لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۹:۴۳

پاریس و رم خواستار تجدید نظر در پیمان شنگن شدند


در پی بگومگو بر سر مهاجرت هزاران تن از شمال آفریقا به اروپای غربی، سیلویو برلوسکُنی، نخست وزیر ایتالیا، و نیکلا سرکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، روز سه شنبه، امروز، در بیانیه یی مشترک، خواستار تجدید نظر در پیمان «مرزهای باز» در اتحادیه اروپا، و سختگیری بیشتر در این زمینه شدند.


آقای برلوسکنی، در پی گفت و گوهایش با آقای سرکوزی در رم، پایتخت ایتالیا، در کنفرانسی خبری اعلام کرد که بعقیده او، و میهمان فرانسویش، برای «پیمان ِشنگن»، در اوضاع فوق العاده، باید استثنائاتی قائل شد.
این دو رهبر، در نامه یی خِطاب به رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا، خواستار اصلاحاتی در پیمان شنگن شدند.
بدنبال موافقت رم با صدور پروانه اقامت موقت برای هزاران شهروند کشورهای شمال آفریقا، و عملاً آزاد گذاشتن آنان برای سفر به منطقه بی مرز کشورهای عضو پیمان «شنگن»، روابط فرانسه و ایتالیا آسیب دید و رو به سردی رفت. پاریس رم را متهم کرده است که با دادن اجازه عبور ترانزیت به هزاران پناهجو، می کوشد تا از زیر بار مسوولیتهایی که دارد، شانه خالی کند. از سوی دیگر، ایتالیا از این که با مشکل این پناهجویان باید یکتنه دست و پنجه نرم کند، شکایت دارد.
در سال جاری، تا کنون، نزدیک به بیست و پنجهزار مهاجر، که بیشرشان تونسی هستند، و از ناآرامی ها در شمال آفریقا گریخته اند، در جنوب ایتالیا انبوه شده اند.
XS
SM
MD
LG