لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۲۹

رئیس قوه قضائیه ایران از اعدام دو متهم به محاربه دفاع کرد


رئیس قوه قضائیه ایران با تأکید دوباره بر عزم دستگاه قضایی در برخورد با آنچه «گروه‌های محارب» نامید، در مورد اعدام آرش رحمانی‌پور و محمدرضا علی‌زمانی گفت «در تمام مراحل رسیدگی [به پرونده این افراد] قانون آئین دادرسی کیفری در مورد آنان دقیقاً اجرا و رعایت شد».
آرش رحمانی‌پور و محمدرضا علی‌زمانی دو متهمی بودند که به رغم آنکه به گفته وکلایشان پیش از برگزاری انتخابات دستگیر شده بودند، در جریان محاکمه‌های انتخاباتی به اعدام محکوم شدند و دستگاه قضایی ایران پنجشنبه گذشته حکم اعدام آنها را به اجرا گذاشت.
سخنان آقای لاریجانی به فاصله چند روز پس از اجرای حکم اعدام آرش رحمانی‌پور و محمدرضا علی‌زمانی، در نشست مسئولان قضایی بیان شده است.
اعدام این دو متهم با انتقادهای شدیدی در داخل و خارج ایران روبه‌رو شد. از جمله جبهه مشارکت، حزب عمده اصلاح‌طلب حامی میرحسین موسوی، در نامه‌ای سرگشاده به صادق لاریجانی، رئیس دستگاه قضایی ایران، خواستار پاسخگو بودن او در این زمینه شد. جببه مشارکت افزود که اجرای حکم اعدام اين دو نفر شائبه اثرپذيری قوه قضائيه ايران را از -- به توصیف این تشکل -- «تندروانی که ثابت کرده‌اند به هيج وجه خواهان آرامش فضای سياسی کشور نيستند، تقويت کرد».
پیش از این نسرین ستوده وکیل آرش رحمانی‌پور، در مصاحبه‌های مختلف تصریح کرده بود که برخلاف ادعای دادستانی، موکلش در فروردین ماه امسال، دو ماه پیش از انتخابات، بازداشت شده بود؛ همچنین محمد سیف‌زاده وکیل دادگستری پیش از این گفته بودکه محمد رضا علی‌زمانی نیز در اردیبهشت بازداشت شده بود و نه در رویداد‌های پس از انتخابات.

XS
SM
MD
LG