لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ تهران ۲۳:۱۰

( لطفا با توجه به قوانين انتشار نظرات که در سمت چپ اين صفحه نوشته شده، نظرات خود را برای ما بفرستيد)

روز چهارشنبه، دهم اکتبر، روز جهانی مبارزه با اعدام در سراسر جهان است.

بر اساس گزارش مجامع بين المللی در حال حاضر بيش از ۲۰ هزار نفر در جهان در انتظار اعدام به سر می برند و به رغم اينکه شمار افراد اعدام شده در سال ۲۰۰۶ نسبت به سال قبل از آن کاهش محسوسی داشته است ولی هنوز ميزان اعدام ها «نگران کننده» توصيف شده است.

سازمان عفو بين الملل، در گزارش های خود پيرامون وضعيت اعدام می گويد که در سال ۲۰۰۶ ميلادی، يک هزار و ۵۹۱ اعدام ثبت شده است که ۹۱ درصد تمامی اعدام های سراسر کره زمين، تنها در شش کشور رخ داده است.

اين سازمان، مجازات اعدام را« بی رحمی کامل، غير انسانی و تنبيهی توهين آميز» توصيف کرده که هيچ گاه به اجرای عدالت يا کاهش جرم، ختم نمی شود.

در اين ميان در ايران ميزان اعدام ها بر خلاف روند جهانی آن نه تنها کاهش نيافته است بلکه بيشتر نيز شده است و در تابستان سال جاری تعداد بيشتری از افراد متهم به دار آويخته شدند.

اعدام در جهان به يکی از مسائل بحث برانگيز ميان فرهنگ ها و اديان مختلف تبديل شده است و مخالفان و موافقان بسياری را به بحث و جدل با يکديگر برانگيخته است.

شما به مسئله اعدام در جهان و ايران چگونه فکر می کنيد؟ آيا اعدام يک ابزار ضروری برای اجرای عدالت و مبارزه با خشونت است يا اينکه اين روند تاکنون تاثيری در کاهش ميزان جرايم و جرم و جنايت در جهان نداشته است؟

اگر موافق هستيد دلايل خود را بنويسيد و اگر با اعدام مخالف هستيد به نظر شما چه جايگزين ديگری برای آن وجود دارد و چگونه می توان با اين پديده مخالفت کرد؟

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG