لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۱۹

باراک اوباما سرکوبی "بیرحمانه" معترضان را در ایران محکوم کرد


رئیس جمهوری آمریکا برخورد خشونت بار با تظاهرکنندگان معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران را " ظالمانه" و " تحمل ناپذیر" خواند.
آقای اوباما که در کنفرانس خبری مشترکی در کاخ سفید، همراه با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، به سوال های خبرنگاران پاسخ می داد، شجاعت معترضان را ستود.
آقای اوباما گفت:" امروز همه ما با یک صدا سخن می گوییم. از حقوق مردم ایران برای برگزاری تجمع ، برای آزادی بیان، و برای شنیده شدن صدایشان می گوییم - که همه خواست هایی جهان شمول اند، ودلیری آنان در برابر این بیرحمی گواهی ست بر صبر و استقامت آنان در طلب عدالت. خشونتی که بر آنان رفته است ظالمانه است. و به رغم تلاش های حکومت برای جلوگیری ازآن که جهان شاهد این خشونت باشد، ما آن را می بینیم و محکوم می کنیم. "
این سخنان اوباما در پی فراخوان رهبران گروه هشت ایراد می شود. گروه هشت امروز در بیانیه ای از مقام های ایران خواسته است فورا به خشونت ها پایان دهند و نتایج انتخابات را آن گونه که نشان دهنده اراده مردم ایران باشد، اعلام کنند.
این در حالی ست که امروز، احمد خاتمی، در نماز جمعه تهران خواستار برخورد بیرحمانه با سران ناارامی ها شد.
رسانه های دولتی ایران از کشته شدن دست کم بیست نفر در جریان تظاهرات عظیم خیابانی اخیر ،که دراعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفته است، خبر داده اند.


XS
SM
MD
LG