لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۰۵

یک نماینده مجلس: هودفر و رضائیان در زندان‌های ایران تنها آرامش دیدند


ابوالفضل حسن‌بیگی، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با رد «شکنجه» هما هودفر و جیسون رضائیان در ایران گفته با آنکه این دو علیه جمهوری اسلامی «سمپاشی» کردند٬ اما «به جز آرامش»٬ چیز دیگری در زندان‌های ما ندیدند و «همه جای دنیا اعتراف دارند که زندان‌های ایران یک مکتبخانه است.»

ابوالفضل حسن‌بیگی این اظهارات را روز جمعه (۲۳ مهر) در گفت‌و‌گو با شبکه اطلاع‌رسانی دانا مطرح کرده است.

خانم هما هودفر٬ استاد بازنشسته دانشگاه کنکوردیا در کانادا پنجم مهر ماهآزاد شد در حالی که عباس جعفری دولت‌آبادی٬ دادستان تهران پیش‌تر گفته بود که وی متهم است «در حوزه‌های فمینیسم و جرایم امنیتی ورود داشته است.»

وی پس از آزادی در گفت‌و‌گو با یک شبکه تلویزیونی در این کشور گفته بود که نیروهای امنیتی ایران او را در مدت بازداشت٬ «شکنجه روحی و روانی» کرده بودند.

جیسون رضائیان٬ خبرنگار آمریکایی ایرانی‌تبار نیز ۲۶ دی‌ماه سال ۹۴ همزمان با اجرایی شدن برجام و همراه با امیر حکمتی تفنگدار دریایی پیشین، سعید عابدینی، نوکیش مسیحی و نصرت‌الله خسروی رودسری، از زندان‌های ایران آزاد شدند.

دولت آمریکا نیز در قبال آزادی این چهار شهروند آمریکایی با آزادی هفت ایرانی زندانی در این کشور موافقت کرد.

ابوالفضل حسن‌بیگی درباره هودفر و رضائیان گفته که اتهام «جاسوسی» این دو نفر ثابت شده بود و جمهوری اسلامی بدلیل «رافت اسلامی» برای مبادله این دو زندانی با شماری از زندانیان ایرانی در آمریکا وارد مذاکره شد.

حسن‌بیگی با انتقاد از این دو که به محض «خروج از ایران اقدام به سمپاشی علیه نظام کردند»٬ مدعی شده که «این دو زندانی در کمال آرامش و سلامتی آزاد شدند و این لطف ایران بود که با آنها بر اساس رافت اسلامی رفتار شد.»

وی این دو را متهم کرده که «بعد از خروج زبانشان تغییر کرد که به خاطر این است که وجدان و انسانیت را نمی شناسند و از تقوا بویی نبرده‌اند.»

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزوده پس از آزادی هودفر و رضائیان «سرویس‌های امنیتی موساد و سیا به سراغ آنها رفته و به آنها فشار آورده و این افراد به عنوان یک سرباز اطاعت امر و شکایت کردند.»

جیسون رضاییان و خانواده‌اش روز دوشنبه ۱۲ مهرماه در یک دادگاه فدرال آمریکا از دولت ایران شکایت کردند. آقای رضاییان گفته که گروگان جمهوری اسلامی بوده است و در طول ۱۸ ماه زندان، مورد آزار روحی و جسمی قرار گرفته.

نماینده دامغان در واکنش به این اقدام رضائیان گفته که شکایت وی و سخنان خانم هودفر٬ «هیچ بار حقوقی ندارد. عمل و رفتار این دو نفر کاملا سیاسی است... این شکایات در ادامه حتی در مجامع بین الملل هم طرح شود راه به جایی نمی برد؛ چرا که حکم جاسوس در دنیا یکی از احکام سخت است.»

حسن‌بیگی در عین حال ایالات متحده را تهدید کرده که اگر از طریق این افراد بخواهد «بهانه‌گیری‌های خود را شروع کند ما هم می‌توانیم از طریق ۸۰ پرونده شکایت ایران علیه آمریکا٬ بهانه‌های متعددی را به دست بگیریم.»

وی زندان‌های آمریکا را از «بدترین نوع زندان‌ها» معرفی کرده که زندانیان در آنجا «متحمل بدترین شکجه‌ها می‌شوند»٬ و در عین حال گفته جیسون رضائیان و هما هودفر «به جز آرامش در زندان‌های ایران فضای دیگری نداشتند و همه جای دنیا اعتراف دارند که زندان‌های ایران یک مکتب‌خانه است نه زندان.»

این نماینده مجلس هیچ اشاره‌ای به این که چه کسی به گفته وی چنین «اعترافی» داشته٬ نکرده است.

وی که پیش از این نیز گفته بود قرار بوده در قبال آزادی جیسیون رضائیان، خبرنگار واشینگتن‌پست، آمریکا ۲۰ ایرانی زندانی در این کشور را آزاد کند اما «به تعهد خود پایبند نبوده»٬ بار دیگر این اظهاراتش را تکرار کرده است.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس از مقام‌های وزارت خارجه خواسته «این موضوع را در دستور کار خود قرار دهند و از ابزارهای لازم برای احقاق حقوق به حق ایران استفاده کنند.»

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG