لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۰۱

موج جديد اعدام ها در ايران


( لطفا با توجه به قوانين انتشار نظرات که در سمت چپ اين صفحه نوشته شده، نظرات خود را برای ما بفرستيد)

آيت الله احمد جنتی، دبير شورای نگهبان و امام جمعه موقت تهران با تشکر از نيروی انتظامی و قوه قضاييه برای اعدام های اخير کسانی که از آنها به عنوان «اشرار، اراذل و اوباش» ياد شده، گفت:« اگر حضرت علی (ع) بود بيشتر از اين تعداد اشرار را اعدام می ‌كرد. ايشان سازشكار با اشرار و مختل كنندگان امنيت جامعه نبود.»

وی روز جمعه، پنجم مرداد ماه، در خطبه های نماز جمعه تهران افزود اعدام اخير اشرار از بهترين اقدامات انتظامی، سياسی و فرهنگی بود.

آقای جنتی گفت:« اگر امنيت در كشور وجود نداشته باشد حكومت اسلامی معنا پيدا نمي‌كند و هيچ گاه به اهداف خود دست نمی ‌يابد.»

چند روز قبل نيز، غلامعلی حداد عادل، رييس مجلس شورای اسلامی با حمايت از اعدام های صورت گرفته، خواستار تداوم اين روند شد.

پيشتر سعيد مرتضوی، دادستان عمومی و انقلاب تهران روز يکشنبه، ۳۱ تير اعلام کرده بود:«۱۶نفر از اراذل و اوباش دستگير شده مشهور تهران که مرتکب تجاوز به عنف، شرارت و آدم ربايی شده بودند، اعدام شدند.»

دادستان عمومی و انقلاب تهران، اتهام اعد ام شدگان را که از آنها به عنوان اراذل و اوباش نام برد، شرارت ، زورگيری، تجاوز به عنف، قمه کشی و آدم ربايی توصيف کرد.

سعيد مرتضوی همچنين خبر داد که برای ۱۷ نفر ديگر نيز درخواست صدور حکم اعدام شده است.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی از اواخر اردیبهشت ماه گذشته طرحی را با افرادی که از آن به عنوان «مقابله با ارذل و اوباش» نام برده است به مرحه اجرا درآورد.

اين اعدام ها، به صورت گسترده ای در رسانه ها بازتاب يافته است و حتی تلويزيون جمهوری اسلامی، فيلمی را نمايش داد که در آن، دقايقی پيش از اعدام با محکومان مصاحبه شده بود.

ايران يکی از بالاترين آمارهای اعدام را در جهان به خود اختصاص داده است و بسياری از اعدام ها، در ملاء عام صورت می گيرد.

نظر شما درباره صدور و اجرای حکم اعدام در ايران چيست؟ شما درباره نحوه اجرای اعدام های دسته جمعی، اعدام در ملاء عام و بازتاب گسترده آن در رسانه های همگانی چه فکر می کنيد؟

لطفا نظرات خود را کوتاه و به فارسی و با در نظر گرفتن قوانين انتشار نظرات، که در سمت چپ همين صفحه می توانيد آنها را بخوانيد برای ما بفرستيد.

دیدن نظرات (۳۲۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG