لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۵۳

خبرخوان

تجمع اعتراضی در اهواز در واکنش به «مرگ مشکوک شاعر عرب معترض»

فیلم‌های متعدد منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی است که گروهی از مردم اهواز شامگاه یکشنبه ۱۹ آبان در نقاطی از این شهر تجمع کرده و دست به اعتراض زده‌اند.

بر اساس برخی از این فیلم‌ها، تعدادی از معترضان جاده کوت عبدالله اهواز را بسته‌اند. همچنین گروهی از مردم اقدام به روشن کردن آتش کرده‌اند.

برخی گزارش‌ها حاکی است که تجمع یکشنبه شب، پس از اعلام مرگ حسن حیدری، شاعر عرب معترض، در بیمارستان شفا اهواز صورت گرفته است. معترضان، مرگ آقای حیدری را «مشکوک» خوانده‌اند.

آقای حیدری مرداد پارسال بازداشت و شهریور همان سال با قید وثیقه آزاد شده بود.

مقام‌های محلی و دولتی هنوز به این اعتراض‌ها واکنش نشان نداده‌اند.

آزادی شهلا انتصاری یکی از امضاءکنندگان نامه استعفای خامنه‌ای

شهلا انتصاری

محمد حسین آقاسی، وکیل دادگستری، خبر داده که شهلا انتصاری، یکی از امضا‌ءکنندگان نامه استعفای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز یکشنبه با وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی آزاد شده است.

وی همچنین اعلام کرد که برای گیتی پورفاضل نیز وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی تعیین شده است.

دادگاه گیتی پورفاضل، شهلا انتصاری و زهرا جمالی روز ۲۹ مهر برگزار شده بود.

۱۴ تن از کنشگران حوزه زنان در داخل ایران مردادماه امسال با انتشار بیانیه‌ای خواستار استعفای علی خامنه‌ای از مقام رهبری جمهوری اسلامی و «گذار از جمهوری اسلامی» شدند.

به جز شهلا انتصاری و گیتی پورفاضل تعداد دیگری از این زنان از جمله نرگس منصوری، فرنگیس مظلوم، فاطمه سپهری، شهلا جهان‌بین و زهرا جمالی بازداشت شده‌اند.

پیش از بیانیه این افراد، ۱۲ مرد و دو زن از فعالان مدنی و سیاسی داخل کشور نیز با انتشار بیانیه‌ای در خردادماه، خواستار استعفای علی خامنه‌ای از رهبری و تغییر بنیادین قانون اساسی شده بودند.

همچنین ۱۰ فعال مدنی که روز ۲۰ مرداد، در اعتراض به حکم سنگین زندان برای کمال جعفری یزدی، یکی از امضاءکنندگان این نامه، درمقابل دادسرای عمومی و انقلاب مشهد تجمع کرده بودند بازداشت شدند.

نایب رئیس مجلس: محمد باقر قالیباف در انتخابات مجلس نامزد نمی‌شود

محمدباقر قالیباف در تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶

نائب رئیس‌ مجلس ایران می‌گوید که محمد باقر قالیباف، شهردار سابق تهران، به او گفته که نامزد انتخابات مجلس نخواهد شد.

عبدالرضا مصری گفت که روز شنبه با آقای قالیباف دیداری داشته و او گفته که قصدی برای نامزد شدن در انتخابات ندارد.

در ماه‌های گذشته گزارش‌هایی درباره احتمال نامزدی آقای قالیباف و سعید جلیلی برای انتخابات مجلس با هدف کسب کرسی ریاست مجلس منتشر شده بود.

محمدباقر قالیباف در دو انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۲ و ۹۶ نامزد بود و در انتخابات ۹۶ به نفع ابراهیم رئیسی کناره‌گیری کرد.

در همین حال، خبرگزاری ایلنا روز شنبه گزارش داده بود که علی لاریجانی، رئيس مجلس ایران، در انتخابات آینده مجلس کاندیدا نمی‌شود.

با این حال بهروز نعمتی، از نزدیکان آقای لاریجانی، روز یکشنبه گفت که آقای لاریجانی تصمیمی برای نامزد نشدن نگرفته است.

وی هدف از سخنان مطرح شده درباره بسته شدن فهرست اصول‌گرایان در قم را «انتقام گرفتن» از آقای لاریجانی دانست.

احمد امیرآبادی، نماینده قم در مجلس روز ۱۷ آبان خبر داده بود که لیست اصولگرایان این شهر برای انتخابات مجلس بسته شده و او همراه با مجتبی ذوالنوری و علیرضا زاکانی به عنوان سه گزینه نهایی اصولگرایان انتخاب شده‌اند.

استانداری یزد شعارهای اعتراضی در سخنرانی روحانی را «سازماندهی شده» خواند

در حین سخنرانی حسن روحانی در یزد گروهی از حاضران شعارهایی از جمله «دروغگو، دروغگو» سر دادند

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از «یک منبع آگاه در استانداری یزد» اعلام کرد که شعارهای عده‌ای در مراسم سخنرانی حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران در این استان «سازماندهی شده» بود.

این مقام استانداری یزد که نامش اعلام نشده است، گفت که استانداری «به خوبی مطلع است این عده اندک از کجا سازماندهی شده‌اند و در صورت لزوم در این باره این جریان و افراد سازمان دهنده شفاف‌سازی خواهد کرد».

این مقام استانداری یزد توضیح بیشتری درباره به گفته او، «سازماندهی شده» بودن این اقدام نداده است.

در حین سخنرانی حسن روحانی در یزد گروهی از حاضران شعارهایی از جمله «روحانی حیا کن، آمریکا را رها کن»، «تورم، گرانی، جواب بده روحانی» و «دروغگو، دروغگو» سر دادند.

آقای روحانی در واکنش به این شعارها گفت که «نگذارید خواست آمریکا از حنجره عده‌ای معدود بلند شود».

رئيس‌جمهوری ایران این افراد را «معدود» خواند و گفت که «صدای شما مردم، صدای این چند نفر جوان نیست».

توقف پخش فیلم سازمان اطلاعات سپاه پاسداران علیه فعالان زندانی محیط زیست

ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران چهارم تیر ۹۷ برای ساخت یک فیلم به خانه کاووس سید امامی رفته بودند.

گزارش‌های منتشره حاکی است که پخش یک فیلم تهیه شده توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران علیه فعالان زندانی محیط زیست دقایقی پس از آغاز پخش آن در تلویزیون حکومتی ایران، متوقف شد.

شبکه سه تلویزیون اعلام کرده بود که قرار است شامگاه یکشنبه ۱۹ آبان «مستند مظنوین همیشگی» را پخش کند. این فیلم علیه فعالان محیط زیست زندانی ساخته شده است.

برخی از کاربران توئیتر اعلام کرده‌اند که پخش این فیلم تنها پس از چند دقیقه متوقف شد. شبکه سه تلویزیون ایران دلیل قطع پخش این فیلم را «مشکلات فنی» عنوان کرده است.

ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران روز چهارم تیر ۹۷ برای ساخت یک فیلم به خانه کاووس سید امامی رفته بودند.

رامین سیدامامی، فرزند کاووسی سیدامامی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، نوشته بود که ماموران «شش جعبه بزرگ» را «بدون اینکه به کسی اجازه دهند، شاهد فعالیت‌هایشان باشد»، به «زیرزمین» خانه پدری وی برده‌اند.

کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه، همراه با هشت فعال محیط زیست دیگر بازداشت شده بود ولی روز ۲۱ بهمن ۹۶ به خانواده وی اطلاع داده شد که او در زندان «خودکشی» کرده‌است ولی خانواده‌اش این ادعا را رد کرده‌اند.

دادگاه هشت فعال محیط زیست دیگر پایان یافته و دادگاه در آخرین دفاع، اتهام همکاری با «دول متخاصم» را به آنان تفهیم کرده است.

مقامات دولت حسن روحانی اتهامات مطرح شده علیه این فعالان محیط زیست را رد کرده‌اند و وزارت اطلاعات ایران نیز که در قوانین مرجع تشخیص جاسوسی است، بارها این اتهام را وارد ندانسته است.

بازداشت گلرخ ایرایی، فعال مدنی، تأیید شد

گلرخ ابراهیمی ایرایی، فعال مدنی

گلرخ ابراهیمی ایرایی، فعال مدنی روز شنبه ۱۸ آبان ماه در منزل مسکونی‌اش در تهران بازداشت شد.

کمپین حقوق بشر در ایران به نقل از یک «منبع مطلع» اعلام کرد ظهر روز شنبه، ده مأمور لباس شخصی مرد بدون ارائه هیچ حکمی خانم ایرایی را بازداشت کردند. خانم ایرایی، فعال مدنی روز ۱۹ فروردین ۹۸ پس از اتمام دوران زندانش آزاد شده بود.

گلرخ ایرایی روز ۱۵ شهریور ۹۳ همراه با همسرش آرش صادقی، بازداشت شد و در اردیبهشت‌ماه ۹۴ به اتهام «توهین به مقدسات و تبلیغ علیه نظام» در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به شش سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر تأیید شد.

تعطیلی یک‌چهارم مغازه‌های صنایع دستی ایران طی یک سال

یک مقام اتحادیه فروشندگان صنایع دستی ایران از «افت فروش ۲۵ تا ۴۰ درصدی» صنایع دستی در یک سال گذشته و «تعطیلی دست‌کم یک چهارم» مغازه‌های فروش این صنایع طی این مدت خبر داد.

محمد عبداللهی، رئیس اتحادیه فروشندگان اشیاء قدیمی و صنایع دستی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم، از کاهش توان خرید در یک سال گذشته و مشکلات ناشی از آن برای صنایع دستی ایران خبر داده است.

آن‌طور که آقای عبداللهی گفته، به‌دنبال این دو اتفاق، سازندگان صنایع دستی تلاش کردند «دستمزدشان را به حداقل ممکن برسانند تا بتوانند بازار محصولات تولیدی‌شان را حفظ کنند.»

اما به گفته وی، با این وجود، از آن‌رو که «عمدتاً، اقلام غیرضروری از سبد خرید مردم تا حد زیادی حذف شده»، صنایع دستی نیز از این موضوع مستثنی نبود.

رئیس اتحادیه فروشندگان اشیاء قدیمی، بیشترین افراد متضررشده در این حوزه را «قشر جوانی» معرفی کرده که در این بخش مشغول فعالیت بودند و علت آن را نیز «محدود بودن توان مالی» آنها عنوان کرده است.

به گفته عبداللهی، تعداد «قابل توجهی» از این جوانان، به‌دلیل ناتوانی در پرداخت اجاره‌بها، مجبور به بستن «واحدهای صنفی» و «مغازه‌های استیجاری» خود شدند.

رئیس اتحادیه فروشندگان اشیاء قدیمی و صنایع دستی ایران تصریح کرده که در «یک سال گذشته بین ۲۵ تا ۴۰ درصد فروش صنایع دستی کاهش داشته و به همین میزان، مغازه‌های فروش صنایع دستی بسته شده‌اند.»

در ماه‌های اخیر، یک عضو اتاق بازرگانی تهران از روند به «شدت صعودی» حضور دستفروشان ایرانی در عراق طی چند ماه گذشته خبر داده‌ بود.

علی شریعتی افزوده بود که آنها اجناس مختلفی همچون صنایع دستی، آباژور، تابلوهای دیواری، لوازم جانبی موبایل را در مناطق توریستی عرضه می‌کنند و «با توجه به افزایش روزافزون آنها به نظر می‌رسد که وضعیت درآمدی خوبی دارند».

خبرهای ضدونقیض درباره کمبود پانسمان بیماران «ای‌بی» در ایران

در هفته‌های اخیر گزارش‌های متفاوتی درباره تاثیر تحریم بر واردات دارو و تجهیزات پزشکی در ایران منتشر شده است

در حالی که حمیدرضا هاشمی گلپایگانی، مدیرعامل «خانه ای‌بی» از مرگ ۱۵ کودک مبتلا به بیماری «ای‌بی» به علت نبود «پانسمان میپلکس» خبر داده است، یک مقام وزارت بهداشت هر گونه کمبود در این زمینه را تکذیب می‌کند.

آقای هاشمی گلپایگانی به خبرگزاری ایلنا گفته بود که به علت تحریم امکان واردات «پانسمان میپلکس» وجود ندارد و رایزنی‌های آنها با شرکت سوئدی برای واردات پانسمان نیز به همین دلیل به نتیجه نرسیده است.

وی همچنین گفته این بیماری در فهرست بیماری‌های خاص است ولی بودجه‌ای برای کمک به بیماران از سوی دولت و مجلس اختصاص نیافته است.

در همین حال، حسین صفوی،‌ مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی سازمان غذا و داروی ایران، با ذکر این‌که «کمبودی در زمینه پانسمان بیماران ای‌بی وجود ندارد» گفته است بودجه لازم برای این بیماران اختصاص یافته و خدمات به صورت رایگان به این گروه ارائه می‌شود.

این مقام وزارت بهداشت همچنین گفته است «مصرف پانسمان‌» ویژه این بیماران باید مدیریت شود و «تعداد پانسمان‌ها مطابق با آمار سال گذشته است و هیچ کمبودی وجود ندارد».

در هفته‌های گذشته، بحث‌های مختلفی درباره تاثیر تحریم بر واردات دارو و برخی تجهیزات پزشکی مطرح شده است.

در حالی که مقام‌های ایرانی از خودکفایی در زمینه دارو و عدم کمبود دارو در کشور سخن می‌گویند و «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» در یک گزارش حتی از افزایش واردات داروهای اروپایی به ایران خبر داده است،‌ سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی از تاثیر منفی تحریم‌های آمریکا بر وضعیت سلامت مردم ایران خبر داده است.

نماینده مجلس: کودکان زیادی در مناطق زلزله‌زده سراب به‌شدت بیمارند

تصویری از مناطق زلزله‌زده استان آذربایجان شرقی

یوسف داوودی، نماینده سراب در مجلس شورای اسلامی از «سرماخوردگی» بسیاری از کودکان مناطق زلزله‌زده سراب خبر داد و گفت بدن این کودکان، «کلاً سرمازده» شده است.

به گزارش روز شنبه (۱۸ آبان) خبرگزاری ایسنا، داوودی در جلسه مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌ شرقی با بیان این مطلب، اضافه کرد که «با توجه به وضعیت آب و هوایی مناطق زلزله‌زده شهرستان سراب، مردم به شدت مریض هستند و حداقل هفت الی هشت اکیپ پزشک عمومی نیاز داریم تا بالای سر بیماران بروند.»

وی با اشاره به پائین بودن قابل توجه دما در سراب، از فقدان بخاری برقی برای چادرهای اسکان موقت زلزله‌زدگان انتقاد کرده و گفت که روز شنبه «نزدیک بود پنج نفر را به دلیل مسمومیت با گاز مونوکسید کربن لوازم گرمایشی در چادرها از دست بدهیم.»

داوودی در عین حال از مرگ دو نفر بر اثر استنشاق گاز مونوکسید کربن در چادرها خبر داده و «نیاز به غذای گرم، تامین گرمای سالم که آسیبی به مردم نزند و افزایش بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی» را از عمده مشکلات مردم مناطق زلزله‌زده عنوان کرده است.

خبرگزاری ایسنا نیز روز یکشنبه (۱۹ آبان) به نقل از فرزاد رحمانی، رئیس اورژانس پیش‌بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز از نجات یافتن جان یک کودک ۱۵ روزه که پدر و مادر او روز گذشته بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن جان باختند، خبر داد.

به گفته آقای رحمانی، «قاتل نامرئی، حریف نوزاد ۱۵روزه زلزله‌زده نشد» و او در حال حاضر در «وضعیت جسمانی خوبی قرار دارد.»

آن‌طور که این مقام مسئول اعلام کرده تاکنون «۲۳ نفر از زلزله‌زدگان استان به علت رعایت نکردن موارد ایمنی دچار گازگرفتگی شدند.»

بر اساس این گزارش، تا کنون ۷۲۰ نفر در پی زلزله‌ای با بزرگی ۵.۹ ریشتر در میانه مصدوم شده‌اند که بیشترین علت مصدومیت ناشی از فرار از منازل زلزله‌زده و استرس بوده است؛ از این تعداد ۴۵۰ نفر از مصدومان از شهرستان سراب و مابقی از میانه بوده‌اند.

این زمین‌لرزه که ساعت۲:۱۷ دقیقه بامداد جمعه (۱۶ آبان)، شهر ترک در شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی را لرزاند که در پی آن تاکنون پنج نفر جان باخته‌اند.

به گفته استاندار آذربایجان شرقی، این زمین‌لرزه به بیش از ۲۳۰۰ واحد مسکونی خسارت ۱۰ تا ۱۰۰ درصدی وارد کرده و سبب تلف شدن بیش از ۱۵۰۰ رأس دام شده است

گزارش دیگری نیز حاکی است که علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی از وزارتخانه‌های مربوطه خواست با بررسی نیازهای زلزله‌زدگان، «زودتر سرپناهی برای آنها بسازند.»

لاریجانی با اشاره به ابلاغ ماموریت به کمیسیون عمران برای اعزام هیاتی به مناطق زلزله‌زده میانه و سراب، با توجه به سرمای هوای در مناطق یادشده، افزود: «لازم است بنیاد مسکن و هلال احمر تلاش جدی داشته باشند. وزارت کشور هم با دقت نظر کارش را انجام دهد.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران: پرونده پی‌ام‌دی بسته شده است

سخنگوی وزارت خارجه ایران بحث درباره ابعاد احتمالی نظامی پرونده هسته‌ای ایران را رد کرده است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، طرح بحث دوباره درباره پرونده پی‌ام‌دی (ابعاد احتمالی نظامی پرونده‌ هسته‌ای ایران) را یک «دام» خواند.

او روز یک‌شنبه ۱۹ آبان در پاسخ به خبرنگاری که به احتمال برگزاری نشست ویژه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره یافتن ذرات هسته‌ای در ایران و عدم همکاری این کشور با تیم بازرسی آژانس اشاره کرده بود، گفت: «جمهوری اسلامی این ادعاها را رد می‌کند».

او تاکید کرد که از نظر جمهوری اسلامی بحث درباره ابعاد نظامی برنامه هسته‌ای ایران، تمام شده و «باز کردن پرونده بسته شده و حل و فصل شده با هیچ یک از مقررات جور درنمی‌آید».

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۱۷ شهریورماه از قول دیپلمات‌ها گزارش داد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نمونه‌های آزمایش شده از یک انبار در تورقوزآباد تهران، آثار اورانیوم کشف کرده‌ است.

وجود این انبار را نخستین بار نخست‌وزیر اسرائيل فاش کرد و از آن به عنوان «انبار مخفی هسته‌ای ایران» نام برد.

با این حال، بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی روز شنبه ۱۸ آبان گفت درباره تورقوزآباد فضاسازی رسانه‌ای شده و این «مسئله کوچک» حل خواهد شد.

علاوه بر این، پس از اینکه دولت ایران با ادعای نگرانی‌های امنیتی، یک بازرس زن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برای مدت کوتاهی بازداشت و سپس اعتبارنامه او را لغو کرد، کورنل فروتسا، مدیرکل آژانس بین‌الملل انرژی اتمی، با صدور بیانیه‌ای گفت که این آژانس، روایت ایران در این زمینه را قبول ندارد و نباید این اتفاق برای بازرسی که در حال انجام وظایفش بود، رخ می‌داد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران خواسته است که درباره یافتن اورانیوم در تورقوزآباد و اخراج بازرس این سازمان توضیح بدهد.

درخواست امارات: ایران با قدرت‌ها مذاکره‌ای جامع داشته باشد

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی، خواستار مذاکره گسترده ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی و کشورهای منطقه خلیج فارس شد.

قرقاش تأکید کرد که چنین مذاکره‌ای نباید تنها بر سر برنامه هسته‌ای تهران، بلکه باید درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی و استفاده ایران از گروه‌های نیابتی در منطقه نیز باشد.

به گزارش روز یکشنبه (۱۹ آبان) خبرگزاری رویترز، وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی اضافه کرده سخنانش به این معنی است که کشورهای منطقه نیز باید در این گفت‌و‌گوهای گسترده با ایران حضور داشته باشند.

این مقام اماراتی که در ابوظبی سخنرانی می‌کرد با این حال گفته که این مسیر، کوتاه نیست و به «صبر و شجاعت» نیاز دارد.

این مقام اماراتی این درخواست از ایران را برای کاهش تنش‌ها در منطقه و نیز کمک به احیای اقتصاد ملی ایران مطرح کرده است.

تنش‌ها در منطقه خلیج فارس به‌دنبال حملات به چند نفتکش در سواحل امارات و تاسیسات نفتی عربستان سعودی تشدید شده است.

ایالات متحده آمریکا، ایران را مسئول این حملات معرفی می‌کند، این در حالی است که جمهوری اسلامی هرگونه دست داشتن در این زمینه را رد می‌کند.

وزیر مشاور در امور خارجه امارات در سخنرانی تازه خود در ابوظبی تأکید کرد که افزایش تنش‌ها در این زمینه به نفع هیچ‌کس نیست و «ما کاملاً بر این عقیده‌ایم که هنوز فضا برای دیپلماسی جمعی موفقیت‌آمیز» وجود دارد.

وی همچنین نسبت به «انتخاب کاذب» میان جنگ و یک توافق اتمی «ناقص» هشدار داد.

گفت‌وگوی تلفنی پوتین و اردوغان درباره تحولات سوریه

ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان

ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، روسای جمهور روسیه و ترکیه شنبه ۱۸ آبان درباره در خصوص عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کردند.

به گزارش رویترز، نهاد ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرده است که دو طرف در این تماس تلفنی بر تعهد و پایبندی خود به توافق سوچی تاکید کردند.

در این بیانیه همچنین تاکید شده است ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان درمورد اقدامات لازم برای گسترش روابط دوجانبه صحبت کرده‌اند. اما جزییات بیشتری در این زمینه منتشر نشده است.

ترکیه نیروهای نظامی کرد سوریه را شاخه‌ای از گروه تروریستی «پ‌کاکا» می‌نامد و ماه گذشته عملیاتی نظامی را با هدف ایجاد یک «منطقه امن» به طول ۱۲۰ کیلومتر و عرض ۳۰ کیلومتر در مرزهایش با سوریه آغاز کرد.

اما با میانجیگری آمریکا آتش بسی موقت اعلام شد و نیروهای نظامی کرد و «یگان های مدافع خلق» که سال‌های اخیر به عنوان متحد آمریکا علیه گروه حکومت اسلامی، داعش، در سوریه جنگیده بود در نهایت مجبور شد از منطقه مرزی با ترکیه ۳۰ کیلومتر عقب نشینی کند.

با عقب نشینی نیروهای کرد سوریه از منطقه مرزی با ترکیه، هم اکنون نیروهای مشترک پلیس نظامی روسیه و گارد مرزی سوریه در بخشی از این منطقه مستقر شده‌اند.

آخرین قسط سپاه برای آزادسازی قلعه فلک‌الافلاک «تامین شد»

قلعه فلک‌الافلاک

خبرگزاری ایرنا شنبه ۱۸ آبان در گزارشی از تامین آخرین قسط سپاه پاسداران برای آزادسازی قلعه فلک‌الافلاک خبر داده است.

خبرگزاری ایرنا می گوید، قلعه فلک الافلاک به عنوانی یکی از شاهکارهای معماری جهان می‌بایست باید ثبت جهانی می‌شد اما برای چنین اقدامی اول نیاز بود تا مبلغ مورد درخواست سپاه پاسداران برای آزادسازی عرصه قلعه تامین شود و اکنون قسط آخر از ۶۹ میلیارد تومان مورد در خواست این ارگان نظامی آماده است که در صورت آزادسازی عرصه به آنها پرداخت شود.

این گزارش می افزاید، مسئولان میراث‌فرهنگی سرانجام ۴۸ میلیارد تومان را پرداخت کردند و اکنون مسئولان میراث‌فرهنگی لرستان می‌گویند:قسط آخر این ارگان نظامی هم به صورت اوراق آماده است که در صورت آزادسازی عرصه به آن‌ها پرداخت شود.

پیشتر یک مقام وزارت دفاع ایران در این باره گفته بود: قلعه «فلک الافلاک» دو بخش دارد، یکی ارتش و یکی سپاه، که ارتش کاملا حریم را رهاسازی کرده، در مورد سپاه نیز توافق سه جانبه بین استاندار، سپاه و وزارت دفاع داریم که تا مهر ماه ۹۸ باید رهاسازی شود.

بنای عظیم آجری قلعه باستانی فلک الافلاک مربوط به دوره ساسانی است که روی تپه‌ای باستانی در مرکز شهر خرم‌آباد قرار دارد.

این قلعه در دوره قاجار علاوه بر محل استقرار مقر حکومتی، محل نگهداری زندانیان از جمله عشایر مخالف دولت بوده است. در دوران پهلوی نیز از این قلعه به عنوان زندان استفاده شده است. گفته می‌شود، بین سال های ۱۳۳۲ تا ۱۳۳۳ صدها نفر از مخالفان در این قلعه محبوس بودند.

در نهایت در ۱۸ آبان ۱۳۴۹ با دستور مقام‌های آن دوره زندان فلک‌الافلاک در لرستان به موزه مردم‌شناسی تبدیل شد. این برای اولین بار در ایران بود که زندانی به موزه تبدیل می‌شد.

«انتقال فرهاد میثمی به مکان نامعلوم»

بر اساس گزارش‌ها فرهاد میثمی، زندانی سیاسی، از بند چهار زندان اوین به مکان نامعلومی منتقل شده است.

این خبر را کانال تلگرامی حمایت از محمد حبیبی، معلم زندانی، اعلام کرده است.

محمد حبیبی و فرهاد میثمی از یک ماه پیش در اعتراض به شرایط زندان از رعایت قوانین سر باز زده و از دو هفته پیش ممنوع الملاقات شده بودند.

فرهاد میثمی در مهر ماه نیز در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ایران، نسبت به مدیریت زندان اوین اعتراض و مدیر جدید این بازداشتگاه را به «نقض بی‌سابقه» حقوق زندانیان متهم کرده بود.

فرهاد میثمی، پزشک و فعال مدنی، از مرداد ماه سال گذشته زندانی است و به پنج سال زندان محکوم شده است.

صدیقه پیش‌نماز، مادر آقای میثمی، در مصاحبه با رادیو فردا گفته بود که دلیل بازداشت پسرش داشتن تعدادی نشان سینه بوده که روی آنها نوشته شده بود «من به حجاب اجباری اعتراض دارم».

مجوز کتابی درباره نسل‌کشی ارامنه ترکیه در ایران لغو شد

کتاب «۱۰ دقیقه و ۳۸ ثانیه در این دنیای عجیب» نوشته الیف شافاک یکی از نامزدهای جایزه ادبی بوکر بود

اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران خبر داد که مجوز یک کتاب ترجمه شده از الیف شافاک، نویسنده ترکیه‌ای، لغو شده است.

این کتاب با دو نام «ناپاک‌زاده استانبول» و «شرم» توسط چند انتشارات متفاوت ترجمه و منتشر شده بود.

در این اطلاعیه اشاره‌ای به دلیل لغو مجوز این کتاب‌ها نشده است.

صابر حسینی که این کتاب را برای نشر مروارید ترجمه کرده، در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا گفت که اسم اصلی کتاب به زبان ترکی «پدر و حرام‌زاده» و عنوان نسخه انگلیسی آن «حرامزاده استانبول» است و نشر مروارید برای از بین رفتن «حساسیت‌ها» نام «شرم» را برای این کتاب انتخاب کرده بود.

به گفته آقای حسینی، این کتاب احساسات مردم ارمنی و ترک را نسبت به موضوع کشتار جمعی ارمنی‌ها در طی جنگ جهانی اول در ترکیه نشان داده است.

اتحادیه ناشران و کتا‌بفروشان تهران پیش از این روز سه‌شنبه ۲۶ شهریور نیز اعلام کرده بود که ترجمه کتاب «۱۰ دقیقه و ۳۸ ثانیه در این دنیای عجیب» نوشته الیف شافاک، مجوز نشر و توزیع ندارد.

این کتاب یکی از نامزدهای جایزه ادبی بوکر بود.

بیشتر

XS
SM
MD
LG