لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۰۵

وزارت امور خارجه می گوید عضویت در گروه «اقدام مالی » در دولت و مجلس قبل تصویب شده بود


بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید لایحه عضویت در گروه «اقدام مالی» FATF توسط دولت قبل به مجلس ارائه شده و مجلس پیشین آن را تایید کرده بود و ایران برای همکاری‌های بین‌المللی و بانکی در جهان، باید یک سری قواعد را رعایت کند.

او گفت سیستم بانکی ایران و وزارت خارجه دشواری‌ها و نگرانی‌هایی را در مورد آینده دارند اما این باعث نمی‌شود که به گفته آقای قاسمی «به خاطر ترس از مرگ، خودکشی کنیم».

موضوع توافق ایران با گروه «اقدام مالی» و گزارش‌ها درباره خودداری برخی بانک های ایرانی از همکاری با افراد و نهادهایی که تحت تحریم‌های بین‌المللی هستند، با واکنش تعداد زیادی از مقام‌های اصولگرای جمهوری اسلامی از جمله علی‌اکبر ولایتی مشاور ارشد رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل روبرو شده است.

روز دوشنبه رییس کل بانک مرکزی در نامه‌ای به مدیران بانک‌ها و موسسات اعتباری دستور داد که محدودیت یا قطع ارائه خدمات به اشخاص و نهادها، تنها باید بر مبنای قوانین ایران انجام شود.

گروه ویژه اقدام مالی در زمینه مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم در جهان فعالیت می‌کند. ایران که در سال‌های اخیر در لیست سیاه این گروه بوده، بر اساس توافقی یک ساله در تلاش برای عملیاتی کردن مقررات «برنامه اقدام» است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG