لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۴۵

آمريکا تصميم کره شمالی به خروج از مذاکرات شش جانبه را محکوم کرد


ايالات متحده آمريکا اعلام ِ تصميم کره شمالی به کناره گيری از مذاکرات شش جانبه هسته يی و از سرگيری برنامه اتمی نظامی آن کشور را محکوم کرد.
کره شمالی در واکنش به بيانيه شورای امنيت سازمان ملل در نکوهش پرتاب راکت در آن کشور، در اوائل ماه جاری ميلادی، چنين تصميمی را اعلام کرده است.
هيلاری کلينتون وزير خارجه آمريکا می گويد: اين تصميم کره شمالی، پاسخی «غير ضروری» به تحوليست که او از آن به عنوان بيانيه قانونی و موجه شورای امنيت سازمان ملل برای ابراز نگرانی از پرتاب اخير راکت در کره شمالی يا د کرد.

خانم کلينتون گفت: اين اقدام را ما به چشم پاسخی غير ضروری، به بيانيه مشروع شورای امنيت، که بدليل نگرانی صادر شده است، می نگريم. و، واضح است که اميدواريم فرصتی پيش آيد تا در اين زمينه، نه تنها با همراهان و متحدانمان، که سرانجام، با خود کره شمالی بحث و مشورت کنيم.

پيش از اين گفته های خانم کلينتن، آژانس بين المللی انرژی اتمی اعلام کرده بود که پيونگ يانگ فرمان به خروج تمامی بازرسان آن آژانس از کره شمالی داده است. شورای امنيت سازمان ملل دوشنبه گذشته ، پرتاب راکت دوربرد کره شمالی را، به عنوان نقض قطعنامه های سازمان ملل در ممنوعيت چنين آزمايش هايی، باتفاق آراء محکوم کرد.
کره شمالی روز سه شنبه گذشته اعلام کرد که تاسيسات اتميش را بار ديگر راه اندازی می کند، و از دور گفت و گوهای شش جانبه، که هدف آن وادار ساختن پيونگ يانگ به برچيدن برنامه هسته يی کره شمالی است، بيرون می رود.
XS
SM
MD
LG