لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۵۵

خواست های فعالان مدنی در انتخابات ریاست جمهوری


گروه گسترده ای از فعالان جامعه مدنی ايران، با انتشار بيانيه ای نقطه نظرهای خود را درباره دهمين دوره انتخابات رياست جمهوری اعلام کردند.
امضاکنندگان که بسیاری از آنان از فعالان سرشناس حقوق مدنی ، وکیلان و حقوقدانان ، روزنامه نگاران و پژوهشگران ایرانی هستند، در این بیانیه از درپیش گرفتن «برخورد کنشگرانه‌ی مطالبه محور با فرايند و فضای انتخاباتی» سخن گفته اند.

امضا کنندگان، هدف از درپیش گرفتن چنین رویه ای را تلاش برای جایگزین کردن «گفتمان مطالبه محور به‌جای مشارکت بی‌قيد و شرط " و یا "تحريم از ابتدای فرايند انتخابات» اعلان کرده اند. این بیانیه با اشاره به آنچه «مطالبات عينی‌تر و ملموس‌ترِ عمومی و اولويت‌های مرحله‌ای اقشار جامعه» خوانده شده است، می افزاید :«این مطالبات در چارچوب خواسته‌های حداقلیِ» جامعه مطرح شده است.

در این بیانیه همچنین تصریح شده است که امضاکنندگان هنوز تصميم مشترکی برای مراحل بعدی انتخابات نگرفته اند و در اين مرحله تنها خواست های مشترکشان را مطرح کرده اند. این خواست ها زمینه هایی چون رفاه و عدالت، آزادی و حقوق بشر، روابط بین الملل، حقوق زنان و قومیت ها و دگراندیشان، کارگران ، معلمان و دانشجویان را دربرمی گیرد.XS
SM
MD
LG