لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۱۲

وزیر خارجه ی عراق می گوید اختلافات مرزی ایران و عراق همچنان حل نشده مانده است


خبرگزاری رویترز به نقل از هوشیار زیباری وزیر خارجه ی عراق گزارش داد، ایران و عراق همچنان به طور جدی برای تعیین مرزهای آبی و خاکی اختلاف دارند. رویترز می افزاید این سخنان آقای زیباری نشان می دهد که علیرغم گسترش روابط تهران و بغداد، دو کشور موفق به حل اختلاف های قدیمی خود نشده اند.

وزیر خارجه ی عراق در گفت و گو با تلویزیون عراق گفته است «بغداد همچنان بر سر مسئله ی شط العرب (اروندرود) با ایران مشکل دارد و مدت زیادی است که در صدد است که اهمیت این موضوع را به ایران منتقل کند تا از بروز مشکلات در آینده جلوگیری شود».

قرارداد مرزی الجزاير در سال ۱۹۷۵ توسط محمدرضا پهلوی و صدام حسین معاون رييس جمهوری سابق عراق در آن زمان، و با ميانجيگری رييس جمهوری وقت الجزاير در الجزيره به امضا رسيد. اين قرارداد، مرز آبی ميان دو کشور در رودخانه اروند (شط العرب) را تعيين کرده است.

در آستانه جنگ ايران و عراق، صدام حسين رييس جمهوری وقت عراق، با پاره کردن اين قرارداد در برابر دوربين تلويزيون دولتی، آن را يکجانبه ملغی کرد و جنگی که هشت سال به طول انجاميد، ميان دو کشور آغاز شد. اين جنگ بيش از يک ميليون قربانی برجای گذاشت.
XS
SM
MD
LG