لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۴۵

کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل می گویند اتهامات تازه به نازنین زاغری عمیقا نگران کننده است


کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل روز جمعه از ایران خواستند تا فورا نازنین زاغری، شهروند ایرانی- بریتانیایی را از زندان آزاد کنند. این کارشناسان اتهام‌های تازه مقام‌های قضایی ایران به خانم زاغری را «شدیدا» نگران کننده خوانده‌اند.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران، روز سه‌شنبه جزئیات اتهام‌های جدید به خانم زاغری را اعلام داشت، و او را «مسئول آموزش خبرنگاری آنلاین بی‌بی‌سی فارسی» معرفی کرد و گفت که وی «با هدف جذب و آموزش افرادی برای فعالیت تبلیغی علیه ایران»، فعالیت می‌کرده ‌است.

این شهروند ایرانی- بریتانیایی هفته پیش بدون حضور وکیل در دادگاه حاضر شد تا اتهام‌های جدید به او تفهیم شود. وکیل او نیز در جریان اتهام‌های جدید موکل خود قرار نگرفته است.

کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل پیشتر نیز چندین بار خواستار آزادی وی شده بودند و «گروه فعال در زمینه بازداشت خودسرانه» نیز به طور رسمی درخواست آزادی فوری این شهروند ایرانی- بریتانیایی را مطرح کرده بود.

نازنین زاغری که بهار سال ۲۰۱۶ برای دیدار خانواده‌اش، به ایران سفر کرده بود، هنگام خروج از کشور در فرودگاه تهران بازداشت و پس از ماه‌ها حبس بدون محاکمه، سرانجام در دادگاه به پنج سال زندان محکوم شد.

اتهام‌های جدید دادستانی تهران علیه خانم زاغری در حالی مطرح شده است که مدیر شبکه جهانی بی‌بی‌سی پیش از این اعلام کرده بود خانم زاغری هرگز با بخش فارسی این رسانه همکاری نداشته‌ است.

XS
SM
MD
LG