لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۱۹

سفير بريتانيا در تهران، برای دومين بار، به وزارت امور خارجه احضار شد


سايمون گس Simon Gass، سفير بريتانيا در تهران، روز سه شنبه به وزارت امور خارجه احضار شد تا اعتراض دولت ايران را دريافت کند.

اين دومين احضار سفير بريتانيا به وزارت خارجه ايران در دو روز اخير است.

گوردون براون، نخست وزير بريتانيا، روز دوشنبه گفته بود دولت ايران بايد درباره انتخابات مناقشه برانگيز رياست جمهوری، به پرسشهای جدی پاسخ دهد.

وی همچنين گفته بود روش برخورد جمهوری اسلامی با بحران پس از انتخابات، ميتواند تعيين کننده مناسبات آينده تهران با جامعه بين المللی باشد.

وزارت امور خارجه ايران اظهارات گوردون براون، نخست وزير، و ديويد ميلی بند وزير امور خارجه بريتانيا، درباره انتخابات رياست جمهوری اسلامی را « گستاخانه و مداخله‌جويانه » توصيف کرده، و به آن اعتراض کرده است.

علاوه بر اين، وزارت امور خارجه ايران بازتاب رويدادهای ايران در رسانه های بريتانيايی را « غيرواقعی، مغرضانه و شيطنت آميز » ميداند و بريتانيا را به دخالت در امور داخلی ايران متهم ميکند.

کاردار سفارت جمهوری چک در تهران، که کشورش رياست دوره ای بر اتحاديه اروپا را برعهده دارد، نيز روز سه شنبه به وزارت امورخارجه ايران احضار شد و اعتراض جمهوری اسلامی به موضعگيری اتحاديه اروپا را دريافت کرد.

دولت ايران اتحاديه اروپا و کشورهای عضو آن را نيز به مداخله در امور داخلی ايران متهم کرده است.

اتحاديه اروپا از تهران خواست عليه معترضان به نتايج انتخابات اخير در ايران به خشونت متوسل نشود و ابراز اميدواری کرده است که اراده مردم، محترم شمرده شود.
XS
SM
MD
LG