لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۳۱

روسیه می‌گوید که آمریکا به تعهدات‌اش در قبال آتش‌بس سوریه پایبند نیست


وزارت دفاع روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد که ایالات متحده سعی دارد تا با بازی‌های کلامی، عدم تمایلش به ایفای نقش در صلح سوریه را پنهان کند.

به گزارش رویترز در بیانیه وزارت‌خارجه روسیه آمده است آمریکا نقشی را که بر اساس طرح صلح پذیرفته، ایفا نمی‌کند و از جمله تفاوتی میان نیروهای میانه‌روی مخالف با بشار اسد و تروریست‌ها قائل نیست.

سه روز از اجرایی شدن طرح آتش‌بس سوریه می‌گذرد و سخنگوی وزارت دفاع روسیه مدعی است که تنها نیروهای ارتش سوریه آن را رعایت کرده‌اند و مخالفان میانه‌رو که تحت حمایت آمریکا هستند، حملات خود به مناطق غیرنظامی را افزایش داده‌اند.

روسیه روز گذشته نیز جداکردن شورشیان از تروریست‌ها را عاملی کلیدی برای موفقیت طرح آتش‌بس عنوان کرده بود.

روسیه و آمریکا بر سر تعریف گروه‌های تروریستی با هم اختلاف‌نظر دارند و گروه جبهه‌ فتح‌الشام (جبهه النصره‌ی سابق) یکی از اصلی‌ترین این اختلاف‌هاست.

مقام‌های آمریکا در روزهای گذشته نسبت به همکاری نظامی و اطلاعاتی این کشور با روسیه در مورد سوریه ابراز تردید کرده بودند. مسئله‌ای که مورد انتقاد روسیه است.

پس از الحاق کریمه به روسیه، کنگره‌ی آمریکا هرگونه همکاری نظامی با روسیه را ممنوع اعلام کرد و در حال حاضر تردیدهای بسیاری در موردهمکاری‌های نظامی و اطلاعاتی با روسیه مطرح است.

XS
SM
MD
LG