لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۲۰

ایران ایر می گوید خروج آمریکا از برجام تاثیری بر قرارداد ایران با بوئینگ نخواهد داشت


فرزانه شرفبافی، مدیرعامل شرکت هواپیمایی ایران ایر، در گفت‌وگو با روزنامه انگلیسی‌زبان «فایننشنال تریبون» چاپ ایران ابراز عقیده کرده است که اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا مجوز فروش هواپیماهای (بوئینگ) به ایران را صادر کرده است و اگر آمریکا از برجام خارج شود، این اقدام روی قرارداد بوئینگ با ایران اثری نخواهد گذاشت.

اظهارنظر خانم شرفبافی پس از نشست خبری وی با مدیران شرکت «ای‌تی‌آر» در روز پنجشنبه ششم مهر صورت می‌گیرد که همزمان با تحویل دو فروند دیگر از هواپیماهای ساخت این شرکت فرانسوی- ایتالیایی به ایران برگزار شد. ای‌تی‌آر در اردیبهشت ماه امسال چهار فروند دیگر هواپیما را به ایران تحویل داد که نخستین محموله از بیست فروند هواپیمای سفارشی ایران به این شرکت اروپایی از مدل ای‌تی‌آر ۶۰۰-۷۲ است. ایران همچنین قراردادهایی با شرکت‌های بوئینگ و ایرباس برای خرید ۱۸۰ فروند هواپیمای تجاری منعقد کرده است.

موج قراردادهای ایران با شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی پس از آن از راه رسید که تهران و شش قدرت جهانی در تیرماه سال ۱۳۹۴ پس از دو سال مذاکره، سرانجام بر سر حل‌وفصل برنامه‌های اتمی جمهوری اسلامی به توافق رسیدند.

دولت آمریکا بر اساس مصوبه کنگره این کشور هر ۹۰ روز یک‌بار باید گزارشی درباره پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام به قانونگذاران ارائه کند. دولت دونالد ترامپ از ژانویه گذشته تاکنون دو بار پایبندی ایران به برجام را تأیید کرده است. واشینگتن ماه اکتبر یک بار دیگر باید نظر خود را نسبت به برجام اعلام کند.

XS
SM
MD
LG