لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۵۹

خبرخوان

نصرالله: حزب‌الله در برنامه‌ریزی اعتراضات لبنان نقش نداشت

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، روز شنبه گفت که خواستار استعفای دولت این کشور نیست.

در پی تظاهرات اعتراضی اخیر، سعد حریری، نخست وزیر لبنان، به گروه‌های رقیب در دولت ائتلافی‌اش سه روز فرصت داد تا راه را برای اجرای برنامه اصلاحی هموار کنند. او تهدید کرد که در غیر این صورت، استعفا خواهد داد.

حسن نصرالله این تصمیم سعد حریری را «شانه خالی‌کردن از مسئولیت‌پذیری» دانست و گفت که اگر دولت استعفا دهد، تشکیل دولت جدید ممکن است دو سال زمان ببرد.‎

حسن نصرالله همچنین گفت که حزب‌الله لبنان در برنامه‌ریزی برای تظاهرات اخیر کوچک‌ترین نقشی نداشته است.

تظاهرات در واکنش به قوانین جدید مالیاتی، از پنج‌شنبه آغاز شد. روز جمعه در چند شهر لبنان، معترضان با نیروهای امنیتی درگیر شدند.

ترکیه و کردهای سوریه یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم کردند

شهر رأس‌العین (سر کانی) سوریه

با گذشت حدود ۳۰ ساعت از آتش‌بس بین ارتش ترکیه و شبه‌نظامیان کرد سوری، هر دو طرف یکدیگر را به نقض این آتش‌بس متهم می‌کنند. این آتش‌بس با کوشش ایالات متحده حاصل شده‌است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، «نیروهای دموکراتیک سوریه»، که رهبری آن با کردها است روز شنبه گفتند که ترکیه از رسیدن کمک‌های پزشکی به شهر مرزی رأس‌العین (سَرِ کانی) جلوگیری می‌کند و گلوله‌باران پراکنده این شهر ادامه دارد.

ترکیه نیز روز شنبه نیروهای کُرد سوری را متهم به نقض توافق مربوط به توقف درگیری‌ها کرد. بر اساس این توافق، قرار شده‌است با خروج شبه‌نظامیان کُرد از «منطقه امن» در امتداد مرز ترکیه، نیروهای ارتش ترکیه حمله خود به شمال سوریه را متوقف کنند.

وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای نوشته‌است که نیروهای مسلح ترکیه از توافقی که روز پنجشنبه با ایالات متحده حاصل شد «کاملاً پیروی می‌کنند.»

این بیانیه می‌افزاید که «با وجود این، تروریست‌ها … در طول ۳۶ ساعت گذشته ۱۴ حمله انجام دادند.» آنکارا شبه‌نظامیان کرد شمال سوریه را «تروریست» می‌داند.

وزارت دفاع ترکیه می‌گوید ۱۲ حمله از سوی رأس‌العین (سر کانی) در شمال شرقی سوریه، یک حمله از سوی تل ابیض و حمله‌ای دیگر از سوی تل تمر انجام شده‌است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه، روز جمعه گفت که کشورش در چارچوب ایجاد «منطقه امن» ۱۲ پست دیدبانی در شمال شرقی سوریه ایجاد خواهد کرد. وی اضافه کرد که «منطقه امن» مورد نظر ترکیه از منطقه مورد نظر مقام‌های آمریکایی «گسترده‌تر» است.

یارانه نقدی ۴۰۰ هزار نفر در ایران از دیروز قطع شد

در هفته‌های گذشته نیز مقامات دولت از حذف یارانه نقدی برخی خانواده ها خبر داده‌اند

خبرگزاری مهر خبر داد که یارانه نقدی ۴۰۰ هزار نفر از «یارانه‌بگیران غیرنیازمند» از صبح روز جمعه و همزمان با واریز یارانه نقدی مهرماه قطع شده است.

در هفته‌های گذشته نیز مقام‌های دولتی از حذف یارانه نقدی برخی خانواده‌ها خبر داده‌اند.

پیش از این، حسین میرزایی، سخنگوی ستاد اجرایی تبصره ۱۴ قانون بودجه ۹۸، روز ۱ مهر، خبر داده بود که یارانه نقدی ۲۰۰ هزار خانواده «پردرآمد» حذف شده است.

به گفته آقای میرزایی، اگر متوسط درآمد خانوار یک نفره چهار میلیون تومان، خانوار دو نفره پنج میلیون تومان، خانواده سه نفره شش و نیم میلیون تومان و خانواده پنج نفره ۸.۵ میلیون تومان باشد یارانه آنان حذف خواهد شد.

بعیدی‌نژاد: در ایران امید زیادی به اینس‌تکس وجود ندارد

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی در بریتانیا

سفیر جمهوری اسلامی در بریتانیا، روز جمعه گفت در ایران امید زیادی به سازوکار اینس‌تکس وجود ندارد.

سامانهٔ حمایت از مبادلات تجاری یا «اینس‌تکس» با این هدف ایجاد شد که در شرایط تحریم‌های آمریکا، بازرگانی میان ایران و اروپا را تسهیل کند. با این حال، طبق اظهارات مقام‌های ایرانی و اروپایی، این سازوکار تا کنون نتوانسته نقش مهمی را در این راستا ایفا کند.

به گزارش ایرنا، حمید بعیدی‌نژاد در همایش چشم‌انداز روابط اقتصادی ایران و بریتانیا در لندن گفت زمان‌بندی آغازِ کار اینس‌تکس بر مبنای انتظار تهران پیش نرفت. به گفتهٔ او «تأخیر زیاد» باعث شد تا انتظار و امیدی در این زمینه در ایران وجود نداشته باشد.

سفیر جمهوری اسلامی در بریتانیا همچنین گفت اروپایی‌ها می‌دانند که ایران با یأس تحولات اینس‌تکس را دنبال می‌کند اما به دنبال این هستند که این سازوکار را بیشتر فعال کنند.

حمله به ۱۶۴ ایستگاه مترو در پایتخت شیلی در اعتراض به افزایش قیمت بلیط

افزایش قیمت بلیط مترو در سانتیاگو، پایتخت شیلی، اعتراض‌هایی را به دنبال داشت و معترضان برخی از کیوسک‌های فروش بلیط و ایستگاه‌های مترو را آتش زدند. در همین حال رئیس جمهور این کشور حالت اضطراری اعلام کرده است.

در ابتدای این اعتراض‌ها تعدادی از دانش‌آموزان با پریدن از گیت‌های ثبت بلیط و سفر بدون بلیط به این اقدام اعتراض کردند و سپس اعتراض‌ها به آتش زدن ایستگاه‌های مترو کشید.

به گفته شرکت متروی سانتیاگو، به ۱۶۴ ایستگاه حمله شده است و خسارات وارد شده به آنها ۶۳۰ هزار یورو است.

شبکه مترو در سانتیاگو یکی از بزرگترین و مدرن‌ترین شبکه‌ها در آمریکای جنوبی است.

اعتصاب غذای عاطفه رنگریز در اعتراض به «روند غیر قانونی» پرونده

 دادگاه انقلاب تهران عاطفه رنگریز را به ۱۱ سال و نیم زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده است

عاطفه رنگریز، از بازداشت‌شدگان مراسم روز کارگر، در نامه‌ای از زندان که روز گذشته منتشر شده اعلام کرد که در اعتراض به «روند غیر قانونی» رخ داده در پرونده از جمله «عدم قبول وثیقه، عدم اجرای اصل تفکیک جرائم و صدور احکام ناعادلانه» اعتصاب غذا کرده است.

این اعتصاب غذا از روز چهارشنبه ۲۴ مهرماه آغاز شده است.

خانم رنگریز در نامه خود نوشته است که قاضی محمد مقیسه، رئیس شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، وثیقه او را به دو میلیارد تومان افزایش داده اما با وجود تهیه وثیقه از آزادی او جلوگیری کرده است.

او نوشته است: «در ادامه این‌ روند ناعادلانه قرار وثیقه من به ۵۰ و ۷۰ میلیون تومان افزایش یافت و این بار نیز دادسرا از قبول قرار کفالت سرباز زد و باز خانواده به دیوارهای ناعادلانه برخورد کرد؛ آن‌ها در بیرون سرگردان شدند و من نیز در داخل زندان.»

دادگاه انقلاب تهران عاطفه رنگریز را به ۱۱ سال و نیم زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده است.

او به همراه بیش از ۳۰ نفر دیگر اردیبهشت امسال همزمان با روز جهانی کارگر، تجمعی در برابر ساختمان مجلس شورای اسلامی بازداشت شد.

برخی از بازداشت‌شدگان آزاد شدند و برای بقیه نیز در هفته‌های اخیر احکام زندان و شلاق صادر شده است.

مرضیه امیری، خبرنگار روزنامه شرق، به ۱۰ سال و نیم زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق، محکوم کرده است.

همچنین نسرین جوادی به هفت سال زندان، حسن سعیدی و رسول طالب مقدم، به پنج سال و دو سال زندان و پروین محمدی، علیرضا ثقفی و همسرش هاله صفرزاده به یک سال زندان محکوم شده‌اند.

نخستین راهپیمایی فضایی «تمام‌زنانه» انجام شد

دو زن فضانورد سازمان هوافضای آمریکا، ناسا، روز جمعه ۲۶ در اقدامی تاریخی به عنوان یک تیم کامل زنان بیرون از ایستگاه فضایی بین المللی راهپیمایی کردند.

کریستینا کُک و جسیکا میر در این ماموریت باتری‌های معیوب در بیرون این ایستگاه فضایی را تعمیر و تعویض کردند.

پیش از این در راهیپمایی‌های فضایی٬ مردان زنان فضانورد را همراهی می‌کردند. ولی این نخستین ماموریت راهپیمایی فضایی است که زنان بدون حضور مردان انجام دادند.

جیم برایدنشتاین، رئیس ناسا در توییتی اعلام کرد: ماموریت انجام شد!

جیم برایدنشتاین گفته است، این اقدام تاریخی راه را برای سفر نخستین زن به کره ماه در سال ۲۰۲۴ در چارچوب مأموریت آرتمیس باز کرد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز به صورت تلفنی با این دو زن فضانورد تلفنی صحبت کرد و از اقدام تاریخی آنها تقدیر کرد.

مکرون: از خروج نیروهای آمریکایی از سوریه در توئیتر باخبر شدم

سخنرانی امانوئل مکرون در نشست روز جمعه سران اتحادیه اروپا؛ بروکسل

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه که کشورش نیروهایی ویژه در سوریه دارد، روز جمعه گفت خبر خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را ابتدا در توئیتر دیده است.

امانوئل مکرون که در حاشیه نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، با اشاره به عضویت هر سه کشور آمریکا، فرانسه و ترکیه در ناتو گفت: با وجود این، «من هم مثل دیگران، با توئیت بود که دریافتم ایالات متحده تصمیم به عقب کشیدن نیروهایش [از سوریه] گرفته است».

رئیس جمهوری فرانسه اشاره صریحی به توئیت یادشده نکرد اما به نوشته رویترز، احتمالا وی به توئیت ۱۱ روز پیش دونالد ترامپ اشاره دارد که گفته بود: «زمان آن فرا رسیده است که ما از این جنگ‌های مسخره بی‌پایان، که بسیاری از آنها قبیله‌ای هستند، خارج شویم و سربازانمان را به خانه برگردانیم».

امانوئل مکرون همچنین گفت که در هفته‌های آینده به همراه رهبران بریتانیا و آلمان با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، دیداری ترتیب خواهند داد و در نشست ماه دسامبر ناتو نیز درباره مقابله با اقدام ترکیه رایزنی خواهند کرد.

اتحادیه اروپا در روزهای گذشته عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه را محکوم کرده بود.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، نیز روز جمعه در بروکسل گفت آتش‌بس پنج روزه «چیزی نیست که انتظارش را داشتیم. در واقع اصلا آتش‌بس نیست. این خواسته‌ای برای تسلیم کردهاست».

آقای توسک همچنین بار دیگر از ترکیه خواست که «به قوانین بین‌المللی بشردوستانه احترام بگذارد» و با عقب کشیدن کامل نیروهایش از خاک سوریه، عملیات نظامی‌اش را به طور کامل متوقف کند.

اف‌ای‌تی‌اف برای تصویب پالرمو یک مهلت چهار ماهه دیگر به ایران داد

نشست گروه اقدام مالی در پاریس (عکس اکتبر سال ۲۰۱۸)

گروه ویژه اقدام مالی، اف‌ای‌تی‌اف، در جلسه روز جمعه‌ خود اعلام کرد که اگر ایران تا فوریه ۲۰۲۰ میلادی (چهار ماه دیگر)، کنوانسیون پالرمو را اجرایی نکند، اقدامات تقابلی این نهاد بازخواهند گشت.

این زمان ششمین و آخرین مهلت ایران برای تأمین نظرات اف‌ای‌تی‌اف است و گروه اقدام مالی اعلام کرده در صورت عدم تأمین خواسته‌هایش در مورد کنوانسیون پالرمو و کنوانسیون تأمین مالی تروریسم، به کلی از تعلیق اقدام تقابلی در مورد ایران چشم‌پوشی خواهد کرد.

اف‌ای‌تی‌اف همچنین از اعضایش خواست که تا آن زمان، در معاملات مالی با شرکت‌های مستقر در ایران، نظارت جدی‌تری اعمال کنند.

گروه ویژه اقدام مالی وظیفه دیدبانی بر شفافیت مالی در نقل و انتقال‌های بانکی بین‌المللی، جلوگیری از پولشویی و تأمین مالی تروریسم را بر عهده دارد.

این نهاد در خردادماه سال جاری برای چندمین بار به ایران مهلت داده بود تا این لوایح را تصویب کند.

دو لایحه «پالرمو» و «مبارزه با تأمین مالی تروریسم» در انتظار تصمیم‌گیری نهایی در مجمع تشخیص مصلحت نظام‌اند.

اگرچه مقام‌های دولت و برخی از نمایندگان مجلس درباره تبعات تصویب نشدن این لوایح هشدار می‌دهند، مخالفان این لوایح می‌گویند که با تصویب آنها دور زدن تحریم‌های آمریکا سخت‌تر می‌شود و راه برای اعطای کمک مالی به «حماس» و «حزب‌الله لبنان» مسدود خواهد شد.

هفته گذشته دولت حسن روحانی این رویکرد را مورد توجه قرار داد که به دلیل «اعلام نظر نکردن مجمع تشخیص مصلحت نظام در مهلت قانونی» پالرمو خودبه‌خود در ایران تبدیل به قانون شده است. این رویکرد با مخالفت‌هایی روبه‌رو شد.

سازمان ملل «احتمالا می‌تواند» ماه آینده به کارمندانش حقوق بدهد

فرهان حق، سخنگوی سازمان ملل

یک سخنگوی سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه خبر داد که بخشی از کسر بودجه این سازمان تامین شده و در نتیجه «احتمالا» قادر خواهد بود حقوق ماه آینده کارمندان خود را بپردازد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، هفته گذشته هشدار داده بود که اگر کشورهای عضو این نهاد بدهی‌های خود را نپردازند، مبلغی حتی برای پرداخت حقوق کارمندان این سازمان در ماه آینده میلادی، نوامبر، در دسترس نخواهد بود.

حال فرهان حق، سخنگوی این سازمان، به خبرگزاری رویترز گفته است که تعدادی از کشورها بخشی از کسر بودجه سازمان ملل را جبران کرده‌اند.

با این حال آقای حق به نام این کشورها اشاره نکرد.

طبق آماری که سازمان ملل هفته گذشته منتشر کرد، کل بودجه عقب‌مانده این سازمان نزدیک به ۱.۴ میلیارد دلار است.

۹۷ درصد این مبلغ را هفت کشور به سازمان ملل باید بپردازند: ایران، آمریکا، اسرائیل، ونزوئلا، مکزیک، آرژانتین، و برزیل.

به گزارش رویترز، ایالات متحده با بر عهده گرفتن ۲۲ درصد بودجه سال جاری و پرداخت سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار بیشترین مبلغ را به عنوان عضو می‌پردازد.

استرالیا فعلا قصد خارج کردن اتباع خود از شمال سوریه را «ندارد»

نیروهای دموکراتیک سوریه پرچم کردها را پایین می‌کشند

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه به نقل از یک مقام استرالیایی خبر داد که این کشور فعلا قصد خارج کردن اتباع خود از شمال سوریه را ندارد.

به‌رغم برقراری آتش‌بسی که روز پنج‌شنبه اعلام شد، پیتر داتن، وزیر کشور استرالیا، روز جمعه اوضاع در این بخش از سوریه را خطرناک‌تر از آن توصیف کرد که دولت استرالیا بتواند برای بیرون کشیدن اتباع خود از سوریه اقدام کند.

مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا که به ترکیه سفر کرده است، شامگاه پنج‌شنبه، ۲۵ مهر، پس از دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور، اعلام کرد دو طرف بر سر آتش‌بس در شمال شرق سوریه به توافق رسیده‌اند.

آن طور که در گزارش آسوشیتدپرس آمده است، نزدیک به ۵۰ زن و کودک تبعه استرالیا از منطقه تحت سلطه داعش، حکومت اسلامی، به یک اردوگاه آوارگان پناه برده‌اند.

به نظر می‌رسد این عده از اتباع استرالیا پیشتر با اعضای داعش زندگی می‌کرده‌اند.

دولت استرالیا در تابستان گذشته «هشت فرزند» دو عضو کشته‌شده داعش را از شمال سوریه خارج کرد، اما از آن زمان تاکنون دیگر چنین عملیاتی نداشته است.

عفو بین‌الملل ترکیه را به ارتکاب «جنایت جنگی» در سوریه متهم کرد

معترضان کُرد در بیروت عکس هفرین خلف (چپ) و یک جنگجوی کرد که در شمال سوریه کشته‌اند را در دست گرفته‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه در بیانیه‌ای ارتش ترکیه و نیروهای سوری متحد این کشور را به ارتکاب «جنایات جنگی» در شمال سوریه متهم کرد.

این سازمان مدافع حقوق بشر از جمله این جنایات به اعدام بدون محاکمه افراد در جریان عملیات نظامی اشاره کرده است، عملیاتی که کمتر از دو هفته پیش آغاز شد.

ترکیه و نیروهای شبه‌نظامی مورد حمایتش روز چهارشنبه، ۱۷ مهرماه، در پی اعلام خروج نیروهای آمریکایی از مناطق شمال‌ شرق سوریه، عملیات خود را در همسایه جنوبی آغاز کردند.

از همان روزهای آغازین این عملیات نظامی تصاویری از صحنه جنگ و رفتار با غیرنظامیان منتشر شد که به نگرانی بسیار دامن زد.

حال عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای نیروهای نظامی ترکیه و شبه‌نظامیان سوری متحد این کشور را به «نقض جدی قوانین و جنایت جنگی، اعدام بدون محاکمه و حمله غیرقانونی» متهم کرده است.

به گفته ناظر حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است، تاکنون دست‌کم ۷۲ غیرنظامی در حمله ترکیه کشته شده‌اند.

در بیانیه عفو بین‌الملل همچنین به مرگ هفرین خلف، دبیرکل حزب «سوریه فردا»، اشاره شده است که مرگش به دست نیروهای عرب حامی ترکیه به انتقاد بسیار دامن زد.

ژاپن ناوهای خود را «جداگانه به تنگه هرمز می‌فرستد»

ناوگان دریایی نیروی دفاعی ژاپن در جریان تمرین‌هایی در سال ۲۰۱۵

یک روزنامه ژاپنی‌زبان روز جمعه خبر داد که دولت ژاپن قصد دارد «جداگانه» نیروی دفاعی خود را به تنگه هرمز بفرستد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از روزنامه آساهی چاپ ژاپن، این کشور جدا از ائتلافی که ایالات متحده برای حفاظت از سفرهای دریایی در خلیج فارس تشکیل داده اقدام به اعزام نیرو خواهد کرد.

کمتر از دو ماه پیش روزنامه یومیوری ژاپن در روز ۱۲ شهریورماه گزارش داده بود که این کشور به ائتلاف دریایی آمریکا برای حفاظت از شناورهای تجاری در آب‌های جنوبی ایران ملحق نخواهد شد.

یومیوری همچنین این احتمال را مطرح کرده بود که ژاپن خود یک ماموریت مستقل در خلیج عدن و باب‌المندب طرح‌ریزی کند.

یومیوری دلیل این تصمیم توکیو را «مناسبات اقتصادی نزدیک» با تهران عنوان کرده بود.

بعد از دو حمله در ماه‌های اردیبهشت و خرداد سال جاری به شش کشتی در آب‌های امارات و عمان، آمریکا از جامعه جهانی دعوت کرد که به ائتلاف تحت رهبری وی برای حضور در خلیج فارس و تامین آزادی کشتی‌رانی بپیوندند.

تاکنون استرالیا، بریتانیا، بحرین، امارات و عربستان رسما به این ائتلاف پیوسته‌اند.

ارتش ژاپن پس از جنگ جهانی به جای ارتش با عنوان «نیروی دفاع از خود» شناخته می‌شود و از سه بخش اصلی، نیروهای دفاع زمینی، نیروی دفاع دریایی و نیروی دفاع هوایی تشکیل شده‌ است.

واکنش‌ها به انتخاب هتل ترامپ برای برگزاری نشست گروه هفت

ورودی هتل «ترامپ نشنال دورل میامی»

دولت ایالات متحده یکی از هتل‌های شخصی دونالد ترامپ در ایالت فلوریدا را به‌عنوان محل اصلی نشست سال آینده گروه هفت اقتصاد بزرگ جهان برگزیده‌است.

این انتخاب سبب شده تا شماری از منتقدان آن را تلاش برای ثروت‌اندوزی شخصی با استفاده از ظرفیت‌های نهاد ریاست‌جمهوری توصیف کنند. کاخ سفید این انتقادها را رد کرده‌است.

مایک مالوینی، سرپرست دفتر کارکنان کاخ سفید، در یک کنفرانس خبری در روز ۲۵ مهر ماه اظهار کرده‌است که استراحتگاه «ترامپ نشنال دورل میامی» به‌ عنوان بهترین گزینه برای نشست گروه هفت انتخاب شده‌است.

به گفته آقای مولوینی این انتخاب از بین ۱۲ گزینه انجام شده‌است.

نشست گروه هفت سال آینده بین ۱۰ تا ۱۲ ژوئن برگزار خواهد شد.

مایک مالوینی گفته «از نظر ما این محل، بهترین محل برای برگزاری [نشست] است».

این مقام کاخ سفید می‌گوید «آدم‌هایی هستند که هیچ‌وقت نمی‌توانند با این موضوع که این محل به ترامپ تعلق دارد کنار بیایند، اما ما همچنان نشست را همان‌جا برگزار خواهیم کرد».

آقای مالوینی افزوده است که خود رئیس‌جمهوری دونالد ترامپ ایده استفاده از این هتل را مطرح کرده‌است. او می‌گوید قرار نیست شخص آقای ترامپ از این انتخاب درآمدی کسب کند و اگر نشست در این هتل برگزار شود، ارزان‌تر تمام می‌شود.

از سوی دیگر این موضوع در حالی مطرح شده که آقای ترامپ با اتهام‌هایی در خصوص نادیده گرفتن بندهایی از قانون اساسی در مورد درآمدها و مواجب رئیس‌جمهوری روبه‌رو است.

بنا بر قانون اساسی ایالات متحده، رئیس‌جمهوری آن کشور مجاز به دریافت هیچ هدیه یا پولی از دولت‌های خارجی نیست.

جری ندلر، رئیس دمکرات کمیته قضائی مجلس نمایندگان آمریکا، گفته این انتخاب «نمونه‌ مثال‌زدنی دیگری از فساد رئیس‌جمهوری‌ست».

آقای ندلر، آقای ترامپ را متهم به سوءاستفاده از قدرت کرده‌است و می‌گوید او با استفاده از ظرفیت‌های نهاد ریاست‌جمهوری و تصمیمات دولتی، دنبال منافع مالی شخصی‌ست.

خشونت و درگیری در چهارمین شب تجمع جدایی‌طلبان کاتالان در اسپانیا

نیروهای پلیس در بارسلون روز چهارشنبه نیز با گروهی از جدایی‌طلبان درگیر شدند

جدایی‌طلبان در ایالت کاتالونیا در شمال‌شرق اسپانیا، در چهارمین شب پیاپی از تجمعات خود در بارسلون، با پلیس درگیر شدند؛ اعتراض به احکام زندان برای رهبران جدایی‌طلب به دور تازه‌ای از تظاهرات در این منطقه انجامیده‌است.

دادگاه عالی اسپانیا در ۲۲ مهر ماه ۹ تن از رهبران جدایی‌طلبان کاتالان را به ۹ تا ۱۳ سال زندان محکوم کرد.

صدها تن از جوانان هوادار جدایی این منطقه از اسپانیا، شب پنج‌شنبه ۲۵ مهر ماه، بار دیگر راهی خیابان‌ها شده، در مناطق مرکزی بارسلون آتش افروخته و خیابان‌ها را مسدود کرده‌اند.

برخی از جدایی‌طلبان معترض به‌سوی نیروهای پلیس مواد آتش‌زا پرتاب کرده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها چند صد تن از حامیان اتحاد اسپانیا نیز در بارسلون تجمع کرده‌اند. نیروهای پلیس تلاش کرده‌اند تا دو گروه را از هم جدا کنند، و جلوی بروز درگیری‌های بیشتر را بگیرند.

دست‌کم در یکی از ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی شماری از راست‌گرایان تندرو در حال ضرب و شتم یکی از جدایی‌طلبان دیده می‌شوند.

رهبران جدایی‌طلب کاتالونیا که احکام زندانشان صادر شده، متهم به «شورش»، «اغتشاش» و «جرائم مالی» در جریان بحران‌ ناشی از همه‌پرسی استقلال کاتالونیا در اول اکتبر ۲۰۱۷ هستند.

همه‌پرسی دو سال پیش به بحران‌های سیاسی و اجتماعی گسترده‌ای در اسپانیا انجامید که از دهه ۱۹۷۰، یعنی از زمان احیای دمکراسی در این کشور، به این‌سو کم‌سابقه بود.

بیشتر

XS
SM
MD
LG