لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۳۰

وزيرخارجه آمريکا: اميدوارم نتيجه انتخابات ايران بيانگر اراده مردم باشد


در پی اعلام نتيجه انتخابات ايران، آمريکا و کشورهای اروپايی هنوز بطور رسمی به آن واکنشی نشان نداده اند. هيلاری کلينتون، وزير خارجه آمريکا در پاسخ به خبرنگاران در کانادا فقط گفت که آمريکا نتيجه انتخابات ايران و تحولات پيرامون آن را زير نظر دارد و اميدوار است که نتيجه آن بيانگر اراده مردم ايران باشد.
هوگو چاوز، رئيس جمهوری ونزوئلا نخستين رهبريک کشور خارجی بود که پيروزی محمود احمدی نژاد را به او تبريک گفت.
عمرو موسی، دبير کل اتحاديه عرب ضمن تبريک گفتن به آقای احمدی نژاد، ابراز اميدواری کرد که دوره آينده رياست جمهوری احمدی نژاد، شاهد پيشرفت مناسبات ايران و کشورهای عرب و همکاری ايران در برقراری صلح و همچنين خلع منطقه از تمامی سلاح های کشتار جمعی و هسته ای باشند. حماس با ابراز شادی فراوان از پيروزی احمدی نژاد، ابراز اميدواری کرده است که جمهوری اسلامی به حمايت از حقوق فلسطينی ها ادامه دهد و به حماس برای شکستن تحريم غزه ياری رساند.
معاون وزارتخارجه اسرائيل گفت: نتيجه انتخابات ايران نشان می دهد که جامعه بين المللی بايد بی درنگ جلوی يک ايران هسته ای و حامی تروريسم را بگيرد.
جيمی کارتر ، از روسای جمهوری سابق آمريکا گفت از آنجائيکه همان شخص قبلی به رياست جمهوری انتخاب شده ، تاثيری بر سياست آمريکا ندارد اما بنظر او، با توجه به مخالفت های زيادی که با سياست های آقای احمدی نژاد شده، ممکن است خود او در مواضع اش تغييراتی دهد.
سخنگوی دولت عراق نيز گفت که اين کشور اميدواراست که روابط دوستانه با ايران را ادامه دهد و به رای مردم ايران احترام می گذارد.
وزير خارجه لبنان ابراز اميدواری کرد که پيروزی آقای احمدی نژاد در خدمت صلح و آرامش منطقه باشد.
ازگروههای وسازمان های ايرانی مخالفِ جمهور ی اسلامی در خارج از کشور، شورای مرکزی سازمان فدائيان خلق ايران (اکثريت) نتيجه انتخابات را «کودتای ولی فقيه، سپاه و راست افراطی» خوانده است.

XS
SM
MD
LG