لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۴۷

آغاز خاموشی های گسترده؛ نظر شما؟


وزير نيرو: دليل کمبود برق خشکسالی و عدم صرفه جويی مردم در استفاده از برق است.

جيره بندی برق از اول تير ماه در سراسر کشور آغاز شد. بنابر اعلام شرکت توانير که مديريت توزيع برق در ايران را بر عهده دارد، هر منطقه در سراسر شهرها و استان های کشور، به استثنای خراسان رضوی، روزانه برق در دو نوبت دو ساعته و در مجموع ۴چهار ساعت از ۲۴ ساعت شبانه روز قطع می شود.

وزير نيرو در ۷ خرداد سال جاری اعلام کرد که دليل کمبود برق خشکسالی و عدم صرفه جويی مردم در استفاده از برق است.

پرويز فتاح به خبرگزاری ها گفته بود که علت اصلی کمبود برق کاهش استفاده از نيروگاه های آبی است،اما «نيروگاه های حرارتی نيز در دست تعميرند و به همين دليل نمی توان برق آنها را را وارد مدار کرد.»

وی همچنين افزايش مصرف برق نسبت به سال گذشته را بين هشت تا ۱۱ درصد اعلام کرده ، و وعده داده بود که تا حد امکان جيره بندی برق اعمال نخواهد شد.

اما در پايان خرداد ماه، محمد علی وحدتی، مدير عامل شرکت توانير، از اعمال جيره بندی برق با اعلام قبلی در اغلب استان های کشور خبر داد.

به گفته محمد علی وحدتی «سهميه خاموشی های برق هر استان متناسب با ميزان کمبودها مشخص شده و به صورت منطقه ای اعمال می شود.»

برخی ديگر از کارشناسان صنعت برق نيز «مديريت ضعيف و عدم استفاده از تمام ظرفيت توليد برق در کشور» را عامل کمبود برق عنوان کرده اند.

در اين ميان روزنامه تهران امروز که شامگاه شنبه توقيف شد، «تيتر اول» آخرين شماره خود را به خاموشی ۴ ساعته برق در مناطق مختلف کشور، و آغاز جيره بندی اختصاص داد و به نقل از مدير شرکت توانير نوشته بود جيره بندی روزانه و قطع ۴ ساعته برق در تمامی مناطق « بر اساس درخواست مشترکان و برای اعمال مديريت برق انجام شده است.»

برخی ناظران نيز از دخالت انگيزه های سياسی دولت در خصوص قطع برق سخن گفته، و احتمال داده اند که خاموشی های تا اين حد گسترده و سراسری برای تفهيم ضرورت حمايت از دولت در پرونده هسته ای اعمال می شود.

در مورد جيره بندی برق چه فکر می کنيد؟ آيا جيره بندی برق را ناشی از عدم مديرت صحيح می دانيد ، يا اعمال تحريم و عدم سرمايه گذاری در ساخت نيروگاه های جديد؟

به نظر شما خشکسالی در ايران تا چه حد بر کاهش توليد برق موثر است؟ فکر می کنيد چرا با گذشت ۱۵ سال از آخرين سال هايی که ايران با کمبود برق مواجه بود، بار ديگر قطع و جيره بندی برق به اجرا در آمده است؟

دیدگاه شخصی خود را در ستون سمت چپ بنویسید و آن را با دیگر شهروندان به اشتراک بگذارید.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG