه ماه گذشته و پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوره دهم، اعتراض‌ها و تجمع‌های فراوانی در ایران روی داده است که در طی آنها ده‌ها نفر از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و مردم عادی از سوی مقامات نظامی امنیتی بازداشت شدند و ده‌ها نفر نیز کشته شدند.

  مهدی کروبی و میرحسین موسوی دو نامزد اصلاح‌طلب انتخابات بودند که روند برگزاری انتخابات را همراه با «تقلب‌های گسترده» اعلام کردند و دولت برآمده از آن را «نامشروع» دانستند.

  پس از گذشت سه ماه از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعتراض‌ها در ایران همچنان ادامه دارد.
  زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
  ترتیب:
  صفحه از ۲
      بعدی 
  توسط: علیرضا از: تهران
  ۲۲ ۰۶ ۱۳۸۸ ۱۹:۲۷
  با سلام به همه <br />عزیزانه هم وطن من بعنوان یک ایرانی و عضوی کوچک از جنبش سبز با عزمی راسخ تا پای جان ایستاده ام، تاریخ نشان داده که ظلم پایدار نخواهد بود و سر انجام ظالمین سرانجامی جز نابودی برایشان نداشته است روز قدس روز فریاد مظلومیت مردم ایران خواهد بود نه فلسطین ، دور نیست روزی که دادگاه این جنایت کاران بر پا شود چرا که بارها دیده و شنیده ایم که چه خونخوارانی با آنهمه عظمت به میز محاکمه کشیده شدن و نمونه بارز آن طی یک دهه اخیر صدام بود که به سزای اعمال ننگین خود رسید. <br />من با تمام وجودم روز قدس بر علیه این دیکتاتوری فریاد خواهم زد "مرگ بر دیکتاتور"<br />به امید پیروزی برادر شما علیرضا

  توسط: کاوه از: Tehran
  ۲۱ ۰۶ ۱۳۸۸ ۰۴:۳۹
  شاد باشید که سحر نزدیک است، خامنه‌ای (ضحاک زمان) هم به مانند صدام گور به گور خواهد شد. این مزدوران و اراذل و اوباش هم که در اینترنت شاخ و شونه میکشند (یا به خواهر و برادر دست بسته و نیمه جان من در زندان تجاوز میکنند) ، اگر جان سالم بدر برند، باید کم کم به فکر یک شغل آبرومند باشند.

  توسط: shahnam از: stockholm
  ۲۱ ۰۶ ۱۳۸۸ ۰۲:۲۳
  اقای مخملباف شما هم در تقویت رژیم سهم داشته اید و با پول رژیم کارگردان شدیدورشد کردیدچگونه است امروز ناراضی هستید.اگر راست میگویید رهبری را منکر شویید

  توسط: رضا
  ۲۱ ۰۶ ۱۳۸۸ ۰۰:۰۲
  علی خان شما از طرف خودت صحبت کن نه مردم ایران ؛ایرانی غیرت داره شما غیرت ندارید اگر داشتید از کشتن هموطنت شاد نمی شدی

  توسط: محسن
  ۲۰ ۰۶ ۱۳۸۸ ۲۳:۴۸
  نافرمانی مدنی واعلام مصادیق واقعی آن برای گروه هاومشاغل مختلف وصرف نظرکردن ازهرگونه حمایت ومرکزیت خارج ازگروه مردم تنهاراه رهایی میباشد.آقایان کروبی موسوی وخاتمی هرچه سریعتربایدبه این وظیفه خودعمل کنند.ازتمام دوستانی که این مطلب را میخوانندخواهش میکنم درصورت موافقت بامن این مطلب رادرپیامشان تاییدوبه نزدیکانشان توصیه کنند.

  توسط: محسن
  ۱۹ ۰۶ ۱۳۸۸ ۱۴:۵۸
  بیراه نروید.جلوی فروش نفت را بگیرید.ملت ازاد میشود.تجربه قبل از انقلاب.......

  توسط: رضا
  ۱۹ ۰۶ ۱۳۸۸ ۱۳:۴۶
  ما قدرت داریم و هر کاری بخواهیم می کنیم. مملکت مال ماست و احمدی نزاد را ما روی کار آوردیم!!!!!!!!!!!!!!!

  توسط: اصغر
  ۱۹ ۰۶ ۱۳۸۸ ۱۳:۳۵
  آقای محمد شما که خودت قبول داری طوری ذهنت شستشو داده می شد که روی مین می رفتی، چرا احتمال نمی دهی امام و انقلاب اسلامی هم طوری ذهن مخملباف جوان و پرشور را شستشو داده باشند که آن فیلم را بسازد. الان که شکر خدا شرایط فرق کرده و هم مخملباف و هم شما حامی حقوق مردم و آزادیخواه شده اید. پس همه با هم به جای مچ گیری بر علیه دیکتاتور های واقعی موضع بگیریم.

  توسط: محبوب
  ۱۹ ۰۶ ۱۳۸۸ ۱۳:۳۵
  علی دولتی که24.5 میلیون رای داشته باشد، دست به این جنایات نمی زند.

  توسط: علی
  ۱۹ ۰۶ ۱۳۸۸ ۱۲:۰۵
  آقای مخملی به فکر خود باش لازم نیست نظر بدهید . ایران سرزمین عاشقان است نه سرزمین سردرگمان . <br />سپاه به لطف الهی ریشه تمام خیانت کاران به ممکلت اسلامی ایران را خواهد خشکاند . <br />ملت ایران به احمدی نژاد رای داده اید چه باور کنید و چه نکنید ...

  توسط: عليرضا
  ۱۹ ۰۶ ۱۳۸۸ ۱۰:۰۳
  با اين اوضاع كه رژيم اينقدر سفت و سخت گرفته ما به چيزي بيش از يه هماهنگ كننده نياز داريم.رژيم اتفاقا خوب مي دونه داره چكار مي كنه هرچند موسوي و كروبي خيلي كمرنگ شدن اماهمين سمبليك بودنشون غنيمته اگه دستگير شن واقعامردم دلسرد مي شن يه فكر اساسي بكنين يه ليدر قوي و مبارز مي خواهيم

  توسط: hamid از: Tehran
  ۱۹ ۰۶ ۱۳۸۸ ۰۷:۱۵
  اینها دین و ایمان ندارند . حمایت مردم را از دست داده‌اند. فقط میخواهند به زور سرنیزه بهر قیمتی چند روزی بیشتر پول‌های نفتی‌ را چپاوول کنند. با این اعمال تیشه به ریشه خود میزنند. با نادانی‌ بر سر شاخ نشسته اند و بن خود را میبرند. کسانی که مزدور این رژیم هستند بدانند که نون نمیخورند ، خون میخورند. این حکومت ظلم محکوم به فنا است . از خدا بترسید. اگر می‌خواهید شریک ظلم نباشید ، واجب است که بر ضد حاکم ظالم حرکتی کنید.

  توسط: کورش
  ۱۹ ۰۶ ۱۳۸۸ ۰۳:۲۰
  من نمیخوام بد جنبش سبز رو بگم یا اینکه مردم را نا امید کنم ولی مشکل اصلی نوع نظام است این افراد و نظریه پردازان جنبش سبز نظام جمهوری اسلامی را با این کارشان - البته در صورت موفقیت - تا ابد بیمه خواهند کرد. مردم ایران زمانی خوشبخت می شوند که اسکناس های ایرانی تغییر چهره دهد !!!

  توسط: محمد آبادی
  ۱۸ ۰۶ ۱۳۸۸ ۲۲:۲۲
  احمدی نژاد موثرترین عنصر در این جنبش است.

  توسط: حسین
  ۱۸ ۰۶ ۱۳۸۸ ۲۱:۳۱
  قابل توجه دلخوشایی‌ که فکر می‌کنن جمهوری اسلامی اصلاح شدنیه. صنار بده آش، به همین خیال باش.<br /><br />تا جمهوری اسلامی کفن نشود این وطن، وطن نشود<br /><br />
  صفحه از ۲
      بعدی 

  به ما بپیوندید