لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۲۴

شورای امنیت سازمان ملل‌متحد درباره قطعنامه مربوط به استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه رای‌گیری می‌کند


شورای امنیت سازمان ملل‌متحد قرار است روز سه‌شنبه درباره یک قطعنامه رای گیری کند که حکومت سوریه را به اتهام استفاده از سلاح شیمیایی محکوم می کند و تحریم هایی را علیه برخی مقامات و سازمان های سوری اعمال می‌کند. این رای گیری که با فشار کشورهای آمریکا، بریتانیا و فرانسه انجام خواهد شد، علیرغم مخالفت روسیه دیگر عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد انجام می شود.

شورای امنیت در زمانی تصمیم به این رای‌گیری گرفته که گفتگوهایی با میانجیگری سازمان ملل‌متحد، با حضور گروه‌های سوری در جریان است.

روسیه اعلام کرده است قطعنامه‌ای که پیش نویس آن توسط آمریکا، فرانسه و بریتانیا تهیه شده را وتو خواهد کرد. روسیه تاکنون شش قطعنامه مطرح شده در شورای امنیت علیه سوریه را وتو کرده و عملا مانع هرگونه اقدام تنبیهی شورای امنیت علیه حکومت سوریه شده است.

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد از رویکرد روسیه در خصوص این پیش نویس انتقاد کرده است. در گزارش یک تیم بین المللی متشکل از سازمان ملل متحد و سازمان منع استفاده از سلاح‌های شیمیایی که در ماه‌های اوت و اکتبر سال گذشته منتشر شد، آمده بود که حکومت سوریه سه بار از گاز کلر علیه مخالفان استفاده کرده است. این گزارش همچنین اعلام کرده بود، گروه حکومت اسلامی (داعش) نیز از گاز خردل استفاده کرده است. دولت سوریه اتهامات مطرح شده علیه خود را رد کرده است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG