لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۲۵

در مراسم روز جهانی کارگر در استانبول درگيری های روی داد


امروز روز اول ماه مه، روزجهانی کارگر است. به همين مناسبت اتحاديه های کارگری، احزاب، و فعالان چپ گرا در برخی کشورها مراسمی را برگزار کردند.
در ترکيه چند هزار تن از اعضای اتحاديه های کارگری و فعالان چپ، در استانبول گردهم آمده و بيانيه های را خواندند. در جريان برگزاری اين مراسم، ميان صدها تن از تظاهرکنندگان و نيروهای امنيتی در ميدان تقسيم در مرکز استانبول درگيری هايی روی داد.
پارلمان ترکيه روز چهارشنبه اين هفته، در مصوبه ای، اول ماه مه را بارديگر روز تعطيل عمومی اعلام کرد.
در مسکو هزاران تن از اعضای اتحاديه های کارگری نيمه دولتی و هوادارن حزب حاکم «روسيه متحد»، وابسته به ولاديمير پويتن، ضممن اعلام حمايت خود از دولت، خواستار رسيدگی به مطالباتشان شدند. چند هزارتن از هواداران حزب کمونيست نيز با راهيپمائی در مسکو، خواهان کناره گيری دولت بودند. آنها شعارهائی را در حمايت از جوزف استالين می دادند.

در تهران نيز چند هزار تن از کارگران بدعوت خانه کارگر، تشکيلات نيمه دولتی کارگری، در ساختمان اين تشکيلات تجمع کردند.
ابولقاسم سرحدی زاده، وزير کار دولت ميرحسين موسوی، ضمن حمايت از کانديداتوری او در انتخابات رياست جمهوری خردادماه ، گفت که ميرحسين موسوی می تواند از عهده مطالبات صنفی کارگران بر آيد.
وزير کار سابق ايران، افزود «تنها تشکلی که از ابتدای پيروزی انقلاب، تاکنون فعاليت های اصيل حزبی خود را حفظ کرده، خانه کارگر است.» او خواستار اختصاص کرسی های بيشتری در مجلس به کارگران شد.
XS
SM
MD
LG