لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۱۷

محور گفتگوهای ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی، چاشنی‌های انفجاری عنوان شد


رییس سازمان انرژی اتمی ایران در یک کنفرانس خبری با مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت در دیدار دو طرف موضوع چاشنی‌های انفجاری مورد بررسی قرار گرفته است و طرف ایرانی به تمام سوالات درباره‌ی این موضوع پاسخ داده است. علی اکبر صالحی ابراز امیدواری کرد که با تایید این موضوع توسط آژانس، راه برای اقدامات آتی گشوده شود.

دلایل ایران برای انجام تحقیقاتی بر روی چاشنی‌های انفجاری موضوع یکی از موارد توافق دوم ایران با آژانس بود، که هنوز به تایید این نهاد بین المللی نرسیده است.

آژانس عصر یکشنبه در بیانیه‌ای در این باره گفته است که ایران مدارکی خود را ارائه داده و آژانس باید « همه موضوعات مربوط به اقداماتِ گذشته از جمله چاشنی‌های انفجاری را در یک نظام کلی بررسی کند».

ایران همچنین توافق سومی را با آژانس به امضا رسانده که علی اکبر صالحی روز یکشنبه گفت برخی از موارد این توافق در چارچوب توافق ایران با شش قدرت جهانی است که اقداماتی در راستای تحقق آنها صورت گرفته است.

این دومین سفر یوکیا آمانو مدیر کل آژانس به تهران در کمتر از یکسال است که او آن را «مفید» خوانده است. از آغاز به کار دولت یازدهم در ایران، این اولین دیدار او با حسن روحانی رییس جمهوری بود. بنا بر گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ایران، حسن روحانی در این دیدار گفته است، « توان موشکی ایران به هیچ عنوان و در هیچ سطحی قابل مذاکره نیست».

XS
SM
MD
LG