لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۱۷

آمريکا خواستار هماهنگی جهانی در پيکار با دزدان دريايی شد


هيلاری کلينتون وزير خارجه آمريکا خواستار هماهنگی بين المللی در راه پيکار با دزدان دريايی در منطقه ی ِ شاخ آفريقا شد و اعلام کرد که نماينده يی را راهی کنفرانس ِ کشورهای ياری دهنده مالی به سومالی خواهد کرد تا اقدامات جديد برای پيکار با راهزنان دريايی را پی گيری کند.

خانم کلينتون می گويد: خطر ِ رو به گسترش حملات دزدان دريايی در قلمرو آبی سومالی، نيازمند راهبردهای نوينی است تا بر پايه آن ها، راهزنان را بتوان تحت تعقيب قانونی قرار داد، زندانی کرد، دارايی های پولی آن ها را رديابی، شناسايی و مسدود ساخت، و آزادی کشتی هايی را که همچنان در آن منطقه گرفتارند، تامين کرد.

دزدان دريايی ِ مجهز به سلاح های سنگين و بر آمده از کشور دچار بی قانونی، وهرج و مرج ِ سومالی، اخيراً، بگونه يی روز افزون، به کشتی های تجاری در خليج عدن حمله می برند، چندين کشتی و شناور ِ ديگر را اشغال می کنند، و با گروگان گرفتن صدها تن، در ازای ِ آزادی آنان، ميليون ها دلار دريافت می کنند. از يکشنبه گذشته که تک تيراندازان ِ چابکدست نيروی دريايی آمريکا سه راهزن دريايی ِ اهل سومالی را کشتند، و ناخدای آمريکايی يک کشتی را، در پی پنج روز اسارت، از چنگ اين دزدان نجات دادند، از شمار حملات راهزنان ياد شده به کشتی ها در قلمرو آبی سومالی تا کنون کاسته نشده است.
XS
SM
MD
LG