لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۱۳

گفت و گوهای صلح پاکستان و هند آغاز شد


برای نخستین بار پس از آغاز گفت و گوهای صلح میان هند و پاکستان در اوائل سال جاری میلادی، وزیران خارجه این دو کشور در دهلی نو، پایتخت هند، با یکدیگر دیدار کردند.

«اس. ام. کِرِیشنا» S. M. Krishna وزیر خارجه هند، و حنا ربانی کَر، Hina Rabbani Khar جوانترین و نخستین بانوی وزیر خارجه پاکستان، خواستار ایجاد فضایی جدید برای همکاری با یکدیگر شدند و تاکید کردند که ترمیم روابط دو جانبه اسلام آباد و دهلی نو، و کاهش تشنج در این منطقه ناآرام را وظیفه خود می دانند. خانم «ربانی کَر» تاکید کرد که پاکستان و هند نباید گروگان گذشته های خود باشند.

گفت و گوهای صلح میان این دو همسایه مجهز به سلاح های هسته یی، زمستان گذشته، در حالی آغاز شد که سه سال پیش، در پی کشته شدن ۱۶۶ تن در حملاتی تروریستی به شهر مُمبِی، بمبئی سابق، دهلی نو از دور پیشین این گفت و گوها کناره گیری کرده بود. سران هند ستیزه جویان اسلامگرای مستقر در پاکستان را عامل این حملات مرگبار خوانده اند.

مالکیت کشمیر، ایالت عمدتاً مسلمان نشین واقع در دامنه های کوهسار هیمالیا، مهمترین مشکل در روابط اسلام آباد و دهلی نو از زمان استقلال هند و پاکستان در سال ۱۹۴۷ تا کنون بوده است. هواداران جدایی از هند، از سال ۱۹۸۹ گرم جنگ با نیروهای زیر فرمان دهلی نو بوده اند.

XS
SM
MD
LG