لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۳۴

خبرخوان

حکم سه سال زندان عالیه مطلب‌زاده تأیید شد

عالیه مطلب‌زاده

بر اساس گزارش‌ها، حکم سه سال زندان عالیه مطلب‌زاده، نایب رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و فعال حوزه زنان٬ در شعبه ٣۶ دادگاه تجدید نظر تائید شده است.

دادیار اجرای احکام در ابلاغیه خود پنج روز به عالیه مطلب‌زاده فرصت داده است تا خود را برای اجرای حکم به شعبه مربوطه معرفی کند.

وی ششم آذر ۹۵ بازداشت و مردادماه سال ۹۶ در دادگاه بدوی به اتهام اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام به سه سال زندان محکوم شده بود.

«ادامه نشت نفت» از نفتکش ایرانی «سابیتی»

گزارش‌ها حاکی است که به‌رغم ادعای ایران، نفتکش «سابیتی» در حالی که با «نشت چشمگیر» نفت مواجه است، با سرعت تمام در حال بازگشت به ایران است.

جمهوری اسلامی می‌گوید این نفتکش در نزدیکی بندر جده در دریای سرخ هدف حمله قرار گرفته، اما نشت نفت متوقف شده و کشتی به سمت ایران در حال بازگشت است.

خبرگزاری العربیه ویدیویی از نفتکش منتشر کرده که نشان می‌دهد نشت نفت کماکان ادامه دارد، اما سابیتی با سرعت به حرکت خود ادامه می‌دهد.
شرکت ردیابی نفتکش‌ها، تانکر ترکرز، نیز تصاویری منتشر کرده که نشان می‌دهد، نشت چشمگیر نفت اتفاق افتاده‌است.

این نفتکش با ظرفیت یک میلیون بشکه، در حال حرکت به سمت سوریه بود که روز جمعه در نزدیکی بندر جده عربستان دچار مشکل شد و مقامات ایران گفتند احتمالاً دو موشک آن را هدف قرار داده‌اند.

تصاویر العربیه و شرکت ملی نفت ایران نشان می‌دهد که نفتکش از دو محل دچار آسیب شده‌است.

گزارش‌ها حاکی است که «سابیتی» با سرعت ۹٫۷ مایل دریایی، در حالی که سیستم سیگنال‌دهی خود را خاموش کرده، به سمت ایران حرکت می‌کند. عربستان قبلاً گفته بود نفتکش به تماس آنها جواب نداده‌است.

نوبل اقتصاد ۲۰۱۹ به سه محقق در زمینه مبارزه با فقر رسید

جایزه نوبل اقتصاد توسط آلفرد نوبل پایه‌گذاری نشده و در سال ۱۹۶۸ میلادی اولین برنده آن معرفی شد.

آکادمی نوبل در سوئد روز دوشنبه اعلام کرد سه محقق که تحقیقاتشان در زمینه مبارزه با فقر در جهان موثر بوده،‌ برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۱۹ شدند.

این برندگان مایکل کرمر، اِستِر دافلو و آبهیجیت بانِرجی هستند. آقای کرمراز دانشگاه هاروارد است و دو تن دیگر محققان دانشگاه ام آی تی هستند.

آکادمی نوبل می‌گوید در دو دهه اخیر، رویکرد تجربه‌گرای این سه محقق، علم ِاقتصادِ توسعه را تغییر داده و حوزه تازه‌ای از تحقیق در این زمینه را به وجود آورده است.

جایزه نوبل اقتصاد توسط آلفرد نوبل پایه‌گذاری نشده و در سال ۱۹۶۸ میلادی اولین برنده آن معرفی شد. جایزه آن همانند سایر رشته‌های این جایزه حدود ۹ میلیون کرون سوئد است.

دادگاه اسپانیا ۹ رهبر جدایی‌طلبان کاتالان را به زندان محکوم کرد

تظاهرات جدایی‌طلبان کاتالونیا

دادگاه عالی اسپانیا روز دوشنبه ۹ تن از رهبران جدایی‌طلبان کاتالان را به ۹ تا ۱۳ سال زندان محکوم کرد.

این افراد متهم به شورش و اغتشاش و جرائم مالی در جریان بحران همه‌پرسی استقلال کاتالونیا در اول اکتبر ۲۰۱۷ هستند که اسپانیا را به یکی از عمیق‌ترین بحران‌های سیاسی از دهه ۱۹۷۰ به این سو، یعنی پس از احیای دموکراسی در این کشور، وارد کرده بود.

دادگاه‌های اسپانیا این همه‌پرسی را غیرقانونی اعلام کرده بودند و در نهایت نخست‌وزیر اسپانیا دولت جدایی‌طلب کاتالونیا را منحل کرد.

دادستانی اسپانیا درخواست حکم زندان بالای ۲۵ سال برای اوریول جونکراس معاون رئیس دولت خودمختار کاتالونیا کرده بود، اما هیچ‌کدام از ۹ نفری که محکوم شدند، بیشتر از ۱۳ سال زندان نگرفتند.

سه نفر هم در دادگاه تبرئه شدند. کارلوس پوجدمون رهبر پیشین کاتالونیا، بعد از همه‌پرسی و بازداشت رهبران جدایی‌طلبان، از اسپانیا به بلژیک و سپس آلمان فرار کرد و وی نیز با اتهاماتی نظیر شورش، تحریک علیه حکومت، سوءاستفاده از اموال عمومی، نافرمانی و سلب اعتماد (از مردم) روبه‌رو است.

بلژیک و آلمان درخواست اسپانیا برای استرداد وی را رد کرده‌اند.

کشته شدن یک نفر دیگر بر اثر سیل در گیلان

سیل در روستای «شیخ محله» صومعه‌سرا

رضا اسلامی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان، امروز اعلام کرد که برق، گاز و آب مناطق سیل‌زده این استان وصل شده است.

به گفته آقای اسلامی، از ۱۶ شهرستان استان ۹ شهرستان فومن، تالش، ماسال، صومعه‌سرا، رضوانشهر و شفت در غرب استان و شهرستان های رودسر، املش و لنگرود در شرق استان خسارات قابل توجهی دیده‌اند.

به گفته آقای اسلامی، دو مرد جوان در روستای سه‌سار شهرستان صومعه‌سرا با موتورسیکلت از روی پل به رودخانه سقوط کرده‌اند که یک نفر از آب گرفته شده و فرد دیگر فوت شده است.

هفته گذشته نیز بر اثر سیل در استان گیلان یک نفر فوت شده بود.

در سیل گیلان همچنین چندین پل تخریب و راه ارتباطی مسدود شد و گاز و برق تعدادی از مشترکین قطع شد.

سفر هیئت‌های بریتانیا و چین به تهران برای مذاکره درباره بازطراحی راکتور اراک

پس از خروج آمریکا از برجام، بریتانیا مسئولیت تائید جزئیات بازطراحی راکتور اراک را بر عهده گرفت

هیئتی از کارشناسان بریتانیایی و چینی برای مذاکره درباره بازطراحی راکتور اراک به ایران سفر کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، هیئت بریتانیایی به سرپرستی رابین گریمز، مشاور ارشد علمی دولت بریتانیا، روز یکشنبه وارد تهران شدند تا به همراه یک تیم از متخصصان چینی مراحل بعدی پروژه مدرن‌سازی راکتور اراک را به پیش ببرند.

بر اساس این گزارش، گفت‌وگوهای این کارشناسان با سازمان انرژی اتمی ایران درباره همکاری فنی بین‌المللی برای ساختن راکتور بازطراحی شده اراک صبح روز دوشنبه انجام شد.

بر اساس برنامه جامع اقدام مشترک یا «برجام» که روز ۲۳ تیرماه در وین میان ایران و شش قدرت جهانی مورد توافق قرار گرفت، ایران پذیرفت که راکتور آب سنگین اراک را بازطراحی و آن را تبدیل به یک راکتور آب سبک کند که از سوخت اتمی با غنای حداکثر سه و ۶۷ صدم درصد استفاده خواهد کرد.

پس از امضای برجام آمریکا و چین به‌ طور مشترک ریاست گروه کاری مسئول پروژه تغییر ساختار راکتور اراک را برعهده گرفتند.

پس از خروج آمریکا از برجام، بریتانیا مسئولیت تائید جزئیات این پروژه را بر عهده گرفت و چین نیز همکار تهران در این زمینه است.

جمهوری اسلامی ایران از اردیبهشت امسال در سه مرحله با گازدهی به سانتریفوژهای نسل جدید، پایبند نبودن به محدودیت ذخیره اورانیوم غنی‌‌شده (سقف سیصد کیلوگرم) و افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم از ۳.۶۷ درصد به ۴.۵ درصد، اقدام به کاهش تعهدات هسته‌ای خود کرده است.

به گفته مقامات ایرانی، فعالیت دوباره راکتور اراک ممکن است یکی از اقدامات بعدی جمهوری اسلامی باشد.

مهلت ایران برای برداشتن گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای، ۱۵ آبان به پایان می‌رسد.

وزیر اطلاعات: کشف دو بمب‌گذاری در مسیر زائران اربعین در استان خوزستان

وزیر اطلاعات ایران در حال بازدید از مرز چزابه

وزیر اطلاعات ایران اعلام کرد که در روزهای اخیر دو مورد بمب‌گذاری در مسیر زائران اربعین در استان خوزستان قبل از اجرا کشف شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، محمود علوی روز دوشنبه، ۲۲ مهر گفت که ماموران وزارت اطلاعات در این ارتباط «۵۰ قبضه سلاح را از افرادی که قصد عملیات خرابکارانه را داشتند کشف و ضبط کردند».

آقای علوی توضیح بیشتری در این باره نداده است.

در سال‌های گذشته نیز همزمان با مراسم اربعین انفجارهایی در عراق رخ داده است.

سفیر سابق ایران: سخنان روحانی وکالت به عمران خان برای میانجی‌گری بین ایران و عربستان بود

نخست‌وزیر پاکستان هدف از سفر به تهران را جلوگیری از ایجاد یک درگیری جدید در منطقه اعلام کرد

سفیر سابق ایران در افغانستان می‌گوید که حسن روحانی با سخنان خود در نشست مشترک با نخست وزیر پاکستان «یک وکالتِ مشخص» به او برای میانجی‌گری بین ایران و عربستان داده است.

ابوالفضل ظهره‌وند در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا گفته است: «سخنان روحانی به صورتی بود که دست نخست‌وزیر پاکستان برای سفر به عربستان را پر می‌کند؛ به عبارتی دیگر رئیس‌جمهوری ایران به نوعی به نخست‌وزیر پاکستان یک وکالتِ مشخص داده است تا بتواند مسائل را حل و فصل کند».

وی در عین حال گفت که وعده‌های مقامات عربستان سعودی «ثابت نیست» و «همین موضوع ممکن است مشکلاتی برای اقدامات نخست وزیر پاکستان برای حل مسائل بین ایران و عربستان و آمریکا به وجود بیاورد.

عِمران احمد خان نیازی، نخست‌وزیر پاکستان روز یکشنبه در سفر خود به تهران گفته بود که نهایت سعی خود را برای تسهیل برقراری گفت‌وگو بین ایران و عربستان انجام خواهد داد، و رئیس‌جمهور ایران نیز در نشست مشترک خبری با او اعلام کرد که «هر گونه حسن نیت و کلام طیب پاسخ شایسته و طیبی خواهد داشت.»

نخست‌وزیر پاکستان همچنین گفت که در سفرش به نیوریورک رئیس جمهوری آمریکا از او خواست تسهیل‌کننده گفت‌وگو میان ایران و آمریکا باشد.

اعتراض ۴۰ نماینده مجلس به طرح انتقال آب خزر به کویر مرکزی

یکی از تجمع های اعتراضی پیشین به طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان

۴۰ نماینده مجلس ایران در نامه‌ای به رئیس جمهور به طرح انتقال آب خزر به سمنان اعتراض کردند. تعدادی از فعالان محیط زیست نیز با اجرای این طرح مخالفت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، این نمایندگان اعلام کردند که نهادهایی چون مرکز پژوهش‌های مجلس، مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران نیز با این طرح مخالفند.

در جلسه روز دوشنبه، ۲۲ مهر، مجلس ایران نیز تعدادی از نمایندگان استان‌های مازندران، گلستان و گیلان در اعتراض به این طرح در جایگاه هیئت رئیسه تجمع کردند.

این نمایندگان پلاکاردهایی را در دست داشتند که بر روی آنها شعارهایی چون «نه به انتقال آب دریای خزر» و «بلای زاینده‌رود و دریاچه ارومیه را بر سر دریاچه خزر نیاورید» نوشته شده بود.

پروژه انتقال آب خزر به استان سمنان در اواسط دهه هشتاد مطرح شد و در نهایت دولت دوم محمود احمدی‌نژاد در سال ۹۱ اجرای آن را به شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران ابلاغ کرد.

اجرای این طرح به دلیل مخالفت‌ها متوقف شد. در همین حال در روزهای گذشته نامه‌ای منتشر شده که بر اساس آن عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست، با اجرای این طرح موافقت کرده است.

بستری شدن ناصر مکارم شیرازی در بیمارستان

در هفته‌های گذشته نیز گزارش‌هایی درباره وخامت حال آقای مکارم شیرازی منتشر شده بود

دفتر ناصر مکارم شیرازی، مرجع تقلید شیعه، اعلام کرد که وی در یکی از بیمارستان‌های تهران بستری شده است.

در این اطلاعیه اعلام شده که حال عمومی وی خوب است و به زودی پس از تکمیل مراحل درمانی به قم بازخواهد گشت.

در هفته‌های گذشته گزارش‌هایی درباره وخامت حال آقای مکارم شیرازی منتشر شده بود اما دفتر او اعلام کرده بود که او به «سرماخوردگی و تب ویروسی، عفونی» مبتلا شده است.

آقای مکارم شیرازی ۹۳ سال سن دارد.

بیانیه نمایندگان مجلس ایران در اعتراض به حمله ترکیه به کردهای سوریه

تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با صدور بیانیه‌ای حمله ترکیه به کردهای سوریه را محکوم کرده و از دولت خواستند که از روش‌های مختلف حمایت خود را از مردم کرد سوریه اعلام کند.

اکثریت نمایندگان مجلس این بیانیه را امضا کرده‌اند.

تعدادی از نمایندگان مناطق کردنشین ایران نیز در تذکرها و نطق‌های خود در جلسه روز دوشنبه، ۲۲ مهر، شدیداً به دولت ترکیه حمله کردند. از جمله رسول خضری، نماینده پیرانشهر، دولت اردوغان را «سفاک و داعش‌پرور» خواند.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، نیز بدون آن‌که مستقیماً به نام ترکیه و یا شبه‌نظامیان کرد سوریه اشاره کند، گفت که «مسئله سوریه از طریق نظامی‌گری حل نخواهد شد».

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که «قبل از آغاز جنگ در سوریه و یمن، پیشنهاد گفت‌وگوی سیاسی دادیم، اما برخی از کشورها اصرار بر جنگ داشته و گزینه نظامی‌گری را مطرح کردند. اما مسئله سوریه از طریق نظامی‌گری حل نخواهد شد».

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران آقای لایجانی در بخش دیگری از اظهاراتش افزود: «همان طور که رفتارهای نظامی در سوریه پاسخ نداد در جاهای دیگر نیز پاسخ نمی‌دهد و فقط به مردم سوریه خسارت وارد کرد و البته در یمن نیز این‌گونه بود».

ارتش ترکیه در پی اعلام خروج نیروهای آمریکایی برای انجام عملیات وارد خاک سوریه شده‌است.

گفته می‌شود هدف اصلی از این عملیات، شبه‌نظامیان و کرد‌های سوریه در یگان‌های مدافع خلق و دیگر تشکل‌های شمال شرق سوریه هستند.

کردها عملاً این مناطق را از نظر سیاسی در کنترل خود دارند و تا پیش از اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوی دونالد ترامپ، از چتر حمایتی واشینگتن برخوردار بودند.

علی لاریجانی، ۱۷ مهرماه به دنبال آغاز عملیات نظامی ترکیه، سفر رسمی خود را به استانبول لغو کرد.

پیشتر در پنج‌شنبه گذشته وزارت خارجه جمهوری اسلامی گفته بود ایران در عین درک نگرانی‌های امنیتی ترکیه، اقدام نظامی را «منجر به وارد آمدن خسارات مادی و انسانی گسترده دانسته و بر این اساس مخالفت خود را با این اقدام اعلام می‌کند».

جمهوری اسلامی از مهم‌ترین حامیان بشار اسد است و خود با اتهام‌های گسترده در زمینه دخالت نظامی در کارزار سوریه و افزایش بحران انسانی در آن کشور روبه‌رو است. تهران می‌گوید به درخواست دولت مرکزی سوریه به این کشور نیرو فرستاده است.

طی روزهای گذشته تجمعاتی در ایران در مخالفت با عملیات ترکیه صورت گرفته‌است.

سازمان بنادر ایران: نفتکش سابیتی «احتمالا با دو فروند موشک» هدف قرار گرفت

مقام‌های جمهوری اسلامی گفته‌اند «سرنخ‌های اصلی» حمله به نفتکش سابیتی را به دست آورده‌اند ولی کشور خاصی را متهم نکرده‌‌اند.

سازمان بنادر و دریانوردی ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد که نفتکش ایرانی سابیتی در روز جمعه ۱۹ مهرماه «احتمالا با دو فروند موشک» هدف قرار گرفته بود.

پیش از این خبرگزاری‌های ایرانی گزارش داده بودند این نفتکش که متعلق به شرکت ملی نفتکش است، در ۶۰ مایلی بندر جده عربستان سعودی دچار انفجار در بخش بدنه شده است.

سازمان بنادر این رویداد را «حمله تروریستی» توصیف کرده و گفته است پس از این حادثه از کشورهای عربستان، مصر و سودان درخواست کمک کرده ولی کمکی دریافت نکرده است.

بر اساس این اطلاعیه، مرکز «هماهنگی نجات دریایی جده» عربستان سعودی در واکنش به درخواست کمک گفته است که شرکت ملی نفتکش ایران «بزرگنمایی» می‌کند.

گارد مرزی عربستان سعودی روز ۲۰ مهرماه اعلام کرد نفتکش ایرانی سابیتی، با وجود اینکه اعلام کرده بود که «آسیب» دیده است، سامانه ردیابی‌اش را خاموش کرد و به مسیرش ادامه داد.

مقام‌های جمهوری اسلامی گفته‌اند «سرنخ‌های اصلی» این ماجرا را به دست آورده‌اند ولی کشور خاصی را متهم نکرده‌‌اند.

عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجی عربستان سعودی، روز یک‌شنبه گفت که کشورش در سانحه‌ای که برای نفتکش ایرانی سابیتی در دریای سرخ پیش آمده دست نداشته است.

اعلام جرم علیه هشت افراطی اسلامگرا در بنگلادش به‌خاطر قتل یک ناشر

دادگاهی در پایتخت بنگلادش علیه هشت مظنون به قتل یک ناشر در سال ۲۰۱۵ به‌خاطر چاپ کتاب‌هایی درباره سکولاریسم و خداناباوری اعلام جرم کرد.

دولت بنگلادش آنها را عضو گروه افراطی و ممنوعه «انصارالاسلام» معرفی کرده است.

شش تن از آنها در بازداشت هستند و دادگاه حکم جلب دو نفر دیگر را نیز صادر کرده است.

همان سال ناشر دیگری نیز به خاطر چاپ این نوع کتاب‌ها هدف سوء قصد قرار گرفت، اما جان سالم به در برد.

سال ۲۰۱۵ گروه‌های افراطی در بنگلادش چندین نویسنده، بلاگر و ناشر را به قتل رساندند و اکتبر همان سال یک بمبگذاری که شیعیان را مورد هدف قرار داده بود، به کشته شدن سه نفر، از جمله دو خارجی و مجروح شدن ۱۰۰ نفر دیگر منجر شد.

پنج تن از اعضای گروه متعصب مذهبی «جامعه المجاهدین» بنگلادش نیز متهم به حمله سال ۲۰۱۶ به یک کافه در شهر داکا هستند که منجر به کشته شدن ۲۲ نفر، از جمله ۱۷ خارجی شد.

گروه خلافت اسلامی، داعش، مدعی است این حملات توسط آنها انجام شده، اما دولت بنگلادش می‌گوید حملات توسط گروه‌های افراطی داخلی انجام شده و آنها ربطی به داعش ندارند.

گروه «حفاظت اسلام» بنگلادش نیز در ماه مه ۲۰۱۳ تظاهرات گسترده‌ای علیه وبلاگ‌نویسان به راه انداخت که به خشونت کشیده شد و مرگ حدود ۵۰ نفر را در پی داشت.

نماینده مجلس: اگر لوایح اف‌ای‌تی‌ِاف تصویب نشود،‌ «کره زمین با ما کار نمی‌کند»

تصویب لوایح اف‌ای‌تی‌ِاف در ایران با حاشیه‌های سیاسی زیادی همراه بوده است.

عبدالرضا هاشم‌زایی، نماینده تهران در مجلس، گفته است اگر لوایح مربوط به اف‌ای‌تی‌ِاف تصویب نشود،‌ «دیگر تقریبا کره زمین با ما کار نمی‌کند».

به گزارش خبرگزاری برنا، این نماینده مجلس گفته که شرکت‌های بزرگ چین به خاطر تحریم آمریکا با ما کار نمی‌کنند و اگر ایران این لوایح را تصویب نکند، «کشورهای دوست مثل چین و روسیه هم با ایران کار مالی انجام نمی‌دهند».

او از مجمع تشخیص مصلحت نظام خواسته که «اگر واقعا دغدغه‌اش، معیشت مردم است و این مسئله سیاسی نیست»، این لوایح را تصویب کند.

در حال حاضر دو لایحه «پالرمو» که مربوط به پولشویی است و لایحه «سی‌اف‌تی» که مربوط کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم است، در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بررسی است.

مهلت مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی این لوایح تا ۱۸ مهر امسال بوده است. حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده مجلس، گفته که چون مجمع تا این تاریخ اعلام نظر نکرده، این لایحه تبدیل به قانون شده است. دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام هنوز به این موضع واکنش نشان نداده است.

گروه ویژه اقدام مالی، اف‌ای‌تی‌ِاف، ۳۱ خرداد امسال در اورلاندو آمریکا برای پنجمین بار به ایران برای تصویب نهایی این لوایح مهلت داد و اعلام کرد، تعلیق ایران از فهرست سیاه این گروه تا ماه اکتبر، چهار ماه دیگر، تمدید می‌شود.

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، ۱۹ مهرماه با اشاره به همین لوایح گفت اگر ایران واقعا در مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم جدی می‌بود، کنوانسیون‌های بین‌المللی موجود در این زمینه را فورا تصویب می‌کرد.

مخالفان پیوستن ایران به مقررات اف‌ای‌تی‌اف، که عمدتاً از منصوبان رهبر جمهوری اسلامی هستند، می‌گویند با این کار، راه برای اعطای کمک مالی به «حماس» و «حزب‌الله لبنان» مسدود می‌شود.

واکنش وزارت خارجه آمریکا به گزارش‌ها درباره «اعدام یک سیاستمدار کرد» در شمال سوریه

معترضان کُرد در بیروت روز یکشنبه عکس هفرین خلف (چپ) و یک جنگجوی کرد که در شمال سوریه کشته‌اند را در دست گرفته‌اند.

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌گوید گزارش‌های منتشر شده درباره اعدام یک سیاستمدار کرد در شمال سوریه از سوی نیروهای هوادار ترکیه «شدیدا مشکل‌آفرین» است.

این سخنگو در ای‌میلی به خبرگزاری رویترز نوشته است: «ما این گزارش‌ها را شدیدا مشکل‌آفرین می‌دانیم که حاکی از بی‌ثباتی عمومی در شمال شرق سوریه از زمان آغاز درگیری‌ها در روز سه‌شنبه است».

این سخنگو افزوده است که ما به شدیدترین وجه هرگونه بدرفتاری و اعدام فراقانونی شهروندان یا زندانیان را محکوم می‌کنیم و در حال بررسی بیشتر این شرایط هستیم.

ناظران حقوق بشر در سوریه که مقر آن در بریتانیاست روز شنبه گزارش داد که نیروهای کُرد هوادار ترکیه ۹ شهروند را اعدام کردند که هروین خلف، دبیرکل حزب «سوریه فردا»، نیز در میان آنها بوده است.

خانم خلف هنگام حمله در حال بازگشت از یک نشست در حسکه بود و گزارش شده که یک دستیار و راننده‌اش نیز اعدام شده‌اند.

بیشتر

XS
SM
MD
LG