لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۳۷

معاون وزیر کشور از تقسیم بندی استانهای ایران به پنج منطقه خبر داد


جواد ناصریان معاون وزیر کشور ایران اعلام کرد این وزارتخانه استانهای سی و یک گانه ایران را بر حسب وجوه مشترک و همجواری به پنج منطقه تقسیم کرده است.

در سایت رسمی وزارت کشور که این گفته ها در آن بازتاب یافته هدف از این تقسیم بندی «هم افزایی، انتقال تجربه، تبادل اطلاعات و توسعه منطقه ای» ذکر شده است.

به گفته جواد ناصریان با این تقسیم بندی به جای این که استانها برای رفع مشکلات به تهران رجوع کنند مسائل مشترک خود را با استانهای همجوار در میان گذاشته و به راه حل مناسب می اندیشند.

وی گفت جلسات استانهای تقسیم شده به صورت چرخشی و هر دو ماه یک بار در استانهای زیر مجموعه هر منطقه برگزار می شود و ریاست جلسه با استاندار میزبان است.

به گفته معاون وزیر کشور در امور توسعه و منابع انسانی، دبیر ثابت این مناطق پنج گانه، تهران، اصفهان، آذربایجان شرقی، کرمانشاه و خراسان رضوی هستند.

شماری از کارشناسان توسعه سیاسی و اقتصادی ایران در بیش از نیم قرن اخیر، «تمرکززدایی» را از لوازم پیشرفت کشور، کاهش نابرابری ها میان تهران و دیگر کلان شهرها، جلوگیری از رشد ناموزون پایتخت و مشارکت بیشتر شهروندان در امور استانی، شهری و محلی خود دانسته اند.
XS
SM
MD
LG