لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۱۷

اوباما: مطمئنم دادگاه متهمان یازدهم سپتامبر عادلانه برگزار خواهد شد


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا می گوید مطمئن است متهمان اصلی حملات تروریستی یازدهم سپتامبر با رعایت کامل مقررات و عادلانه محاکمه خواهند شد.
اریک هولدر، وزیر دادگستری آمریکا دیروز اعلام کرد که قرار است خالد شیخ محمد و چهارتن دیگر از متهمان اصلی حملات تروریستی یازدهم سپتامبر برای محاکمه از بازداشتگاه گوانتانامو به نیویورک فرستاده شوند. او همچنین گفت دادستانی برای این عده تقاضای مجازات اعدام خواهد کرد.
ارتش آمریکا می گوید خالد شیخ محمد به سازماندهی حملات تروریستی یازدهم سپتامبر ِ سال 2001 به آمریکا اقرار کرده است. در آن حملات نزدیک به 3 هزار نفر کشته شدند. دادگاه متهمان در نزدیکی محل برج های دو قلوی تجارت جهانی در نیویورک برگزار می شود که در جریان برخورد دو هوایپمای مسافری به آنها، ویران شدند.
محاکمه این متهمان در دادگاهی غیر نظامی در داخل خاک آمریکا گامی عمده در بستن بازداشتگاه گوانتانامو بشمار می رود. باراک اوباما در جریان تبلیغات انتخاباتی خود برچیدن این بازداشتگاه را یکی از اولویت های برنامه دولت خود اعلام کرده بود.
بسیاری از جمهوری خواهان با برگزاری محاکمه این افراد در داخل آمریکا مخالفند و معتقدند که اینکار امنیت مردم را به مخاطره می اندازد.
XS
SM
MD
LG