لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۲۵

چند نکته درباره تالاسمی


چند نکته درباره تالاسمی

-تالاسمی یکی از شایع‌ترین عارضه‌های ارثی در جهان است که کیفیت خون انسان را متاثر از خود می‌سازد؛ تعریف دیگر، تالاسمی مجموعه‌ای از اختلالات خونی‌ است که عامل ژنتیک دارد.

-تالاسمی و تاثیری که بر هموگلوبین می‌گذارد باعث می‌شود گلبول‌های قرمز خونِ ساخته‌شده در مغز استخوان نتواند شکل مناسبی بگیرد و در بدن فرد به خوبی عمل کند. نتیجه این امر کم‌خونی مزمن است.

-تالاسمی انواع مختلف دارد، بتا، آلفا، ای بتا و... با تاثیراتی تقریبا شبیه یکدیگر. اما در هر کدام از این موارد، بحث شدت و ضعف تالاسمی مطرح است. تالاسمی می‌تواند مینور (ضعیف) باشد یا ماژور (شدید) یا اینترمدیت (بینابین).

-موارد شدید تالاسمی می‌تواند فرم استخوان‌های فرد را تغییر دهد و گاه مانع رشد جسمی او شود.

-تالاسمی مینور اما آن‌قدر بر زندگی فرد تاثیر ندارد. فرد در این موارد تنها ناقل تالاسمی‌ست که می‌تواند ژن آن را به فرزند خود منتقل کند.

-تالاسمی در حال حاضر درمان قطعی ندارد. از تولد تا پایان زندگی فرد مبتلا، همراه اوست. با این وجود تالاسمی مدت‌هاست که دیگر عامل مرگ و میر نیست.

-پیشرفت‌های پزشکی در دهه‌های اخیر سرنوشت کسانی را که تالاسمی دارند، تغییر داده است. زمانی نه چندان دور، تالاسمی می‌توانست افراد را در سنین جوانی از بین ببرد، اما حالا کسانی که تالاسمی دارند با مراقبت‌های پزشکی ویژه می‌توانند عمری معمول، مانند همه داشته باشند.

-تعداد کسانی که تالاسمی دارند در جهان کم نیست. وبسایت جامعه تالاسمی بریتانیا عنوان می‌کند که ۷ درصد جمعیت جهان ژن تالاسمی داشته و سالیانه بیش از نیم میلیون نفر با این عارضه به دنیا می‌آیند.

-تالاسمی عارضه‌ای پرهزینه است که گاه مخارج هنگفتی را به خانواده‌ها تحمیل می‌کند. اما این همه ماجرا نیست. موارد شدید آن می‌تواند زندگی اجتماعی افراد را تحت تاثیر قرار ‌دهد و هزینه عاطفی سنگینی را به آنها و خانواده‌هایشان تحمیل کند.

XS
SM
MD
LG