لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۱۶

خبرخوان

انتقاد کنفدراسیون بین‌المللی کارگری از سرکوب خشونت‌بار مردم در ایران

کنفدراسیون بین‌المللی کارگران صنایع کشاورزی، مواد غذایی و خدمات، ‌آی‌یواف، در بیانیه‌ای با اشاره به تظاهرات آبان‌ماه در شهرهای ایران، از برخورد خشونت‌بار حکومت با معترضان، از جمله استفاده از تک‌تیرانداز، انتقاد کرد.

این کنفدراسیون کارگری اضافه کرد که صدها تن از تظاهرکنندگان که عمدتا از کارگران و فقرای شهری بودند،‌ در این تظاهرات مسالمت‌آمیز کشته و هزاران تن نیز بازداشت شدند.

کنفدراسیون بین‌المللی کارگران صنایع کشاورزی، مواد غذایی و خدمات در بیانیه خود همچنین از اعتراض صنفی کارگران نیشکر هفت‌تپه و خواسته‌هایشان حمایت کرد.

در این بیانیه گفته شد در شرایطی که دولت پافشاری می‌کند اعتراض‌ها کار توطئه‌گران خارجی بوده است، سال‌ها تلاش کارگران نیشکر هفت‌تپه برای نان، کرامت انسانی و حقوق، نشاندهنده شرایط بیرحمی است که مردم را به خیابان‌های شهرهای سراسر ایران کشانده بود.

کنفدراسیون بین‌المللی کارگران صنایع کشاورزی، مواد غذایی و خدمات گفت که حکومت جمهوری اسلامی باید پاسخگوی جنایات خود باشد و تاکید کرد که اکنون بیش از هر زمان دیگری، نیاز به همبستگی جهانی برای حمایت از کارگران و مدافعان حقوق کار در ایران احساس می‌شود.

بسیاری از کارگران ساختمانی کمک معیشتی «دریافت نکرده‌اند»

نایب رئیس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی گفت: بسیاری از کارگران ساختمانی که جزء اقشار محروم و شدیدا آسیب‌پذیر هستند، کمک معیشتی دریافت نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، هادی ساداتی با اشاره به این که اعتقادی به کارساز بودن این بسته معیشتی با توجه به وضعیت تورمی که اکنون به وجود آمده ندارد و بعید می‌داند تاثیری بر زندگی کارگران ساختمانی بگذارد افزود:‌ بیشتر کارگران ساختمانی کد ملی خود را در کد دستوری و سامانه اعلام شده ثبت کرده‌اند، ولی هنوز جوابی نگرفته‌اند.

حدود یک میلیون کارگر ساختمانی در ایران هست.

به گزارش ایسنا، با وجود آن که سخنگوی ستاد شناسایی گفته که ۶۰ میلیون نفر از کمک معیشتی بهره‌مند شده‌اند، فعالان و مقامات کارگری می‌گویند این یارانه به طور محدود و به تعداد کمی از کارگران حداقل‌بگیر و بازنشسته پرداخت شده و شامل بخش بزرگی از کارگران نشده است.

آغاز اعتراض گسترده در فرانسه به تغییر رژیم بازنشستگی

اعتصاب اتحادیه‌های کارگری در فرانسه

کارمندان حوزه حمل و نقل، معلمان، وکلا و برخی دیگر از اصناف فرانسه روز پنج‌شنبه اعتصاب سراسری در مخالفت با برنامه تغییر نظام بازنشستگی دولت امانوئل مکرون را آغاز کردند و می‌خواهند این اعتصابات را در روزهای آتی نیز ادامه دهند.

دولت قصد دارد سن بازنشستگی را افزایش دهد و کسانی که قبل از ۶۲ سالگی در این کشور بازنشسته می‌شوند، از مستمری کمتری برخوردار خواهند بود.

سن رسمی بازنشستگی در فرانسه یکی از کمترین‌ها میان کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی است.

روز پنج‌شنبه ۹۰ درصد قطارهای سریع‌السیر، بیشتر متروها و مدارس تعطیل شد و صدها پرواز داخلی و خارجی لغو شده است.

با نظام بازنشستگی جدیدی که امانوئل مکرون قول آن را داده است، امتیازاتی که به برخی کارکنان اصناف برای بازنشستگی زودهنگام داده شده بود، لغو می‌شود.

سال ۱۹۹۵ نیز اعتصابات مشابهی در مخالفت با تغییر رژیم بازنشستگی در فرانسه به مدت سه هفته برگزار شد و اقتصاد کشور را فلج کرد. آن زمان نهایتا دولت عقب‌نشینی کرد.

بعد از جنبش موسوم به «جلیقه‌زردها»، این اعتصابات یکی از چالش‌های مهم دولت مکرون است، اگرچه نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد دو سوم مردم، خصوصا جوان‌ها با تغییر سیستم بازنشستگی موافق هستند.

دولت در نظر دارد شش هزار پلیس در خیابان‌ها مستقر کند.

تعطیلی همه مدارس سیستان و بلوچستان به خاطر آنفلوآنزا

در حالی که وزیر بهداشت ایران می‌گوید نقطه اوج ابتلا به آنفلوآنزا در ایران «در حال مهار شدن است»، خبر از تعطیلی کلیه مدارس سیستان و بلوچستان به خاطر خطر آنفلوآنزا می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سعید نمکی، وزیر بهداشت، روز پنج‌شنبه گفت که «طبق برآورد ما این پیک [نقطه اوج] آنفلوآنزا از هفته آینده رو به نزول خواهد بود.»

در همین روز، حمیدرضا رخشانی، مدیرکل آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان، در گفت‌وگو با ایرنا از مرگ ۵ نفر در این استان به خاطر آنفلوآنزا و مراجعه بیش از ۷۵۰ نفر با علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا در چند روز اخیر به بیمارستان‌های زاهدان خبر داد و گفت که ۱۵۰ نفر از آنها هم‌اکنون بستری شده‌اند.

او گفت که با توجه به شیوع آنفلوآنزا کلیه مدارس این استان هم از امروز تا روز یک‌شنبه هفته آینده تعطیل است.

در پی شیوع شدید و زودهنگام آنفلوآنزا در ایران، پیش از این قاسم جان‌بابایی، معاون درمان وزارت بهداشت گفته بود که «استان‌های گلستان، مازندران، کهگیلویه و بویراحمد، کرمان و خوزستان استان‌هایی هستند که بیشترین بروز و شیوع بیماری آنفلوآنزا در آنها گزارش شده است».

او روز پنج‌شنبه از «ازدحام مراجعه به اورژانس بیمارستان‌ها» به خاطر آنفلوآنزا خبر داد.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت گفته است آلودگی هوا می‌تواند باعث تشدید بیماری آنفلوآنزا شود. در هفته گذشته، آلودگی هوا در برخی مناطق تهران، اصفهان، خوزستان و فارس تا ۳۰ برابر حد مجاز بالا رفت.

باشگاه خبرنگاران جوان، روز سه‌شنبه با اشاره به مرگ ۵۶ نفر بر اثر ابتلا به آنفلوآنزا، از کمیاب شدن واکسن این بیماری و افزایش قیمت آن در بازار سیاه تا ۱۵۰ هزار تومان خبر داد. این در حالی است که قیمت این واکسن در داروخانه ۴۰ هزار تومان است.

با این حال وزیر بهداشت می‌گوید که داروی آنفلوآنزا «به قدر کافی» موجود است.

رئیس رادیو اروپای آزاد قانون «عامل خارجی» روسیه را تقبیح کرد

جیمی فلای، رئیس رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی

ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهور روسیه، روز دوشنبه، ۱۱ آذر، برای قانون کشورش مربوط به رسانه‌ها اصلاحیه‌ای را امضا کرد که بر اساس آن از این پس کار خبرنگاری برای رسانه‌هایی که روسیه به آنها برچسب «عامل خارجی» زده دشوارتر می‌شود.

جیمی فلای، رئیس رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، روز چهارشنبه در واکنش به این اقدام، آن را به‌شدت نکوهیده و اقدامی برای بستن راه خبررسانی توسط اندک رسانه‌هایی دانست که تحت کنترل کرملین نیستند.

جیمی فلای می‌افزاید: «بر اساس اصلاحیه کنونی، صدها خبرنگار رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی در سراسر روسیه که شریان حیاتی خبررسانی به اهالی مناطق کشور هستند و به موضوعات مهمی می‌پردازند که رسانه‌های دولتی از آنها چشم می‌پوشند، از این پس، به طرزی بی‌معنی 'عامل خارجی' به حساب می‌آیند.»

قانون «عامل خارجی» روسیه به گروهی از رسانه‌ها در روسیه عنوان «رسانه‌هایی که کشورهای خارجی را نمایندگی می‌کنند» می‌دهد.

طبق این قانون «عوامل خارجی» باید در هر مطلبی که منتشر می‌کنند خود را به عنوان «عامل خارجی» معرفی کنند، باید نام خود را در اداره‌ای دولتی به ثبت برسانند و از منبع درآمد و اهداف خود منظماً گزارش بدهند.

همچنین بر اساس این قانون و اصلاحیه آن، اگر مقام‌های روسی هر مطلبی از این رسانه‌ها را مغایر با قوانین روسیه بدانند حق خواهند داشت وب‌سایت‌ این رسانه‌ها را مسدود کنند.

قانون اصلی «عوامل خارجی» در سال ۲۰۱۲ یعنی در زمانی تصویب شد که روسیه شاهد بزرگ‌ترین موج اعتراضات ضددولتی از زمان به قدرت رسیدن ولادیمیر پوتین بود. پوتین نفوذ و پول غربی را مقصر بروز این اعتراضات دانست.

از سوی دیگر، در پی پیروزی دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور در آمریکا و بالا گرفتن اتهام مداخله در انتخابات این کشور توسط روسیه، راشا تودی، شبکه تلویزیونی دولتی روسیه، مجبور شد طبق قانون موسوم به «ثبت نام عوامل خارجی» نام خود را به عنوان عامل خارجی در آمریکا ثبت کند.

در پی این اتفاق، نمایندگان مجلس روسیه قانونی را «در پاسخ» و به عنوان مقابله به مثل در سال ۲۰۱۲ به تصویب رساندند.

دو سال پیش، در سال ۲۰۱۷، وزارت دادگستری روسیه این قانون را شامل حال رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، صدای آمریکا، شبکه تلویزیونی کارنت‌تایم، و چند سرویس و بخش در رادیو اروپای آزاد از جمله سرویس تاتار، سیبری، و فاکتوگراف نیز کرد.

پسر نماینده خامنه‌ای در منچستر نامزد انتخابات بریتانیا شد

علی آوایی، پسر اسدالله آوایی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در منچستر

علی آوایی، پسر اسدالله آوایی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در منچستر و برادرزاده علیرضا آوایی، وزیر دادگستری، نامزد انتخابات پارلمان بریتانیا شده است.

وی در مصاحبه با شبکه من و تو گفت که فرد «مستقلی» است. او از طرف حزب لیبرال دموکرات نامزد شده است.

آقای آوایی گفت که این حزب با همه دولت‌های خاورمیانه مشکل دارد و تلاش می‌کند این دولت ها را به مواضع لیبرال نزدیک کند.

علیرضا آوایی از اوایل انقلاب تا ۱۳۶۷دادستان عمومی و انقلاب دزفول، کردستان و اهواز بود.

اتحادیه اروپا در سال ۱۳۹۰ علیرضا آوایی را به دلیل «در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی» مورد تحریم قرار داد.

العربیه: زاغه مهمات سپاه پاسداران در سوریه هدف حمله قرار گرفت

تصویری از نقطه مرزی البوکمال

شبکه تلویزیونی العربیه شامگاه چهارشنبه ۱۳ آذر گزارش داد که یکی از زاغه‌های مهمات سپاه پاسداران در شرق سوریه هدف حمله قرار گرفته است.

این گزارش می‌گوید که زاغه مهمات مورد اشاره در محوطه یک فرودگاه، نزدیکی البوکمال در مرز عراق و سوریه واقع شده است.

شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در سوریه در ماه‌های اخیر بارها هدف حملات قرار گرفته‌اند که این حملات به اسرائیل نسبت داده شده است.

ارتش اسرائیل شهریورماه اعلام کرد که یگان‌های شیعی تحت فرماندهی قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، تلاش کرده‌اند تا چندین موشک را به اسرائیل شلیک کنند که این عملیات ناموفق بود.

دونالد ترامپ نخست‌وزیر کانادا را به دورویی متهم کرد

جاستین ترودو (راست) و دونالد ترامپ

دونالد ترامپ روز چهارشنبه ۱۳ آذر در واکنش به انتشار ویدئویی از سخنان خصوصی جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، با جمعی از رهبران اروپایی که بدون اطلاع وی و از فاصله نسبتا دور فیلمبرداری شده بود، او را «دو رو» خواند.

روز سه‌شنبه در حاشیه اجلاس ناتو در لندن ویدئویی از گفت‌وگوی خصوصی ترودو با رهبران فرانسه، بریتانیا و وزیر خارجه آلمان منتشر شد که وی در جواب بوریس جانسون نخست‌وزیر بریتانیا در رابطه با تاخیرش، گفته بود تاخیر ترامپ برای دیدار با وی علت این مسئله بوده است.

ترودو در بخشی از صحبت‌هایش می‌گوید: «او تاخیر کرد، چون یک کنفرانس خبری ۴۰ دقیقه‌ای داشت... شما باید قیافه تیمش را می‌دیدید که فک‌شان افتاده بود».

اشاره وی به نشست خبری مشترک خودش با رئیس‌جمهوری آمریکا بود.

آقای ترامپ روز چهارشنبه در پاسخ به سوال خبرنگاری در رابطه با این ویدئو، نخست‌وزیر کانادا را «دو رو» خواند و گفت، «من او (ترودو) را مرد خوبی می‌دانم، اما احتمالا از درخواست من برای پایبندی کشورش به پرداخت دو درصد از هزینه‌های ناتو ناراحت شده باشد».

ترامپ گفت کانادا سهم دو درصدی خود از هزینه‌های ناتو را پرداخت نمی‌کند. «کانادا کشور ثروتمندی است و باید این پول را پرداخت کند».

افزایش تعداد کشته‌شدگان زیر ۱۸ سال در اعتراض‌های آبان به ۱۸ نفر

هشت نفر در خوزستان، دو نفر در کردستان، دو نفر در کرمانشاه، دو نفر در اصفهان، دو نفر در تهران و دو نفر در البرز کشته شده‌اند.

آمار تعداد کودکان کشته شده در اعتراض‌های آبان امسال در ایران، بر اساس تحقیقات رادیو فردا به ۱۸ نفر افزایش یافته است.

مقامات جمهوری اسلامی هنوز تعداد دقیق افراد کشته شده در این اعتراضات را اعلام نکرده‌اند.

گزارش‌های رسیده به فعالان و نهادهای حقوق بشری حاکی از کشته شدن بیش از ۲۰ نفر از افراد زیر ۱۸ سال در اعتراض‌هاست و این نهادها توانسته‌اند درباره هویت ۱۸ نفر به نتیجه قطعی برسند.

در این میان هشت نفر در استان خوزستان، دو نفر در استان کردستان، دو نفر در استان کرمانشاه، دو نفر در استان اصفهان، دو نفر در استان تهران و دو نفر در استان البرز کشته شده‌اند.

در این زمینه پروانه سلحشوری، نماینده تهران در مجلس، روز ۱۱ آذر بدون ارائه آمار دقیق تأیید کرد که تعدادی از نوجوانان در این اعتراضات کشته شده‌اند.

آلمان دو دیپلمات روس را به‌خاطر عدم همکاری در پرونده یک قتل اخراج کرد

دادستانی فدرال آلمان می‌گوید «سرنخ‌های کافی» از دست داشتن دولت روسیه یا چچن در این قتل وجود دارد.

آلمان روز چهارشنبه ۱۳ آذر اعلام کرد دو دیپلمات روسیه را به‌خاطر عدم همکاری در رابطه با قتل یک شهروند گرجی که زمانی از رهبران جنگ چچن‌ها با روسیه بود، از این کشور اخراج می‌کند.

وزارت خارجه آلمان گفته است دو دیپلمات روسی را در لیست «عناصر نامطلوب» قرار داده و از آنها خواسته که سریعا از کشور خارج شوند.

زلیم‌خان خانگوشویلی شهریور امسال در حالی که از پارکی در برلین به سمت مسجد می‌رفت، دو بار از ناحیه سر مورد هدف گلوله قرار گرفت. پلیس بلافاصله یک مظنون را بازداشت کرد و شاهدان عینی گفته‌اند وی بعد از شلیک به سر زلیم‌خان، اسلحه کمری خود را به رودخانه انداخته است.

این مظنون شش روز قبل از قتل آقای زلیم‌خان، از مسکو به پاریس سفر کرده و از آنجا به برلین آمده بود. این شهروند روسیه بعد از بازداشت سکوت کرده است.

دادستانی فدرال آلمان می‌گوید «سرنخ‌های کافی» از دست داشتن دولت روسیه یا چچن در این قتل وجود دارد.

سخنگوی وزارت خارجه آلمان نیز گفته است به رغم توافق رهبران دو کشور، این دو دیپلمات از هرگونه همکاری در رابطه با این قتل خودداری کردند.

روسیه دست داشتن در این قتل را رد کرده و گفته است مقابله به مثل خواهد کرد.

نماینده زاهدان: قطعی اینترنت در سیستان و بلوچستان مربوط به «اغتشاشات» نیست

حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان در مجلس

نماینده زاهدان در مجلس شورای اسلامی می‌گوید قطعی اینترنت در سیستان و بلوچستان ارتباطی به اعتراضات ندارد و به آنچه «سرویس‌های امنیتی خارج از کشور و ضدانقلاب نامیده»، مرتبط است.

حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان در مجلس، در گفت‌وگو با شبکه نظر، شبکه‌ای داخل ایران که خود را حامی اصلاحات معرفی کرده، ادعا می‌کند که افرادی قصد داشته‌اند برای استان مرزی سیستان و بلوچستان مسائلی ایجاد کنند.

یک روز پس از آغاز اعتراضات در ایران در روز ۲۴ آبان، دسترسی به اینترنت محدود و سپس به‌طور کامل قطعی شد. قطعی اینترنت تلفن‌های همراه برای بیش از یازده روز در سرتاسر ایران ادامه داشت و اگرچه اینترنت در بسیاری از استان‌ها وصل شده، اما استان سیستان و بلوچستان نزدیک به ۲۰ روز پس از آغاز اعتراضات همچنان قطع است.

به رغم تکذیب قوه قضائیه، خانواده اسفندانی بر «بی‌گناهی خون ریخته شده» دخترشان تاکید کردند

نیکتا اسفندانی

خانواده نیکتا اسفندانی، از کشته‌شدگان اعتراضات اخیر در ایران، در صفحه او در اینستاگرام، ابراز امیدواری کردند که «خون ریخته‌شده دختر بی‌گناهشان بی‌جواب نماند.» نیکتا اسفندانی، دختر ۱۴ ساله‌ای است که در جریان ناآرامی‌های تهران در منطقه ستارخان مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

خانواده اسفندانی این پست را به عنوان آخرین پست «به یادگار» دخترشان در صفحه اینستاگرام نیکتا قرار داده و فعالیت این حساب را متوقف کرده‌اند. این حساب بیش از دو هزار فالوئر (دنبال‌کننده) داشته است.

این نوشته در حالی منتشر شده که غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه، روز سه‌شنبه مدعی شد که خانم نیکتا اسفندانی کشته نشده، بلکه بر اثر مسمومیت فوت کرده است. تازه‌ترین نوشته خانواده اسفندانی در تضاد کامل با صحبت‌های سخنگوی قوه قضائیه قرار می‌گیرد.

کنسولگری ایران در نجف برای سومین بار به آتش کشیده شد

گزارش‌ها حاکی است کنسولگری ایران در نجف، شامگاه سه‌شنبه برای سومین بار طی یک هفته گذشته از طرف معترضان عراقی به آتش کشیده شده‌است.

اولین بار چهارشنبه هفته گذشته معترضان عراقی به کنسولگری ایران در نجف حمله کرده و آن را به آتش کشیدند. در این حادثه ۲۹ نفر با شلیک نیروهای امنیتی عراق کشته شدند و ایران خواستار برخورد قاطع با حمله‌کننده‌ها به کنسولگری‌اش شد.

شامگاه یکشنبه هفته جاری نیز برای بار دوم معترضان ساختمان این کنسولگری را به آتش کشیده بودند.

در کنار اعتراض به فساد دولتی، خدمات عمومی ضعیف و بیکاری، معترضان عراقی همچنین خواهان قطع نفوذ ایران در کشورشان هستند.

جمعه هفته گذشته عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر کشور استعفا داد و هم‌اکنون احزاب عراقی مشغول رایزنی برای معرفی نامزدهای خود برای جانشینی عبدالمهدی به پارلمان هستند.

برخی گزارش‌ها حاکی است بعد از کناره‌گیری عبدالمهدی، قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران نیز به عراق سفر کرده است.

در این میان خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده است که شامگاه سه‌شنبه پنج راکت به فرودگاه عین‌الاسد عراق که محل استقرار نیروهای آمریکایی در استان انبار عراق است، شلیک شده است، اما تلفاتی برجای نگذاشته است.

روحانی: در صورت رفع تحریم‌ها، حاضر به مذاکره در سطح پنج به‌علاوه یک هستیم

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران روز چهارشنبه بار دیگر تکرار کرد که در صورت رفع تحریم‌های «غیرقانونی» آمریکا علیه جمهوری اسلامی، تهران کماکان حاضر به مذاکرات هسته‌ای با واشینگتن است.

آقای روحانی، روز چهارشنبه، ۱۳ آذر در اظهاراتی که به صورت زنده از تلویزیون دولتی ایران پخش شد، این موضوع را بیان کرد.

وی به صراحت گفت: «اگر آنها آماده برداشتن تحریم‌ها باشند، ما آماده گفت‌و‌گو و مذاکره، حتی در سطح سران پنج به‌علاوه یک هستیم.»

او اضافه کرده است: «ما در شرایط تحریم هستیم و این شرایط تحریم تقصیر ما نیست، این شرایط تحریم نتیجه تحریک صهیونیست‌ها، ارتجاع منطقه و عمل ظالمانه کاخ سفید است و ما راهی جز مقاومت و ایستادگی در برابر تحریم‌کنندگان نداریم.»

رئیس جمهوری ایران با این حال تاکید کرده که ما «در عین حال روزنه مذاکره را نبستیم و اگر آن‌ها حاضر باشند تحریم‌ها را کنار بگذارند ما آماده مذاکره حتی در حد سران کشورهای ۱+۵ هستیم و آن را به صراحت اعلام کردیم.»

وی در اظهارات خود چندین‌بار بر اعلام آمادگی ایران برای مذاکرات در سطح سران پنج به‌علاوه یک در صورت برداشتن تحریم‌ها از سوی آمریکا تأکید کرد.

مذاکرات طولانی ایران با قدرت‌های بزرگ جهانی موسوم به پنج به‌علاوه یک، بالاخره منجر به امضای توافقنامه برجام شد، اما با به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در آمریکا،‌ رئیس جمهوری جدید ایالات متحده، بارها مخالفت خود را با این توافق اعلام کرد.

پس از اعلام خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها علیه ایران، فشار اقتصادی شدیدی به تهران وارد شده و به تازگی نیز ایران شاهد اعتراض‌های خیابانی خونینی به‌دلیل اعتراض مردم به افزایش قیمت بنزین بود.

تحقیقات استیضاح؛ گزارش مشروح کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان علیه ترامپ

آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، و دیگر اعضای این کمیته در نشستی در روز سوم نوامبر سال جاری

کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا تحت رهبری دمکرات‌ها، در گزارش مشروحی دونالد ترامپ را متهم کرده با مطرح کردن خواسته انجام تحقیقات در مورد رقیب سیاسی‌اش توسط یک دولت خارجی، از قدرت خود در نهاد ریاست‌جمهوری سوءاستفاده کرده‌است.

پیش‌نویس گزارش جزءبه‌جزء کمیته اطلاعاتی، دو ماه پس از آغاز تحقیقات مربوط به استیضاح رئیس‌جمهوری، و شهادت و اظهارات مقام‌های ارشد فعلی و پیشین دولت آمریکا، روز ۱۲ آذر ماه منتشر شده‌است.

در بیانیه‌ این کمیته گفته شده «شواهد و مدارک به‌روشنی نشان می‌دهند که رئیس‌جمهوری ترامپ از قدرت دفتر خود سوءاستفاده کرده و بر اوکراین، جهت اعلام تحقیقات در مورد رقیب سیاسی‌اش، (یعنی) جو بایدن، معاون پیشین رئیس‌جمهوری، و نیز طرح این تئوری توطئه بی‌اعتبار، که نه روسیه، بلکه اوکراین در انتخابات ۲۰۱۶ دخالت کرده بود، فشار آورده است».

در ادامه این بیانه آمده است «هدف از این تحقیقات هم سود رساندن به کارزار انتخاباتی او (یعنی: دونالد ترامپ) در سال ۲۰۲۰ بود».

انتخابات بعدی ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ انجام می‌شود. جو بایدن از رقبای اصلی دونالد ترامپ در رقابت‌های درونی حزب دمکرات، برای معرفی نامزد نهایی در این انتخابات است.

کمیته اطلاعاتی پس از رای‌گیری در مورد این گزارش، آن را روانه کمیته قضائی مجلس نمایندگان خواهد کرد.

کمیته قضائی مجلس نمایندگان در روز چهارم دسامبر/۱۳ آذر روند بررسی‌های خود را آغاز خواهد کرد.

در صورتی‌که اکثریت قانون‌گذاران مجلس نمایندگان رسما رای به استیضاح بدهند، روند آن که به‌مانند روند یک دادگاه است، در مجلس سنا آغاز خواهد شد.

برکناری رئیس‌جمهوری آمریکا به دو سوم آرای سناتورها نیاز خواهد داشت. اکثریت در مجلس سنا، برخلاف مجلس نمایندگان، با جمهوری‌خواهان، هم‌حزبی‌های آقای ترامپ است.

رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی

بیشتر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG