لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۳۰

کره شمالی از کارشناسان آمريکايی خواسته خاک آن کشور را ترک کنند


آمريکا می گويد: پيونگ يانگ به آن دسته از کارشناسانش که در تاسيسات اتمی اصلی و عمده کره شمالی مشغول به کار هستند، دستور داده است که خاک آن کشور را ترک کنند، و بدين ترتيب، تشنجی را که اوائل ماه جاری ميلادی، در پی شليک يک راکت کره شمالی بر فراز ژاپن، متحد آمريکا، آغاز شد، تشديد کرده است.

رابرت وود سخنگوی وزارت خارجه آمريکا می گويد: مسوولان آمريکايی ِ ناظر بر عمليات برچيدن ِ نيروگاه هسته يی يونگبيون YONGBYON ، هم اکنون گرم ِ تدارک برای خروج از کره شمالی اند. ِ آقای وود دستور اخراج اين عده را «گامی به عقب» خواند که کره شمالی را بيش از آن چه هست منزوی خواهد کرد.

آقای وود گفت: اين گامی به عقب است و واضح است که ما از اين قضيه نگرانيم. اما، بار ديگر، کره شمالی بايد عواقب ِ ناشی از اتخاذ چنين تصميماتی را تحمل کند.رهبران کره شمالی ]بر اثر چنين تصميماتی[ صرفاً خود را بيش از پيش منزوی می کنند.

آژانس بين المللی انرژی اتمی نيز می گويد: کره شمالی از بازرسان آن آژانس خواسته است که با برداشتن مهر و موم، و دوربين ها در آن مجتمع هسته يی، از آن کشور بيرون بروند. يکی از ديپلمات های نزديک به «آژانس» می گويد: کره شمالی بازرسان آن آژانس را از يونگ بيون اخراج کرده است.

اين اخراج در حالی انجام می گيرد که پيونگ يانگ از جامعه بين المللی، بدليل محکوم خواندن پرتاب يک راکت، خشمگين است. بگفته مسوولان کره شمالی: اين راکت که يازده روز پيش پرتاب شد، ماهواره يی را در مدار زمين قرار داده است.
XS
SM
MD
LG