لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۲۷

خبرگزاری فرانسه می گوید مصوبه جدید کنگره آمریکا می تواند مانع فروش هواپیماهای ایرباس به ایران شود


خبرگزاری فرانسه می گوید مصوبه جدید مجلس نمایندگان ایالات متحده درباره منع فروش هواپیماهای ساخت شرکت‌ بوئینگ به ایران، می تواند فروش هواپیماهای ایرباس به تهران رانیز متوقف کند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، به دلیل آنکه برخی از قطعات به کار رفته در تولید هواپیماهای ایرباس ساخت آمریکا است فروش این هواپیماها به ایران نیز نیازمند تایید واشینگتن است. مقام‌های فرانسوی حدود سه ماه پیش اعلام کرده بودند که قرارداد فروش بیش از ۱۱۴ فروند هواپیمای مسافربری ایرباس به ایران ، مراحل نهایی تایید از سوی اداره کنترل دارایی‌های خارجی آمریکا را می‌گذراند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز جمعه مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا را درباره منع فروش هواپیما از سوی بوئینگ به ایران، گروکشی جناح‌های داخلی آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری خواند و گفت واشینگتن موظف است، موانع اجرای توافق اتمی را رفع کند.

باراک اوباما پیش‌تر تهدید کرده بود که هرگونه طرحی که باعث تضعیف توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی بشود را وتو خواهد کرد. با این وجود اگر کنگره با اکثریت دو سوم بر مصوبه خود پافشاری کند وتوی رییس جمهوری آمریکا بلا اثر خواهد شد.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG