لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۱۰

خبرخوان

دادستان کل ایران معترضان به افزایش قیمت بنزین را تهدید کرد

محمد جعفر منتظری مدعی شد که ریشه اعتراض‌ها «در خارج از کشور»‌ است

دادستان کل ایران معترضان به افزایش قیمت بنزین را «اخلالگر» خواند و تهدید کرد که با آنان «برخورد جدی» خواهد شد.

محمد جعفر منتظری روز شنبه ۲۵ آبان مدعی شد که ریشه اعتراض‌ها «در خارج از کشور»‌ است و معترضان «با استفاده از فضای مجازی قصد تحریک مردم را دارند».

خبرگزاری صداوسیما به نقل از آقای منتظری نوشت: «به موجب قانون، اقداماتی که اخلال در نظم عمومی است، جرم تلقی می‌شود و نیرو‌های قضایی و انتظامی طبق قانون با خاطیان به طور جدی برخورد می‌کنند».

از صبح روز جمعه و ساعاتی پس از افزایش قیمت بنزین شهرهای مختلف ایران صحنه تجمعاتی در اعتراض به افزایش قیمت بنزین بود.

بر اساس گزارش‌های رسمی یک نفر از معترضان در سیرجان کشته شده است.

ارسال پیامک‌ تهدیدآمیز برای شهروندان معترض به افزایش قیمت بنزین

نهادهای امنیتی و قضایی با ارسال پیامک تهدیدآمیز از شهروندان خواسته‌اند که در تجمعات شرکت نکنند.

با افزایش تجمعات اعتراضی به افزایش قیمت بنزین، نهادهای امنیتی با ارسال پیامک‌ تهدیدآمیز به تلفن همراه شهروندان از آنها خواسته‌اند که تجمعات را ترک کنند.

در نمونه‌ای از این پیام‌ها که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، دادستان استان البرز به شهروندان هشدار داده که حضور افراد در «تجمع غیرقانونی» پیگیرد قانونی دارد و سبب «اخلال در نظم و سوءاستفاده ضدانقلاب شده است».

در یک پیام دیگر که به نام «شورای هماهنگی اطلاعاتی و امنیتی استان بوشهر» ارسال شده، به شهروندان هشدار داده شده که «هر چه سریع‌تر» محل تجمع را ترک کنند و در صورت عدم توجه به هشدار با «عواقب بعدی» مواجه خواهند شد.

این پیام‌ها از سوی معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمان و «شورای هماهنگی اطلاعاتی و امنیتی استان خوزستان» هم برای شهروندان معترض ارسال شده است.

پروانه سلحشوری: مجلس بعدی را تعطیل کنید

پروانه سلحشوری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی روز شنبه ۲۵ آبان در واکنش به افزایش قیمت بنزین گفت که «مدت‌هاست مجلس در راس امور نیست» و «مجلس بعدی را تعطیل کنید».

این نماینده مجلس در توئیتی نوشته که «از وقتی بنزین گران شده، مردم در تماس‌های مکرر ابراز نگرانی می‌کنند. هموطنان عزیز، مدت‌هاست مجلس در رأس امور نیست».

خانم سلحشوری با بیان اینکه افزایش قیمت بنزین در «جلسه سران سه قوه تصمیم‌گیری شده»، افزوده است: «همین یک رکن دموکراسی را نیم‌بند داشتیم که فاتحه آن هم خوانده شد. مجلس بعدی را تعطیل کنید، خودش اقتصاد مقاومتی است».

افزایش قیمت بنزین که از جمعه شب، ۲۴ آبان، به طور ناگهانی اجرایی شده است موجی از اعتراض‌ها را در ایران به دنبال داشته و تاکنون مرگ دستکم یک نفر در سیرجان در این اعتراض‌ها تایید شده است.

انفجار بمب خودرویی در شمال‌ سوریه ۱۴ کشته بر جای گذاشت

انفجار بمبی در یک خودرو در شهر الباب سوریه که در کنترل نیروهای ترکیه و شبه‌نظامیان تحت حمایت این کشور است، منجر به کشته شدن ۱۴ نفر شد.

۹ نفر از قربانیان غیرنظامی توصیف شده‌اند.

الباب در شمال غرب سوریه است و گزارش‌ها حاکی است انفجار این بمب در نزدیکی یک ایستگاه تاکسی و اتوبوس منجر به زخمی شدن ۳۳ نفر نیز شده است که وضعیت برخی از آنها وخیم گزارش شده است.

این شهر در ۳۰ کیلومتری شهر حلب است، محلی که تا فروردین سال جاری مهم‌ترین پایگاه نیروهای داعش بود، اما نیروهای کرد با حمایت آمریکا آنها را بیرون راندند.

نیروهای ترکیه و شبه‌نظامیان تحت حمایت آن تاکنون در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ سلسله عملیاتی در شمال غرب سوریه انجام داده و کنترل بخش‌هایی از آن را بر عهده گرفته‌اند، اما تاکنون گزارش‌های زیادی از حملات در شهر الباب و دیگر مناطق شمال غرب سوریه منتشر شده است.

ارتش ترکیه همچنین ماه گذشته شروع به پیشروی در شمال شرق سوریه برای ایجاد یک منطقه امن به طول ۱۲۰ کیلومتر و عرض ۳۰ کیلومتر کرد. این منطقه تحت کنترل شبه‌نظامیان کرد بود.

اعتراض‌های ایران؛ عراق مرز شلمچه را به درخواست تهران بست

عراق روز شنبه، ۲۵ آبان، مرز شلمچه را که زائران و مسافران دو کشور از آن تردد می‌کنند به درخواست مقام‌های جمهوری اسلامی بست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام عراقی و یک دیپلمات ایرانی این خبر را اعلام کرده‌اند.

منبع امنیتی عراق در این زمینه گفت تهران به خاطر اعتراض‌های جاری در دو کشور خواستار بسته شدن این مرز شده است.

این مرز تا اطلاع ثانوی مسدود خواهد بود ولی روی تبادل کالا یا تجارت میان دو کشور تاثیری نخواهد گذاشت.

عراق هفته‌هاست که صحنه ناآرامی و اعتراض‌های گسترده به ناکارآمدی دولت این کشور است که تاکنون ده‌ها کشته برجای گذاشته است.

شهرهای مختلف ایران هم از جمعه شب و بدنبال افزایش قیمت بنزین صحنه اعتراض‌های گسترده شده و دامنه آن به تهران، پایتخت، نیز کشیده شده است. در این اعتراض‌ها تاکنون مرگ یک نفر در سیرجان تایید شده است.

بهای دلار از ۱۲ هزار تومان بالاتر رفت

نرخ دلار در بازار امروز ایران به ۱۲ هزار و پنجاه تومان رسیده است.

نرخ برابری دلار آمریکا روز شنبه، ۲۵ آبان، به ۱۲۰۵۰ تومان رسید.

متوسط نرخ دلار در سه ماه گذشته به روایت عبدالناصر همتی، رئيس کل بانک مرکزی ایران، ۱۱۴۰۰ تومان بوده است.

افزایش ۶۵۰ تومانی نرخ دلار در طول روزهای گذشته در حالی صورت می‌گیرد که نگرانی‌هایی درباره افزایش تورم پس از بالا رفتن قیمت بنزین نیز مطرح بوده است.

خبرگزاری ایرنا در گزارشی با اشاره به افزایش نرخ دلار نوشته است دلالان ارزی در حال «موج‌سواری» هستند، ولی این افزایش نرخ «غیرمنطقی و موقتی» است.

ایرنا همچنین به نقل از اصغر سمیعی، رئيس هیئت موسس کانون صرافان نوشت که «بهای دلار تابع نرخ بنزین نیست».

وی با این حال تایید کرد که قیمت دلار تحت تاثیر رشد تورم «تمایل به افزایش داشته» و «با توجه به شکاف نرخ تورم بین ایران و کشورهای اصلی حوزه دلار، کاهش شدید قیمت دلار را نباید انتظار داشت».

نمایش سه توله‌پلنگ ایرانی در باغ وحش لیسبون

باغ وحش لیسبون، پایتخت پرتغال، روز جمعه، ۲۴ آبان‌ماه، سه توله‌پلنگ نادر ایرانی را برای اولین بار به نمایش گذاشت.

این سه توله‌پلنگ‌ شش ماهه حاصل یک طرح در اروپا برای تولید مثل گونه‌های جانوری در خطر هستند.

سه توله‌پلنگ ایرانی در ماه مه سال جاری، ۲۰۱۹، در لیسبون به دنیا آمدند اما تاکنون از آنها رونمایی نشده بود.

آنها تا ۱۸ تا ۲۴ ماهگی نزد مادر خود در باغ وحش لیسبون خواهند ماند،‌ اما بعد احتمالا به باغ وحش‌هایی خواهند رفت که در طرح اروپایی مشارکت دارند.

۴۴ باغ وحش از سراسر اروپا در طرح تولید مثل گونه‌های در خطر مشارکت دارند و هر ساله تعدادی از این جانوران به دنیا آمدند، با این حال در هفت سال گذشته این نخستین بار است که در باغ وحش لیسبون این اتفاق می‌افتد.


آن طور که خبرگزاری فرانسه به نقل از مدیر این طرح نوشته است، در حال حاضر فقط هزار نمونه از این گربه وحشی در سراسر جهان پراکنده است.

از این تعداد حدود ۴۰۰ پلنگ در ایران زندگی می‌کنند و باقی در ارمنستان و گرجستان و آذربایجان.

تا اواسط قرن بیستم در منطقه قفقاز تعداد زیادی پلنگ ایرانی زندگی می‌کرد. ولی از دهه پنجاه میلادی جمعیت آنها به شدت کاهش یافته و به خاطر فعالیت‌های انسانی در برخی از مناطق نسل آنها کاملا منقرض شده است.

پنج طرفدار مورالس در تظاهرات اعتراضی در بولیوی کشته شدند

درگیری پلیس با طرفداران اوو مورالس در لاپاز

در درگیری بین نیروهای امنیتی با طرفداران اوو مورالس، رئیس جمهوری مستعفی بولیوی،در روز جمعه در یک شهر در مرکز این کشور دستکم پنج نفر از کشته شدند.

گواتالبرتو لارا ، مدیر بیمارستان مکزیک در شهر ساکابا به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: این افراد به ضرب گلوله کشته شدند.

شاهدان عینی هم گفته‌اند نیروهای پلیس به سوی تجمع هواداران اوو مورالس شلیک کرده‌اند.

طبق این گزارش، بامداد روز جمعه تظاهرات هزاران نفر از هواداران اوو مورالس در شهر ساکابا به صورت مسالمت آمیز برگزار شد. اما درگیری زمانی آغاز شد که معترضان خواستند از یک پست نظامی در شهر کوچابامبا عبور کنند.

به دنبال هفته‌ها تظاهرات اعتراضی به نتیجه انتخابات ماه گذشته بولیوی، اوو مورالس، رئیس جمهور این کشور یکشنبه استعفا کرد و به مکزیک رفت.

اما از آن زمان تاکنون شهرهای مختلف بولیوی شاهد تظاهرات طرفداران و مخالفان اوو مورالس است.

طرفداران اوو مورالس می‌گویند، او تحت فشار ارتش و پلیس مجبور به کناره گیری شده است.

رضا پهلوی: جمهوری اسلامی فقر و رنج را برای ایرانیان رایگان کرده است‎

شاهزاده رضا پهلوی

به دنبال سه برابر شدن بهای بنزین آزاد و تظاهرات اعتراضی مردم در برخی از شهرهای ایران، شاهزاده رضا پهلوی جمعه ۲۴ آبان در توییتی گفته است، جمهوری اسلامی فقر و رنج را برای همه ایرانیان رایگان کرده است.

رضا پهلوی با انتشار یک ویدئو از اعتراضات به افزایش بهای بنزین نوشته است: نظامی که با وعده مجانی کردن آب و برق بر سر کار آمد، نفت را برای حامیان غیرایرانی‌اش، و فقر و رنج را برای ایرانیان رایگان کرده است. تنها راه چاره، برانداختن این #فرقه_تبهکار ضدایرانی است. کافی‌ست به قدرت خودمان ایمان داشته باشیم.

در همین زمینه، شهبانو فرح پهلوی هم در پیامی از یادکرد رضاشاه و محمدرضاشاه پهلوی در اعتراض‌های اخیر مردم سپاسگزاری کرده است.

شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی شامگاه پنج‌شنبه در اقدامی ناگهان اعلام کرد که قیمت بنزین آزاد افزایش یافته است. بر این اساس قیمت بنزین معمولی سهمیه‌ای هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و قیمت بنزین معمولی غیرسهمیه‌ای به ازای هر لیتر ۳ هزار تومان شده است. هر لیتر بنزین سوپر نیز ۳۵۰۰ تومان فروخته می‌شود.

این اقدام در همان ساعات شب به اعتراضاتی در برخی شهرها از جمله اهواز منجر شد.

ناآرامی‌های عراق: پنج معترض در بغداد کشته شدند

اعتراضات روز پنجشنبه در بغداد

در جریان تیراندازی و درگیری نیروهای امنیتی عراق با معترضان در روز جمعه در مرکز بغداد سه معترض کشته شدند. همچنین انفجار در نزدیکی محل تجمع معترضان در بغداد هم دو کشته برجای گذاشت.

آسوشیتدپرس می‌گوید، تظاهرکنندگان چندبار تلاش کردند تا خود را به میدان الخلانی برسانند اما نیروهای امنیتی با تیراندازی و گاز اشک آور کوشیدند معترضان را متفرق کنند. نبرد معترضان با نیروهای امنیتی بر روی پل های منتهی به منطقه سبز امنیتی بغداد ادامه داشته است. ساختمانهای نهادهای دولتی و همچنین سفارتخانه های خارجی در منطقه سبز بغداد قرار دارند.

منابع پلیس و بیمارستانی در بغداد گفته اند، در انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در نزدیکی میدان‌های تحریر و الطیار سه نفر کشته و ۱۰ نفر زخمی شدند. طبق این گزارش به چند خودرو نیز آسیب رسیده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید، از زمان آغاز اعتراضات در عراق از ماه گذشته تاکنون این نخستین بار است که یک خودروی بمبگذاری شده در نزدیکی تجمع معترضان منفجر می‌شود.

اعتراضات تاکنون بیشتر در بغداد و برخی استان‌های جنوبی این کشور که اکثریت جمعیت آنان را شیعیان تشکیل می‌دهند رخ داده است و تا اینجای کار که یک ماه و نیم از آن می‌گذرد، صدها نفر کشته و هزاران نفر مجروح شده‌اند.

این اعتراضات بیشتر متوجه فساد گسترده در نظام حکومتی، کمبود فرصت‌های شغلی و ضعف و نارسایی در خدمات عمومی از جمله قطع مکرر برق بوده است.

اعتراض یک نماینده مجلس به افزایش قیمت بنزین؛ «به نفع نظام و مردم نیست»

یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اقدام دولت ایران در افزایش قیمت بنزین را به زیان مردم و حکومت جمهوری اسلامی دانست.

حمیدرضا حاجی‌بابایی از چهره‌های اصول‌گرای مجلس ایران در نامه‌ای به علی لاریجانی، رئیس مجلس، اعتراض خود را به این سیاست اعلام کرده و یادآور شده که دولت قبل از آن که نسبت به گران شدن بنزین اقدام کند، باید آن را به اطلاع مجلس می‌رساند.

وی در این نامه از آقای لاریجانی می‌پرسد: «آیا جنابعالی از این اقدام خبر داشتید یا خیر؟ اگر از این اقدام مطلع بودید چرا نمایندگان مجلس را در جریان این اقدام مهم قرار نداده اید و اگر اطلاع نداشتید، نقش و جایگاه مجلس در این کار مهم چه می شود؟»

آقای حاجی‌بابایی در نهایت نوشته است: «ما این کار را در حال حاضر به نفع نظام و مردم نمی‌دانیم و با اجرای آن مخالفیم. حتما نمایندگان لااقل در این یک جا شفاف‌سازی خواهند کرد و به مردم اعلام خواهند کرد چه کسی موافق و چه کسی مخالف است.»

«۴۳ درصد مدارس استان تهران فرسوده است»

مدیرکل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان تهران می‌‌گوید که ۴۳ درصد مدارس این استان فرسوده است اگرچه این آمار نسبت به سال‌های قبل بهبود یافته است.

علی شهری روز جمعه در گفت‌وگویی با خبرگزاری ایلنا اظهار داشت که مدارس فرسوده تهران از نظر استحکام شرایط مناسبی ندارند و تخریب و بازسازی و یا مقاوم‌سازی هستند.

به گفته وی، اما از آنجا که در عتبارات سال ۱۳۹۸ بودجه نوسازی مدارس در استان تهران دو برابر شده است، تلاش می‌شود مدارس فرسوده به سرعت بازسوده شود.

آقای شهری همچنین اطمینان داده که «تمام مدارس استان تهران از سال تحصیلی گذشته به سیستم استاندارد گرمایشی مجهز شدند و در حال حاضر کلاس درسی وجود ندارد که با بخاری گرم شود».

اعلام وضعیت اضطراری در پی آب‌گرفتگی شهر ونیز

افزایش سطح آب‌گرفتگی در شهر ونیز ایتالیا باعث شد دولت از ترس افزایش سیلابها، میدان مرکزی معروف شهر، سن مارکو، را ببندد و در سطح شهر وضعیت اضطراری اعلام کند.

بر اساس آخرین گزارش‌ها، سطح آب دریا ۱.۶ متر بالا آمده و بادها به همراه بارش سنگین باران بخش بزرگی از این شهر توریستی را زیر آب برده است.

گزارش‌ها حاکی است حجم عظیمی از آب خانه‌ها، مغازه‌ها و خیابان‌های ونیز را فرا گرفته و دولت در تصمیمی اضطراری ۲۰ میلیون یورو برای مقابله با ویرانی ناشی از این حادثه اختصاص داده، اما مقامات رسمی میزان خسارت سیلاب‌ها را تاکنون یک میلیارد دلار عنوان کرده‌اند.

دولت قول داده است برای هر خانواری که مسکن آنها با آب‌گرفتی مواجه شده ۵ هزار یورو و برای مغازه‌ها و مجتمع‌های تجاری ۲۰ هزار یورو خسارت پرداخت کند.

سطح آب‌گرفتگی ونیز بالاترین میزان طی نیم قرن گذشته بوده است و دولت ایتالیا از جامعه جهانی تقاضای کمک مالی کرده است.

شهردار ونیز با افتتاح حساب بانکی مخصوصی خواهان کمک‌های مردمی و جامعه جهانی برای جبران خسارت‌های سیل شده است.

آمریکا خواهان افزایش سهم کره جنوبی در هزینه همکاری‌های نظامی شد

مارک اسپر (راست) در کنار دونالد ترامپ

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، بعد از دیدار با مقامات کره جنوبی روز جمعه اعلام کرد این کشور باید بودجه لازم برای مخارج و هزینه‌های حضور نیروهای آمریکایی و همکاری‌های نظامی و امنیتی با ایالات متحده را افزایش دهد.

هم اکنون ۲۸ هزار و ۵۰۰ نیروی نظامی آمریکایی در کره جنوبی مستقر هستند.

آقای اسپر می‌گوید کره جنوبی کشوری ثروتمند است و می‌تواند و باید هزینه مالی همکاری‌های نظامی با آمریکا را افزایش دهد.

خبرگزاری رویترز از قول یک نماینده مجلس کره جنوبی گزارش داده که آمریکا خواهان هزینه کردن سالانه ۵ میلیارد دلار از طرف کره جنوبی برای همکاری‌های نظامی است که این رقم نسبت به سال گذشته افزایشی پنج برابری را نشان می‌دهد.

در همین زمینه اخیرا موسسه اتحاد ملی کره جنوبی نظرسنجی میان مردم برگزار کرد که نتیجه آن نشان می‌دهد ۹۶ درصد مردم مخالف افزایش هزینه‌های همکاری نظامی با آمریکا هستند.

آقای اسپر بعد از دیدار با جئونگ کیونگ دو، همتای کره‌ای خود، همچنین گفت دو کشور باید برای حمایت از تلاش‌های دیپلماتیک در رابطه با یافتن راه‌حلی برای مناقشه برنامه هسته‌ای کره شمالی، در برگزاری مانورهای مشترک نظامی انعطاف نشان دهند.

دولت پیونگ‌یانگ بارها از سئول و واشینگتن خواسته است مانورها و تمرینات نظامی در نزدیکی مرزهایش را متوقف کنند.

پیونگ‌یانگ به واشینگتن تا آخر سال جاری میلادی فرصت داده که شروط این کشور، از جمله توقف تمرینات نظامی با کره جنوبی را برای ادامه مذاکرات هسته‌ای به جا آورد.

تغییر لحن خامنه‌‌ای درباره «محو اسرائيل» در سخنرانی تازه

رهبر جمهوری اسلامی گفته است «محو اسرائيل به معنای محو مردم یهودی نیست» و با مردم یهود «هیچ کاری نداریم»

رهبر جمهوری اسلامی روز جمعه با ارائه تعریفی تازه از عبارت «لزوم محو اسرائیل» گفت که «محو اسرائيل به معنای محو مردم یهودی نیست» و با مردم یهود «هیچ کاری نداریم».

آیت‌الله خامنه‌ای که روز جمعه، ۲۴ آبان، در دیدار با مسئولان حکومت جمهوری اسلامی و سفیران کشورهای اسلامی سخن می‌گفت، به توضیح اظهارات پیشین خود درباره «محو اسرائیل» پرداخت و گفت دشمن سخن و نظرات مقام‌های جمهوری اسلامی را در این زمینه تحریف می‌کند.

او گفت جمعی از یهودیان در ایران «در کمال امنیت» زندگی می‌کنند و منظور از «محو اسرائیل» این است که مردم بتوانند «خودشان دولت خود را انتخاب و بیگانه‌ها و اراذل و اوباشی مانند نتانیاهو را بیرون و کشورشان را اداره کنند».

آیت‌الله خامنه‌ای روز ۱۹ شهریور ۱۳۸۹ در واکنش به سخنان اسفندیار رحیم‌مشایی، معاون محمود احمدی‌نژاد که از دوستی با مردم اسرائیل حرف زده بود، گفته بود دوستی با مردم اسرائيل حرف غلطی است و «شهرک‌های يهودی‌نشين امروز به وسيله همين مردمی كه گفته می‌شود مردم اسرائيل، به وسيله همين‌ها پر شده».

وی در آن زمان با توصیف مردم اسرائيل به عنوان «سیاهی‌لشکر عناصر صهیونیست» گفت: «مردم اسرائيل مگر چه كسانی هستند؟ همان كسانی هستند كه غصب خانه، غصب سرزمين، غصب مرزعه و غصب تجارت به وسيله همين‌ها دارد، انجام می‌گيرد.»

رهبر جمهوری اسلامی در همان سخنرانی تاکید کرد که با یهودی‌ها مشکل نداریم، ولی با «غاصبان سرزمین فلسطین» مشکل داریم و مردم اسرائیل را «غاصب» خواند.

بدین ترتیب سخنان امروز رهبر جمهوری اسلامی را که گفته است منظور او از «محو اسرائيل» نه مردم این کشور بلکه تغییر دولت در این کشور بوده است، می‌توان در مقایسه با گذشته لحنی آرام‌تر تلقی کرد.

بیشتر

XS
SM
MD
LG