لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۴۵

وزير خارجه گرجستان با وزير خارجه آمريکا در واشينگتن ديدار کرد


گريگول واشادزه، (Grigol Vashadze) وزير خارجه گرجستان با هيلاری کلينتون وزير خارجه آمريکا در واشينگتن ديدار کرده است. خانم کلينتون در ابراز نظری کوتاه در وزارت خارجه آمريکا گفت: محور اين ديدار، راه های تقويت مشارکت تفليس – واشينگتن، و پشتيبانی آمريکا از استقلال و دموکراسیِ گرجستان بود.

خانم کلينتون هنگام استقبال از وزير خارجه گرجستان گفت: ما حضور وزير خارجه گرجستان را در اين جا، در مقطعی بسيار چالشگرانه در تاريخ دموکراسی نوپای آن کشور، گرامی می داريم اما درباره رشته يی از مسائلی که برای روابط دو جانبه ما با يک ديگر بسيار اهميت دارد، و بر پشتيبانی ِ قاطع ما از استقلال و دموکراسی گرجستان نيز تاکيد می گذارد، گفت و گو خواهيم کرد، و به جست و جوی راه هايی خواهيم پرداخت که مشارکت ما را گسترش و عمق بيشتری ببخشد.

خانم کلينتون به اعتراضات مخالفانی که در شش روز اخير خواهان کناره گيری ميخائيل ساکاشويلی از رياست جمهوری گرجستان شده اند، هيچ اشاره يی نکرد.
مخالفان آقای ساکاشويلی را به کاربرد روش های اقتدارگرايانه، و نيز به سوء مديريت در جنگ ماه اوت گذشته ميان روسيه و گرجستان، بر سر «اُسِت جنوبی» متهم کرده اند.
آمريکا و گرجستان حدود سه ماه پيش موافقتنامه يی برای مشارکت استراتژيک با يک ديگر امضا کردند که چارچوب ِ هدف های همکاری ميان واشينگتن و تفليس را مشخص می سازد، و از نامزدی ِ گرجستان برای عضويت در سازمان آتلانتيک شمالی، «ناتو»، حمايت می کند.
XS
SM
MD
LG