لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۰۸

بازداشت یک خبرنگار ایرانی-آمریکایی در ایران


رادیوی ملی یا سراسری ِ آمریکا از بازداشت و زندانی شدن « رکسانا صابری » خبرنگار آمريکايی-ايرانی در تهران خبر داد و اعلام کرد که خانم صابری برای رسانه‌هايی از جمله رادیو ان پی آر و بی‌بی‌سی گزارش تهيه می‌کرد.
به گزارش ان‌پی‌آر، رادیوی ملی و سراسری آمریکا، رکسانا صابری ۳۱ ساله که از حدود شش سال پيش در ايران زندگی می‌کرد، نزدیک به يک ماه پيش بازداشت شده است.

رضا صابری، پدر اين روزنامه‌نگار که مقیم آمريکاست به « اِن ‌پی‌آر» گفت آخرين تماسی که با دخترش داشته ۱۰ فوريه، ۲۲ بهمن‌ماه گذشته، بوده است. وی افزود در اين تاريخ رکسانا از محل نامعلومی به او تلفن زده و اطلاع داده که زندانی شده است.

خانم صابری، در همين تماس تلفنی، گفته است که او را به اتهام داشتن يک بطری شراب بازداشت کرده اند.

آقای صابری می‌گوید: هنوزمعلوم نيست که دخترش در کجا و به چه اتهامی زندانی است. او دلیل سکوت خود تا این لحظه را « امیدواری به آزادی دخترش » ذکر کرده است.
به نوشته وب‌سایت‌های خبری، دولت ایران بیش از یک سال پیش پروانه کارخانم صابری را لغو کرده ، اما او تا زمان بازداشتش، همچنان اجازه داشته است که گزارش‌های کوتاه تهیه کند.

خانم صابری از پدری ايرانی و مادری ژاپنی در ایالت داکوتای شمالی در آمريکا متولد شده است.
« کميته حمايت از خبرنگاران» ايران را ششمين زندان عمده خبرنگاران در سال ۲۰۰۸ خوانده است. بگفته همین کمیته: جمهوری اسلامی بيش از ۳۰ خبرنگار را در سال ۲۰۰۸ در ايران بازداشت و زندانی کرده است.

XS
SM
MD
LG