لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۳۵

روسای جمهوری ایران و فرانسه به عباس کیا رستمی ادای احترام کردند


حسن روحانی رییس جمهوری ایران در پیامی در صفحه توی‌تر خود درباره درگذشت عباس کیا رستمی کارگردان سر‌شناس ایران و جهان نوشت که نگاه عمیق و متفاوت او دستاوردی ماندگار در سینما خواهد بود.


فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه نیز در پیامی که از سوی کاخ الیزه منتشر شد عباس کیارستمی را هنرمندی بزرگ خواند که سینمای جهان را به تفکر واداشت.


محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه نیزدر پیام تویتری و علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در صفحه فیس بوک خود، درگذشت عباس کیا رستمی را تسلیت گفتند.
درگذشت عباس کیارستمی، سینماگر برجسته ایران و جهان، همچنین با واکنش شماری از هنرمندان داخلی و بین‌المللی همراه شده است.
مارتین اسکورسیزی، فیلمساز برجسته آمریکایی، با ابراز تأثر عمیق از این خبر، عباس کیارستمی را «یکی از هنرمندان نادر» خواند که به گفته او «‌شناختی ویژه از جهان داشت.»
اصغر فرهادی، کارگردان ایرانیِ برنده اسکار هم که قرار بود برای دیدار از کیارستمی عازم فرانسه شود، این خبر را بسیار غمگین‌کننده خواند و گفت کیارستمی در زندگی‌اش و در سینمایش «عارفی مدرن» بود.
شماری از مؤسسات و نشریات معتبر سینمایی نیز عباس کیارستمی را از بزرگ‌ترین فیلمسازان عصر حاضر خوانده و از مرگ او ابراز تأثر کرده‌اند.
عباس کیارستمی که برای ادامه درمان بیماری‌اش بتازگی از تهران به فرانسه رفته بود عصر دوشنبه در ۷۶ سالگی در بیمارستانی در پاریس درگذشت.
علی آهنی، سفیر ایران در فرانسه گفته است سفارت جمهوری اسلامی در حال انجام اقداماتی برای انتقال پیکر این سینماگر فقید به ایران است.

XS
SM
MD
LG